Stanowiska: Starostwa i spółki budującej centrum handlowe w Wołominie

W związku z przygotowywanym, po konferencji prasowej zwołanej przez Zarząd DJCHEM CHEMICALS POLAND S.A., materiałem zwróciliśmy się z pytaniami do Starosty Wołomińskiego, Burmistrza Wołomina oraz Zarządu spółki Park Handlowy Wołomin Sp. z o. o. W odpowiedzi otrzymaliśmy oficjalne stanowiska Starosty i Zarządu spółki Park Handlowy Wołomin.Stanowisko Starostwa Powiatowego w Wołominie

– w dniu 15.11.2013 r. wydano dla FABRYKI PROJEKT Sp. z. o.o. decyzję zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę Centrum Handlowo – Usługowego wraz z parkingiem naziemnym i towarzyszącą infrastrukturą techniczną w Wołominie przy ul. Geodetów 2, decyzja ostateczna,
– w dniu 23.05.2014 r. przeniesiono powyższą decyzję na rzecz spółki PARK HANDLOWY Wołomin Sp. z o.o.,
– w dniu 01.08.2014 r. na wniosek DJCHEM CHEMIKALS POLAND S.A.  wydano postanowienie wznawiające postępowanie administracyjne,
– w dniu 18.08.2014 r. zostało wydane postanowienie odmawiające wstrzymania wykonania decyzji Starosty Wołomińskiego.
Procedura dotycząca wznowienia postępowania administracyjnego rozpoczęta na wniosek DJCHEM CHEMIKALS POLAND S.A. nie jest zakończona.

Adam Jaczewski
Rzecznik Prasowy Starostwa
Wołomińskiego

Stanowisko spółki Park Handlowy Wołomin Sp. z o. o.

