20 lat na macie

Szefa kobyłkowskiej szkoły Jiu Jitsu, sensei Renatę Naczaj-Fedorenko, znają z pewnością wszyscy mieszkańcy powiatu wołomińskiego zainteresowani sportami walki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że Renata spędziła
20 lat na macie…

Wszystko zaczęło się od bacznego obserwowania zajęć przez kilkuletnią wówczas Renatkę, podczas gdy jej mama zbierała składki i stemplowała legitymacje członkom „zespołów ćwiczebnych”, bo tak wówczas nazywały się grupy trenujące różne techniki samoobrony w ramach TKKF. Wkrótce jednak przeszła do czynów oznajmiając rodzinie, że chce zacząć trenować. Rodzina stanowczo zaprotestowała i nic by z tego nie wyszło, gdyby nie narodziny siostry wojowniczej Reni. W ramach rekompensaty za brak czasu rodzice zapisali ją na zajęcia… Minęło półtora roku, powstała sekcja Jiu Jitsu prowadzona przez Darka Nowackiego – powstała grupa dziecięca, od
12 roku życia. Uczniowie przychodzili i odchodzili, Renata zawsze najmłodsza, zawsze najlżejsza – zaciskała zęby
i ćwiczyła, nie tylko w Wołominie. Wykorzystując nadarzającą się okazję zorganizowała swój pierwszy publiczny pokaz dla dzieci z TPD i już chwilę później sama prowadziła zajęcia, zrobiła papiery instruktorskie.
W czasach świetności na zajęcia uczęszczało około 200 osób, szkoła miała sekcje w Tłuszczu, Sulejówku, Wołominie, po dwie w Kobyłce i w Ząbkach. Z wielu przyczyn spadło zainteresowanie, ale nigdy nie poziom – podopieczni Renaty Naczaj od lat przywożą garście medali z każdych zawodów na jakie pojadą: 5 lat z rzędu wygrywali Otwarte Mistrzostwa Szkół Jiu Jitsu w Polsce. Ze względów finansowych nie jeżdżą jednak zbyt często, w grudniu musieli na przykład zrezygnować z wyjazdu na zawody do Sant Petersburga – pomimo tego, że organizatorowi tak zależało na ich uczestnictwie, ze zwolnił ich z opłat startowych. Mimo finansowych kłopotów w 2002 w Otwartych Mistrzostwach Europy w niemieckim Shwerin na 9 startujących uczniów przypadło 8 medali (4 złote) i jedno czwarte miejsce…
Jubileusz sensej Renaty uczczono 27 listopada Galą Budo w kobyłkowskiej szkole nr 2. Trwający blisko siedem godzin staż, czyli zajęcia z gośćmi gali, poprowadzili mistrzowie: sensei Marcin Dawidowicz (szef warszawskiej szkoły Budokan) i shihan Paweł Nerć (7 dan Jiu Jitsu), uczestniczyli w nich zarówno uczniowie sensei Renaty Naczaj, jak i zaprzyjaźnieni uczniowie innych szkół. Staż zakończył otwarty dla publiczności pokaz gospodarzy i zaproszonych gości.

Łukasz „Zgred” Rygało
www.wirtualny.wolomin.com

Jedno przemyślenie nt. „20 lat na macie

Możliwość komentowania jest wyłączona.