20. Czubajowizna Twórców

16 czerwca w Powiatowej Galerii Korozja i Kolor została otwarta poplenerowa wystawa twórczości artystów związanych ze stowarzyszeniem „Wiatraki Kultury”, którzy zaprezentowali na niej swoje prace powstałe podczas pleneru na Czubajowiźnie.

W tym roku poza znanymi już, z ubiegłych lat, autorami można zapoznać się z twórczością teoretyka sztuki Jacka Andrzeja Rossakiewicza.

„Czubajowizna Twórców” trwa od 1986r. i liczy około 20 aktywnie działających osób oraz ponad 50-ciu sympatyków. Ich najważniejszą inspiracją, jak napisał jeden z głównych animatorów tego przedsięwzięcia – Leon Palesa, jest „krajobraz kulturowy Mazowsza Wschodniego z dystansem do tego, co przemija”. Dalej czytamy, że grupa tych twórców, mimo dobrej organizacji, nie ma jednego manifestu. Wynika to z zasady wolności twórczej, która realizuje się w tym, że „każdy po swojemu wyraża uczucia i kształtuje formę nie czekając na podpowiedzi i nauczycieli. Artysta zawsze działa dla siebie, a to, co pozostaje z jego wysiłku może być spożytkowane przez społeczeństwo. „Dzięki uprzejmości galerii Korozja i Kolor każdy może obejrzeć prace tej grupy i „użyć” ich dla własnych przemyśleń.

W tym roku wystawa prezentująca dorobek artystów związanych z Czubajowizną przedstawia się bardzo okazale. Na przeciwko wejścia od razu zauważamy dwa wielkie obrazy autorstwa Jacka Andrzeja Rossakiewicza zatytułowane „Ugwieżdżenie” będące refleksją i syntezą totalitaryzmu porównującego komunizm z globalizmem. Autor przez zestawienie tych dwóch zjawisk dochodzi do wniosku, że efektem pierwszego – systemu nakazowo – rozdzielczego była apatia ,a efektem drugiego – rozdzielczo zakazowego jest anarchia. Można powiedzieć, że już od samego początku wystawa zmusza nas do pewnej refleksji nad rzeczywistością, przez pewną prowokacyjną treść tych obrazów. Nieopodal znajdują się prace, co dla wielu może być zaskoczeniem, Majora Waldemara Fydrycha – lidera Pomarańczowej Alternatywy. Poza nimi, efektami swojej twórczości podzielili się też Małgorzata Marchewka, Grażyna Tucholska, Joanna Peters, Katarzyna Humańska (fotografie), Zdzisława Ludwiniak, Beata Polak-Pela (akwarele), Marta Radziszewska, Zofia Anna Misiak, Wanda Wójcik, Wieńczysław Pyrzanowski, Marek Krauss, Olgierd Rutkowski, Edward Rudnik. Wyróżniają się też prace przestrzenne Jakuba Lipińskiego oraz Zofii Anny Misiak, oraz bardzo ascetyczne prace gościa z Houston – Jerzego Grochockiego, nawiązujące do konstruktywizmu lat sześćdziesiątych. Każdy z tych artystów tworzy w innym stylu i innymi technikami dlatego wymienienie ich jednym ciągiem jest zdecydowanie niewystarczające. Na zakończenie pozostaje zaprosić wszystkich do odwiedzenia wystawy w galerii Korozja i Kolor mając nadzieję, że każdy znajdzie tam coś dla siebie i chociaż na chwilę zatrzyma się i dozna twórczych przeżyć stanowiących podstawową wartość estetyczną. Tę wartość ujawniającą się przez pracę artystów stanowi nie mniejsze bogactwo niż to, co nazywamy majątkiem gospodarczym.

Szymon Plasota