Geodezja ? jeden z ważniejszych problemów do rozwiązania

O planach i priorytetach w działaniach na najbliższy czas a także o turystyce i rocznicy 1920 roku z Kazimierzem Rakowskim, starostą wołomińskim, rozmawia Teresa Urbanowska

? Jest Pan samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem. Zna Pan nie tylko Gminę Klembów, w której był Pan przez 22 lata wójtem, ale również większość problemów z jakimi borykają się sąsiednie gminy. Czy wie Pan na jakich działaniach będzie się skupiała obecna kadencja?

– Działania Starosty wyznacza przede wszystkim Ustawa o samorządzie powiatowym. Podstawowym celem jest tu usprawnienie jakości usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe i podległe mu jednostki organizacyjne. Trzeba na przykład doprowadzić do skrócenia terminów załatwiania spraw geodezyjnych, gdyż przedłużające się procedury geodezyjne utrudniają przeprowadzanie inwestycji przez mieszkańców i samorządy gminne. Gdy już wspomniałem o inwestycjach, to muszę podkreślić rolę, prawdopodobnie ostatniej dużej transzy funduszy unijnych przeznaczonych dla Polski, jaką jest perspektywa 2014-2020. Musimy być doskonale przygotowani do pozyskania tych środków, dlatego m.in. poddajemy obecnie szczegółowej analizie założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Bardzo ważną sprawą będzie poprawienie funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Wołominie, poprzez jego sukcesywne oddłużanie. Wymagać to jednak będzie uzyskania bez wątpienia należnych nam środków z NFZ, bez których będzie to niezwykle trudne.

? Powstała komisja, która w nazwę ma wpisaną turystykę, dziedzinę którą starostwo do tej pory jakoś specjalnie się nie zajmowało. Czy w związku z tym można liczyć, że ta kadencja, w sposób szczególny, zajmie się promocją walorów turystycznych naszego powiatu?

? Niewątpliwie tak. Historia naszego regionu oraz jego bogactwo przyrodnicze, w sposób naturalny wzmacniają naszą atrakcyjność turystyczną. Turystyka powinna stać się również kołem zamachowym lokalnej gospodarki, a co za tym idzie powinna przyczyniać się do znacznego zwiększenia ilości miejsc pracy. W kwietniu 2012 roku została przyjęta przez Radę Powiatu Strategia Zrównoważonego Rozwoju Turystyki Powiatu Wołomińskiego na lata 2012-2020, której założenia Powiat Wołomiński realizuje na różnych płaszczyznach. np. w ramach dofinansowania z UE realizuje projekt pt. ?Powiat Wołomiński ? wyprawa z naturą i kulturą?. W efekcie tych działań zostało oznakowanych ok. 190 km tras rowerowych, stworzono miejsca wypoczynkowe dla turystów w najbardziej uczęszczanych miejscach, w pobliżu doliny rzeki Liwiec, zostały opracowane przewodniki i mapy. W roku bieżącym został ogłoszony otwarty konkurs ofert m.in. w dziedzinie turystyki, którego treść jest dostępna na naszej stronie internetowej.

? PUP to instytucja podległa Staroście. Powiat Wołomiński ma wysoką stopę bezrobocia. Kolejne zakłady są zamykane, a o nowych nie ma co marzyć. Czy widzi Pan potrzebę i możliwość stworzenia nowych, niestandardowych rozwiązań, które będą przeciwdziałały takiemu stanowi rzeczy?

? Zadaniem PUP jest zdobywanie ofert pracy i pośredniczenie pomiędzy pracodawcą a osobą bezrobotną w doborze odpowiednich pracowników, a nie tworzenie nowych miejsc pracy. Wielu pracodawców tworząc nowe etaty (średnio 150 miejsc pracy każdego roku) korzysta ze środków PUP na ich wyposażenie lub doposażenie. Ponadto corocznie przy udziale środków z PUP powstaje około 190 nowych firm. Pracodawcy wspomagani są także przez urząd poprzez wypłatę refundacji części kosztów wynagrodzenia (miesięczna dopłata do jednej osoby to około 960,00 zł. Musimy jednak pamiętać, że samo Starostwo nie rozwiąże problemów bezrobocia bez udziału gmin. Dopóki nie będzie wydzielonych przez gminy specjalnych stref ekonomicznych lub terenów przeznaczonych pod przemysł i usługi, nie uzyskamy znaczących efektów w pozyskiwaniu dużego biznesu na naszym terenie.

? Czy są plany podjęcia działań w celu przygotowania uczniów do znalezienia się na rynku pracy?

? Starostwo powiatowe w Wołominie poprzez podległe mu instytucje prowadzi wiele tego typu działań. Na przykład na prośbę pedagogów doradcy zawodowi z PUP prowadzą warsztaty w szkołach gimnazjalnych oraz w szkołach średnich z terenu powiatu wołomińskiego. Od kilkunastu lat dla młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej organizowany jest Powiatowy Dzień Planowania Kariery Zawodowej, podczas którego swoją ofertę szkoleniową prezentują uczelnie wyższe z Warszawy i Mazowsza oraz prowadzone są przez doradców zawodowych z PUP warsztaty z młodzieżą. Ponadto pragnę poinformować, że co sześć miesięcy opracowywany jest przez pracowników PUP monitoring zawodów nadwyżkowych i deficytowych, który zamieszczany jest na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy.

? Krążą obiegowe legendy o trwającym od lat pomiędzy samorządem Wołomina i Radzymina sporze o prymat w obchodach rocznicy Bitwy 1920 roku. Czy uda się zmienić ten trend i doprowadzić do współpracy przy tworzeniu scenariusza uroczystości?

? Moim zdaniem nie ma tu sporu. Jest jedynie różnica zdań. Z pewnością zainicjuję spotkanie wszystkich stron zaangażowanych w organizację uroczystości rocznicy ?Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. Te uroczystości są jednym z najważniejszych wydarzeń odbywających się na terenie naszego powiatu, dlatego nie mogą być zarzewiem konfliktu, czy rywalizacji. ?Cud nad Wisłą? to nasze wspólne dziedzictwo i przy organizacji tych uroczystości wszyscy musimy o tym pamiętać. Uważam również, że dobrym pomysłem będzie zaproponowanie dwudniowych uroczystości czyli 14 i 15 sierpnia. Pozwoliłoby to pogodzić terminarze nie tylko Wołomina, Ossowa i Radzymina ale również Warszawy, dzięki czemu licznie wcześniej przybywający do nas mieszkańcy Mazowsza nie będą musieli dokonywać wyboru pomiędzy wojskową paradą w Warszawie, a rekonstrukcją ?Bitwy Warszawskiej 1920 roku? w Ossowie.

? Czy możliwe jest odpolitycznienie obchodów 1920 roku? Wiele osób właśnie z tego powodu nie uczestniczy w uroczystościach?

? Jak już mówiłem, obchody rocznicy ?Cudu nad Wisłą? to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego są one niezwykłą okazją by łączyć wszystkich Polaków. Zaproszeni będą więc wszyscy i jestem pewien, że nikt nie odmówi świętowania razem z nami jednego z najwspanialszych wydarzeń w historii nie tylko Polski ale Europy i świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.