Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Aktualna sytuacja w szpitalach na Mazowszu

Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu. Wydział Zdrowia MUW podejmuje systematyczne działania, w celu poszerzenia bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19. Decyzjami Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego od połowy października br. baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w szpitalach na Mazowszu powiększyła się o ok. 2 tys. miejsc.

Wszystkie decyzje wydawane są, w celu zapewnienia dostępności leczenia pacjentów  z Covid-19 przy zachowaniu jak największej dostępności do świadczeń dla pacjentów również z innymi schorzeniami. Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 7 szpitali tymczasowych (15 listopada szpital tymczasowy w Płocku zaczął przyjmować pacjentów). Dziś, 16 listopada Wojewoda Mazowiecki wydał polecenie dla Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie ws. utworzenia od 25 listopada br. 100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 10 respiratorowych – w szpitalu tymczasowym zlokalizowanym na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. Jednocześnie Wojewoda oczekuje przywrócenia pełnego potencjału Szpitala Południowego w związku z tym, że do urzędu wpływają sygnały o odsyłaniu zespołów ratownictwa medycznego.

Sytuacja w Szpitalu Południowym

Do dyspozytorni medycznej wpływają informacje, że w Szpitalu Południowym wciąż zdarzają się odmowy przyjęć pacjentów z potwierdzonym Covid ? 19. Dyrektor Wydziału Zdrowia MUW zwrócił się do placówki o natychmiastowe wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Wojewoda oczekuje sprawnego udostępniania wszystkich miejsc w Szpitalu Południowym. Przypominamy, że  Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Szpital Południowy powinien udostępniać 300 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym 80 miejsc respiratorowych, jednak ze względu na modernizację instalacji tlenowej, placówka znacząco zmniejszyła liczbę dostępnych miejsc. Władze miasta zadeklarowały ponowne uruchomienie przyjęć pacjentów od soboty 13 listopada br., natomiast zgodnie z przesłanym 16 listopada raportem ? szpital nie wykazuje w raportach pełnej dostępności bazy łóżkowej (czyli 300 łóżek). Zgodnie z przesłanymi danymi, obecnie Miasto Stołeczne Warszawa w Szpitalu Południowym udostępniło 162 łóżka, z czego zajętych jest tylko 116 łóżek. W związku z deklaracją placówki o naprawie instalacji tlenowej, w chwili obecnej powinno być już udostępnionych 300 łóżek. Ze względu na to, że ten szpital tymczasowy zorganizowany jest w budynku docelowo przeznaczonym na szpital, stanowi on z całą pewnością najbardziej komfortowe miejsce dla leczenia chorych. ? powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W trakcie cyklicznych wideokonferencji z dyrektorami szpitali z całego Mazowsza omawiany jest stan przygotowania placówek do leczenia pacjentów z Covid-19.W porozumieniu z MOW NFZ Wojewoda podejmuje działania dostosowane do zmieniających się wskaźników zachorowań, poprzez wydawanie decyzji dotyczących zabezpieczenia łóżek dla pacjentów z Covid-19 oraz uruchomienie kolejnych szpitali tymczasowych na Mazowszu.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, obecnie przygotowane są 3 023 łóżka dla pacjentów z COVID-19, w tym 294 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 2 465 łóżek. W Warszawie wyznaczone są  1 132 łóżka (zajętych 935).

Niezmiennie przypominamy, że niedopuszczalne są przypadki odmów przyjęcia pacjentów, kiedy szpital raportuje wolne miejsca.

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim

Szpitale tymczasowe i ich kolejne moduły są uruchamiane sukcesywnie. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 594 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 16 listopada br.), w tym 89 miejsc respiratorowych, z czego:

w Warszawie (3):

  • szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego ? obecnie przygotowane ma 162 łóżka, w tym 30 respiratorowych,
  • szpital modułowy WIM ? obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych,
  • od 5 listopada br. ruszył szpital tymczasowy prowadzony przez Wojskowy Instytut Medyczny przy Okęciu. Placówka obecnie przygotowanych ma 56 łóżek, w tym 10 respiratorowych.

W Radomiu (1):

  • szpital tymczasowy ? obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19.

W Siedlcach (1):

  • szpital tymczasowy obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 10 miejsc respiratorowych.

W Ostrołęce (1):

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19,

W Płocku (1)

  • szpital tymczasowy – obecnie przygotowanych ma 28 łóżek.

 

Decyzje Ministra Zdrowia i Wojewody Mazowieckiego ws. poszerzenia bazy łóżkowej dla szpitali w województwie mazowieckim

Przyjęta strategia walki z koronawirusem zakłada wsparcie systemu przez szpitale tymczasowe, należy jednak podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali.

Zgodnie z obecnie funkcjonującym systemem – wszystkie szpitale objęte decyzją zorganizowania ?miejsc covidowych? wyznaczane są na II poziomie zabezpieczenia ? dając tym samym możliwość przyjmowania pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami, tak aby została zachowana ciągłość realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, zgodnie z wytycznymi, wszystkie pozostałe placówki zobowiązane są do gotowości przyjęcia pacjentów z różnymi schorzeniami, którzy mają jednocześnie potwierdzony Covid-19.  

