Inwestycje w Gminie Poświętne

O inwestycjach, budowie stacji uzdatniania wody oraz sytuacji polskiej wsi na półmetku kadencji, rozmawiamy z wójtem Poświętnego Janem Cymermanem.

– Jak ocenia Pan wykorzystanie funduszy zewnętrznych przez gminę Poświetne?
– Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych przez naszą gminę, to możemy wymienić je w czterech grupach. Po pierwsze, otrzymaliśmy spore środki z Samorządowego Programu Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Województwie Mazowieckim. Dzięki nim udało się dobrze uposażyć kilka jednostek OSP w gminie. Po drugie, z budżetu Województwa Mazowieckiego otrzymaliśmy prawie 300 tys. złotych na modernizację drogi w miejscowości Trzcinka. Trzecia grupa środków z dofinansowań, jakie wykorzystaliśmy, to fundusze na modernizacje i wyposażenie placówek oświatowych. Jako przykład mogę wymienić remont dachu w Szkole Podstawowej w Turzu. Otrzymaliśmy także dotacje z Terenowego Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych na wykonanie nawierzchni asfaltowej w miejscowości Międzyleś.
– Wiem, że gmina bierze również udział w pilotażowym programie PFRON. Proszę powiedzieć na czym on polega.
– Program ten polega na dofinansowaniu i pomocy uczniom niepełnosprawnym na wsi. W jego ramach otrzymaliśmy sporą pomoc finansową dla szesnastu uczniów z naszej gminy. Po drugie dostaliśmy środki na zakup busa, którym będziemy tych uczniów dowozić do placówek oświatowych. Przetarg na zakup pojazdu jest już zakończony.
– Zdobywanie środków zewnętrznych nie jest łatwe. Niezbędna jest pomoc rady gminy. Jak układa się Pańska współpraca z radą?
– Jestem bardzo zadowolony z tej współpracy. Na początku kadencji nie było łatwo. W naszej gminie jest 28 miejscowości. Każdy chciałby wywalczyć coś dla siebie. Jednak radni rozumieją, że jeżeli nie będziemy działać razem w jednej sprawie to nie nic nie uda się załatwić.
– Jak ocenia Pan sytuację wsi w gminie Poświętne?
– Z przykrością muszę stwierdzić, że rolników, którzy dostosowali się do nowych przepisów po akcesji do Unii Europejskiej, jest niewielu. W gminie nie mamy dobrej jakości ziemi, co jest dużym utrudnieniem dla tych, którzy chcieliby żyć z płodów roli. Ekonomia mówi za siebie. Uprawa roli się nie opłaca. Dlatego wielu rolników się przekwalifikowało i podjęło inne prace.
– Jakie istotne działania planuje gmina na najbliższe 2 lata?
– Mamy przed sobą trzy ważne zadania, które chcemy skończyć, lub chociaż rozpocząć. Planujemy budowę pięknej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej i gimnazjum w Poświętnym. Odnośnie tej inwestycji jesteśmy w trakcie przetargu na wykonawcę sali. Drugi ważny cel to wybudowanie odcinka drogi pomiędzy Laskowizną i Karolewem, która jest bardzo potrzebna w gminie. Trzeci cel w tej kadencji to dokończenie budowy stacji uzdatniania wody.
– Co dalej z jej budową? Na jakim etapie jest ta inwestycja?
– Po długich poszukiwaniach działki pod budowę stacji uzdatniania wody, w końcu udało się znaleźć odpowiednią lokalizację. Stacja uzdatniania wybudowana zostanie w Woli Ręczajskiej. Badania geotermalne potwierdziły, że na 90% jest w tym miejscu woda, co jest warunkiem postawienia stacji. Robimy projekt studni, odwierty i do przodu.

Rozmawiał Adam Kudełka