Cyberprzestrzeń w Ząbkach

Z inicjatywy dyrekcji gimnazjum nr 1 w Ząbkach im. Jana Pawła II, zorganizowano Pierwszą konferencję i warsztaty szkoleniowo-metodyczne: Elektroniczna rzeczywistość ?Wychowanie i edukacja w cyberprzestrzeni ? szanse i zagrożenia?.

 

Cyberprzestrzeń nie jest obca ząbkowskiemu gimnazjum. Od września ubiegłego roku funkcjonują tam elektroniczne dzienniki. Szkoła wraz z burmistrzem Ząbek była organizatorem konferencji i warsztatów dotyczących elektronicznej rzeczywistości. Wszystko było możliwe dzięki realizatorom projektu: Pracowni Kształcenia na Odległość Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Instytutowi Nowoczesnej Edukacji w Warszawie.

– Od września w naszej placówce funkcjonują elektroniczne dzienniki, jest to system, który wymaga od nauczyciela wiele dodatkowej i systematycznej pracy lecz jest korzystny dla rodzica. Jestem zadowolony z tego projektu, rodzice mają wgląd do ocen, mogą sprawdzić obecność dziecka na lekcjach. Mimo to nie spadła frekwencja rodziców na zebraniach. Zauważyliśmy wraz z panią pedagog oraz w-ce dyrektor, że na tematy związane z internetem trzeba rozmawiać. Warsztaty są nam wszystkim potrzebne, musimy zrozumieć świat, w którym porusza się młodzież i przejść na te same kanały komunikacji co oni. Dlatego się dziś spotkaliśmy. Chcemy uwrażliwić ludzi na zagrożenia związane z ?cyberprzestrzenią?. Mimo zagrożeń wskazujemy też zalety nowoczesnej technologii jaką jest internet. Myślę, że słowa profesorów, których dziś zaprosiliśmy dotrą do społeczeństwa i pomogą lepiej zrozumieć ten świat ? mówi Karol Małolepszy dyrektor Gimnazjum nr 1 w Ząbkach im. Jana Pawła II.

Celem projektu było uświadomienie zagrożeń wynikających z przebywania dzieci w cyberprzestrzeni, zestawienie ze sobą kanałów komunikacyjnych, które wykorzystują dzieci, z tymi którymi posługują się dorośli. Ponadto zgromadzeni mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi przy nauczaniu i dowiedzieć się o ich efektywności. Szkolenie było skierowane do rodziców oraz nauczycieli z całego powiatu. Podczas konferencji swe wykłady zaprezentowali prof. dr hab. Józef Bednarek, mgr Anna Andrzejewska oraz dr Marek Cendrowski. Dodatkowo w salach nauczyciele ząbkowskiego gimnazjum prowadzili warsztaty. Każdy uczestnik miał okazję zobaczyć jak funkcjonuje system elektronicznych dzienników w szkole.

Jeden z wykładów, który poprowadziła mgr Anna Andrzejewska dotyczył gier komputerowych. Uczestnicy obejrzeli najdrastyczniejsze sceny z współczesnych gier, które ociekały krwią. Anna Andrzejewska przygotował wykaz takich tytułów dla obecnych na szkoleniu. Nie jest to jedyny problem związany z cyberprzestrzenią, podczas wykładu zwrócono uwagę na coraz bardziej popularne samobójstwa w sieci. Temat związany z zagrożeniami, ze względu na krótki czas był omówiony ogólnikowo. Z tego powodu uczestnikom rozdano ankiety z których organizatorzy chcą się dowiedzieć czy problem istnieje, jeżeli tak to na jaką skalę, opierając się na uwagach całego powiatu a nie jedynie na podstawie placówki w Ząbkach. Ankieta pomoże w zorganizowaniu kolejnej konferencji, która jest już w planach. Na zakończenie projektu obecne osoby otrzymały certyfikat uczestnictwa. Wszelkie prezentacje multimedialne zapewne pomogły lepiej zrozumieć świat młodzieży i uwrażliwić nauczycieli i rodziców na zło z jakim stykają się dzieci w trakcie korzystania z internetu.

Emilia Chąchira