Z uwagi na wzrost zakażeń Wojewoda podejmuje systematycznie decyzje, aby  z wyprzedzeniem przygotować odpowiednią liczbę łóżek. Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

  • Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej przy ul. Zygmunta Krasińskiego w Warszawie ? do 21 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 3 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem Covid-19, a od 22 listopada br. 20 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym 3 łóżek respiratorowych
  • Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher przy ul. Spartańskiej 1 w Warszawie ? od 16 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 12 łóżek dla pacjentów
    z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 1 łóżka respiratorowego
  • Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokołowie Podlaskim ? od 15 listopada 2021 r. placówka dostała polecenie przygotowania 62 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 2 łóżek respiratorowych.

Decyzją Ministra Zdrowia, w ostatnich dniach baza łóżkowa powiększyła się m.in. w:

  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu ? placówka dostała polecenie przygotowania 82 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 9 łóżek respiratorowych,
  • Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu w Warszawie ? placówka dostała polecenie przygotowania 92 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV2, w tym 5 łóżek respiratorowych.

Ponadto pacjenci z koronawirusem są też hospitalizowani w szpitalach, które mają w swoich strukturach oddziały zakaźne, np. szpitale wojewódzkie, m.in. w Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych – każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów. Wszystkie takie przypadki są wyjaśnianie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

 

Szpital Południowy

Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego został  uruchomiony z inicjatywy Wojewody Mazowieckiego, który wydał w tym zakresie polecenie władzom Miasta Stołecznego i zapewnił finansowanie dla wcześniejszego (niż zakładał harmonogram) uruchomienia placówki. Szpital Południowy jest wyznaczony jako placówka wiodąca w Warszawie i okolicach do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.[1][1] Zgodnie z umową[2][2] władze miasta Warszawy zobowiązały się do przygotowania i uruchomienia na potrzeby pacjentów z Covid-19 – 300 łóżek wraz z dodatkowym wyposażeniem, w terminie do 25 stycznia 2021 r. W związku z tym, 20 listopada 2020 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje na zapewnienie 300 łóżek, w tym 80 miejsc respiratorowych. Celem utworzenia szpitala było wykorzystanie jego potencjału w jak najszerszym zakresie. Należy podkreślić, że po otrzymaniu decyzji, władze miasta nie kwestionowały realizacji jej treści. Zgodnie z prawem to organ założycielski (w tym przypadku m.st. Warszawa) odpowiada za organizację pracy placówki i wdrożenie wszelkich procedur dla zapewnienia stosownej liczby łóżek, zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Do wypłaty chorobowego przez ZUS niezbędny jest wniosek

Zbliża się czas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Do 20 maja część płatników składek musi przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za ubiegły rok.  Jeśli z rocznego rozliczenia wyjdzie nadpłata, [...]
0 komentarzy
Nadal bez większych zmian w umowach o dzieło

Nadal bez większych zmian w umowach o dzieło

W 2023 r. przekazano do ZUS-u 1,2 mln formularzy RUD, na których zgłoszono 1,6 mln umów o dzieło. W województwie mazowieckim najwięcej umów [...]
0 komentarzy
Honorowanie biletów ważnych do stacji Warszawa Wileńska w okresie 27 kwietnia - 3 maja 2024 r.

Honorowanie biletów ważnych do stacji Warszawa Wileńska w okresie 27 kwietnia – 3 maja 2024 r.

Z uwagi na przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym w stacji Warszawa Wileńska, w okresie od 27 kwietnia do 3 maja 2024 r. wystąpią [...]
0 komentarzy

Kto otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego?

Ruszyła 25. edycja Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Do konkursu można zgłaszać tych, którzy mają szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania lub [...]
0 komentarzy

28 kwietnia 2024. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Jabłonny

Peleton LOTTO Poland Bike Marathon obiera kierunek na Lasy Chotomowskie! W niedzielę 28 kwietnia 2024 cykl wyścigów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o konsultacjach społecznych dotyczących planu gospodarki odpadami, działaniach Młodzieżowego Sejmiku [...]
0 komentarzy
Zielonka - przerwa w dostawie prądu 6 lutego

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od 23 kwietnia do 2 maja planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data [...]
0 komentarzy
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2023 roku

Bezpłatna rehabilitacja dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS

Trwający 21 dni turnus rehabilitacyjny, łączy wypoczynek z programem rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób układu oddechowego dla dzieci urodzonych w latach 2009-2017 (7-15lat). [...]
0 komentarzy
Majówka na Mazowszu

Majówka na Mazowszu

Czas na majówkę! Przed nami długi weekend majowy. To idealny czas na odpoczynek i relaks na łonie natury. Warto również skorzystać z uroków [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od 22 do 26 kwietnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.