I Ogólnopolski Festiwal Teatralny Blackout w Wołominie

Z Piotrem Stawskim, dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego BLACKOUT, który odbędzie się w dniach 25 ? 26 kwietnia 2015 r. w Wołominie, a także twórcą Teatru Patataj, o festiwalu i działalności Teatru, rozmawia Paweł Choim.

? Skąd pomysł na taki festiwal?

? Prowadzę Teatr amatorski Patataj. Pokazujemy swoje spektakle na różnych festiwalach w całej Polsce. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że warto by było zorganizować festiwal ogólnopolski w Wołominie, mieście skąd Patataj pochodzi. Na festiwalach poznaliśmy wiele ciekawych zespołów , które warto pokazać wołomińskiej publiczności.

? Proszę nam opowiedzieć o tym festiwalu?

? Na festiwalu będzie dziesięć zespołów z całej Polski. To będą amatorskie grupy teatralne. Mieliśmy dwadzieścia zgłoszeń, spośród których musieliśmy wybrać dziesięć najciekawszych propozycji. Wszystkie spektakle będzie można zobaczyć w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. W sobotę 25 kwietnia o godzinie 12.00 nastąpi otwarcie festiwalu. Na otwarciu zaprezentujemy ?Rodzinę idealną? w wykonaniu Teatru Patataj. Następnie zobaczymy siedem spektakli konkursowych. A na koniec dnia zaplanowaliśmy warsztaty teatralne z naszymi jurorami. W niedzielę 26 kwietnia od 10.00 zobaczymy jeszcze trzy spektakle konkursowe oraz improwizacyjne etiudy, które oceni publiczność. Niedziela będzie także dniem ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Odbędzie się również koncert Katarzyny Groniec.

? Jakie będą nagrody dla najlepszych grup teatralnych?

? To będą nagrody pieniężne i nagrody rzeczowe w postaci biletów do teatru. Warto dodać, że na festiwalu zostanie przyznana nagroda specjalna za autorskie teksty.

? Proszę powiedzieć parę słów o Pana teatrze.

? Teatr Patataj przeżywa swoje siedmiolecie pracy artystycznej. Przez te wszystkie lata, od kiedy działamy jako Teatr Patataj, trzon grupy pozostał ten sam. Są wśród nich młodzi ludzie z liceum, studenci, czy też osoby, które dopiero pokończyły studia. Nasi aktorzy studiują różne kierunki. Mamy wspólne zainteresowania, spojrzenie na życie, wspólne wartości. Co jakiś czas odmładzamy zespół robiąc nowy nabór.

? Jakie osiągnięcia ma na swoim koncie Teatr Patataj?

? Byliśmy wielokrotnie nagradzani na festiwalach w całej Polsce. Jednak przyznam, że w tym wypadku nagrody się nie liczą, ważne jest to, co chcemy przekazać przez spektakl publiczności.

? Jakie przesłanie niosą Wasze spektakle?

? Zależy nam na tym, aby przekazać widzowi wartości. Nie obrażamy się, kiedy nazywają nas teatrem ewangelizacyjnym. Ostatnio mój spektakl pt. ?Siedem grzechów głównych? został dołączony do projektu fundacji Katolicy Rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.