Procedura związana z budową galerii handlowej prowadzona przez lokalne organy administracyjne trwała ponad trzy lata i rozpoczęła się od opracowania tzw. ?studium? dla całej gminy oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W tym czasie każdy zainteresowany mógł zgłosić swoje uwagi do projektu studium oraz planu i tym samym mieć wpływ na to w jaki sposób będzie zabudowany teren po byłej Stolarce.
Projekt centrum handlowego na tym terenie cieszył się sporym zainteresowaniem publicznym i od samego początku był przedmiotem licznych konsultacji społecznych, w trakcie których głos zabierali tak zwolennicy jak i oponenci planowanej inwestycji. Co zadziwiające, jedną z osób popierających ideę budowy galerii był ówczesny Prezes Zarządu DJCHEM CHEMICALS ? Pan Bogdan Domagała, który na jednym ze spotkań publicznych domagał się od Burmistrza Wołomina umożliwienia inwestorowi budowania na terenie po byłej Stolarce obiektów handlowych.
Równolegle trwało przygotowywanie terenu pod budowę. W listopadzie 2013r. uzyskaliśmy ostateczną i prawomocną decyzję Starosty Wołomińskiego o pozwoleniu na budowę galerii handlowej i rozpoczęła się realizacja inwestycji.
Trudno zatem uznać aktualne stanowisko pana Domagały, jakoby dowiedział się o wydanej decyzji dopiero w maju tego roku. Z nieznanych nam przyczyn w czerwcu 2014r. reprezentując DJCHEM CHEMICALS wystąpił on do Starosty Wołomińskiego z wnioskiem o wznowienie postępowania zakończonego wydaniem prawomocnego pozwolenia na budowę zmierzając tym samym do uchylenia wydanego pozwolenia. Jednocześnie z wnioskiem DJCHEM CHEMICALS zażądał wstrzymania wykonania tego pozwolenia. W praktyce działanie to zmierza do zatrzymania prac na placu budowy.
W złożonym wniosku DJCHEM podniósł, iż w jego ocenie powinien być uznany za stronę postępowania o wydanie pozwolenia na budowę dla galerii i wziąć w nim udział. Nie podał jednak żadnych okoliczności, które pozwalałyby na stwierdzenie jakichkolwiek nieprawidłowości lub uchybień w toku wydawania pozwolenia na budowę, zaś swoją argumentację ograniczył jedynie do stwierdzenia, że galeria będzie zlokalizowana bez zachowania bezpiecznej odległości od zakładu DJCHEM.
Zdaniem DJCHEM CHEMICALS, budowana przez nas galeria narusza tzw. ?bezpieczną odległość? od ich zakładu chemicznego.
Kwestia jest jednak taka, że DJCHEM nie podała żadnych konkretnych przepisów i wiążących regulacji, z których wynikałyby przywołane przez nich wartości i odległości, zaś z przepisów techniczno-budowlanych mających zastosowanie przy wydawaniu pozwolenia na budowę wynika, ze wymagana w takim wypadku odległość wynosi 20m. Natomiast DJCHEM początkowo starał się wykazać, iż bezpieczna odległość wynosi 1500m od ich zakładu, zaś teraz wskazuje, że już ?tylko? 1000m. Przyjęcie argumentacji DJCHEM doprowadziłoby w praktyce do całkowitego paraliżu jakiejkolwiek inwestycji użytku publicznego realizowanej w obrębie Wołomina, a tym samym DJCHEM miałby większy wpływ na inwestycje w mieście niż Urząd Gminy i Starostwo. Na poparcie swoich twierdzeń DJCHEM przedkłada przygotowane – na ich prywatne zamówienie – opinie rzeczoznawców w tym generała Ryszarda Grosseta, który jest członkiem rady nadzorczej DJCHEM, co w sposób oczywisty rzutuje na jego wiarygodność.
Stanowisko DJCHEM dziwi tym bardziej, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż cała realizowana przez nas inwestycja zgodna jest ze ?studium? i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Brak jest również logiki w tym, iż DJCHEM podnosi zarzuty dopiero teraz, a nie w trakcie długotrwałego procesu opracowywania ?studium? oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którego trakcie możliwe było zgłaszanie stosownych uwag czy zastrzeżeń.
Jaka jest motywacja tej firmy do takiego działania pozostaje jedynie w kwestii domysłów. Na pewno nie jest nią interes społeczny lub szeroko rozumiane bezpieczeństwo związane z ich działalnością gospodarczą. Istotnie na firmie DJCHEM ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa poprzez zastosowanie rozwiązań technicznych, które ograniczą uciążliwość zakładu do terenu tego zakładu. Otóż przepisy unijne i krajowe nakładają na zakłady chemiczne obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia zakładu i nieruchomości tego zakładu przed ewentualnym zagrożeniem, jeżeli w ich sąsiedztwie znajdują się zabudowania np. użyteczności publicznej. Jak więc zakład DJCHEM mógłby do tej pory funkcjonować w Wołominie jeżeliby przyjąć, że stwarza zagrożenie w promieniu 1500m czy nawet ?tylko? 1000m? Dziwi też, że kwestia ta nie była dla tego zakładu istotna już na etapie uchwalania ?studium? i planu miejscowego oraz tworzenia w pobliżu DJCHEM strefy usługowej. Warto jeszcze nadmienić, że zakład ten znajduje się w odległości ok 350m od  inwestycji centrum handlowego jak również od terenu naszej inwestycji oddzielają go dwie duże nieruchomości oraz droga publiczna.
Abstrahując od wyżej opisanej kwestii ?bezpiecznej odległości?, w przedmiotowej sprawie DJCHEM konieczność swojego udziału w wydawaniu pozwolenia na budowę dla galerii uzasadnia potencjalnym, przyszłym ograniczeniem rozbudowy istniejącego zakładu, co stanowi interes faktyczny, a nie interes prawny podlegający ochronie w procedurze wydawania pozwolenia na budowę.
DJCHEM nie jest bezpośrednim sąsiadem terenu naszej inwestycji, a inwestycja ta jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i długo oczekiwana przez lokalną społeczność. Tym samym nie spodziewamy się uchylenia decyzji. Całą sprawę traktujemy jako próbę spowolnienia inwestycji i poprzez postawienie inwestora pod ścianą w celu być może uzyskania jakichś, jak dotąd bliżej nieokreślonych, korzyści. W tego rodzaju dużych przedsięwzięciach takie sytuacje są niestety codziennością.
W chwili obecnej Park Handlowy Wołomin Sp. z o. o. realizuje zamierzoną inwestycję zgodnie z założeniami, gdyż posiada ku temu ostateczną i prawomocną decyzję. Również Starosta Wołomiński nie przychylił się do wniosku DJCHEM do wstrzymania wykonania decyzji o pozwoleniu na budowę, więc prace nie będą wstrzymane.

Zarząd Spółki

Czytaj również artykuł p.t.: Czy budowa Centrum Handlowego w Wołominie jest zagrożona?

2 przemyślenia nt. „Stanowiska: Starostwa i spółki budującej centrum handlowe w Wołominie

  1. Panie Marku , Pana wiedza na tematy przepisów prawa jest tak mierna, że proponujemy Panu przekazanie problemu w ręce specjalistów. Ustawa POŚ , zapisy w MPZP i Dyrektywa Seveso II nakazują ustalenie bezpiecznej odległości.Skoro polskie przepisy tego nie ustalają , to jest logiczne ,że trzeba to ustalić na etapie projektowania. Przepisy prawa wskazują jako uprawnioną do tego – Państwową Straż Pożarną. Dlaczego mimo naszych wspólnych ustaleń ,do dnia dzisiejszego nie podjęliście Państwo rozmów o rozwiązaniu problemu i nie zleciliście ekspertyzy bezpiecznej odległości do odpowiednich ekspertów ?. Pytanie czy lepiej omamiać i straszyć wołomińskie społeczeństwo -dramatem tragedii chemicznej niż ,zacząć wspólnie działać .Jako wołomińscy biznesowi i partnerzy warto rozwiązywać problemy budowania dobra Wołomina.Panowie Myszk może warto działać wspólnie na rzecz naszego wspólnego wołomińskiego interesu i punktować błędy niekompetentnych urzędników.Tak może zbudujemy Nasz Przyjazny Wołomin

  2. Wybudujcie ta fabrykę. Wole takie centrum niż DJ chem domagał które nie zmienia się od 20 lat. ..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.