60 lat powiatowego koła Związku Niewidomych

Wołomińskie koło Polskiego Związku Niewidomych ma już 60 lat ? uroczystość odbyła się 22 października w Sali Balowej ?Karolina? w Wołominie. Jubileusz wraz z członkami PZN świętowali zaproszeni przyjaciele, osoby wspierające działania związku oraz przedstawiciele samorządów i burmistrzowie miast Powiatu Wołomińskiego.

Obchody 60-lecia działalności Polskiego Związku Niewidomych na terenie Powiatu Wołomińskiego rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Wołominie przez księdza infułata Lucjana Świeczkowskiego. Kolejne punkty programu uroczystości organizatorzy przygotowali w przestronnej Sali Balowej ?Karolina?, do której wołomińskie koło Polskiego Związku Niewidomych zaprosiło ponad 200 osób ? reprezentantów samorządów z całego powiatu, burmistrzów, przedstawicieli organizacji, sponsorów, dzięki którym związek ma środki na realizację założeń statutowych, członków koła, a także przyjaciół, wolontariuszy, współpracowników i osoby, które swoją pracą wspierają działania koła. Podczas uroczystości można było wysłuchać wspomnień z historii wołomińskiego oddziału związku oraz programu artystycznego z udziałem zespołu Pawła Rozbickiego, jak również pieśni i wierszy w wykonaniu członków koła. Głównym punktem uroczystości było jednak wręczenie podziękowań, odznak ?Przyjaciel Niewidomych? i dyplomów osobom od wielu lat współpracującym z powiatowym kołem Polskiego Związku Niewidomych. Na ręce zaś wiceprezes Wiesławy Krych, która przewodniczyła powiatowemu kołu przez ostatnich 18 kadencji ? czyli 34 lata ? składano liczne gratulacje i kwiaty.

W programie uroczystości nie zabrakło obiadu, tortu jubileuszowego, a także tańców, do których przygrywała Orkiestra z Targówka.

Początki Powiatowego Koła PZN w Wołominie sięgają pierwszych lat po II wojnie światowej, kiedy to niewidomy prasowacz Roman Gołębiowski założył Związek Pracowników Niewidomych i Słabowidzących, by efektywnie działać na rzecz niewidomych, przede wszystkim w kwestii zapewnienia im pracy i dostępu do nauki. Oficjalnie Polski Związek Niewidomych powstał w 1952 r. z połączenia dwóch wcześniejszych organizacji ? Związku Pracowników Niewidomych RP i Związku Ociemniałych Żołnierzy ? wkrótce wykształciły się okręgi nowej organizacji, a na terenie powiatów ? koła. W Wołominie początkowo koło PZN mieściło się u zbiegu ulic 1 maja i Poniatowskiego ? w prywatnym mieszkaniu Romana Gołębiowskiego ? pierwszego prezesa Koła Wołomin. Pełnił on tę funkcję do 1976 r., po rocznym sprawowaniu obowiązków prezesa przez Józefa Dudzińskiego funkcję przewodniczącej wołomińskiego koła objęła pani Wiesława Krych, która po 34 latach pracy złożyła obowiązki ? w październiku tego roku ? na ręce nowego prezesa Jarosława Czapskiego. Uroczystość 60-lecia wołomińskiego koła związku była przede wszystkim świętowaniem wielkiego jubileuszu pracy pani Wiesławy, która przyczyniła się swoją pracą i zaangażowaniem przez ostatnie trzy dekady do rozwoju organizacji.

Nowy prezes wołomińskiego koła, Jarosław Czapski, przyznaje, że przejęcie obowiązków przewodniczącego w takim momencie to duża odpowiedzialność: ? Pani Wiesia ma doświadczenie na tym stanowisku od 1977 r. Zastąpić panią Wiesię będzie bardzo trudno, pomimo że pani Wiesia nadal jest w zarządzie jako wiceprezes, tak że będzie nas wspierać ? mówi Jarosław Czapski i dodaje, że wspierać będą go także pozostałe osoby z zarządu. ? Zarząd utrzyma takie tempo rozwoju, jak do tej pory. Na razie skupiliśmy się na tym 60-leciu, które jest dość sporym wyzwaniem na 220 osób, bardzo dużo zaproszonych gości. To bardzo duża impreza i dość stresująca w realizacji. A 95 procent tego przedsięwzięcia to jest zasługa pani Wiesi. Ale również praca starego i nowego zarządu, naszych członków i sponsorów. A plany na przyszłość: podobnie jak do tej pory, wycieczki, spotkania integracyjne, to co jest w naszym statucie ? mówi prezes wołomińskiego PZN, a na pytanie, czy będzie kontynuował działania wypracowane przez panią Wiesławę Krych, odpowiada: ? Tak, bo to są dobre wzorce.

Janina Stasiszyn