Jeden Powiat Centrum Samorządowe

Z wiceburmistrzem Radzymina Andrzejem Siarną, jednym z sygnatariuszy porozumienia przy powołaniu KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe o historii zawiązanej koalicji wyborczej oraz efektach mijającej kadencji dla Radzymina rozmawia Teresa Urbanowska.? Centrum Samorządowe, którego jest Pan liderem, jako komitet wyborczy w trwającej kampanii wyborczej idzie pod wspólnym szyldem z inną organizacją społeczną ? Jeden Powiat. Co sprawiło, że połączyliście siły?
? Centrum Samorządowe (CS) jako komitet wyborczy znane jest już o 12 lat. Mamy mocną pozycję na tzw. ścianie wschodniej naszego powiatu, natomiast w obszarach podwarszawskich nasza pozycja jest mniejsza. Ponad rok temu spotkałem się z burmistrzem Kobyłki Robertem Roguskim, który jest również szefem stowarzyszenia ?Jeden Powiat? (JP), które w poprzednich wyborach występowało jako Komitet Wyborczy Jeden Powiat. Podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że wiele nas łączy i może warto połączyć siły bo to daje szansę stworzenia grupy o silnej pozycji na terenie powiatu wołomińskiego.
? Wiadomo już, że udało się zawrzeć porozumienie…
? Na przestrzeni roku odbyliśmy szereg spotkań w kolejnych gminach. Rozmawialiśmy z lokalnymi działaczami i po kilku miesiącach postanowiliśmy nawiązać porozumienie i połączyć oba komitety pod szyldem Jeden Powiat Centrum Samorządowe jako przyszłość dla rozwoju powiatu.
? Jesteście komitetem, na której listach jest wyjątkowo dużo kobiet. Czym jeszcze charakteryzuje się Komitet Wyborczy Wyborców Jeden Powiat Centrum Samorządowe?
? W naszym komitecie zgromadziło się faktycznie dużo pań ale nie tylko to jest cechą charakterystyczną. KWW Jeden Powiat Centrum Samorządowe tworzą ludzie wykształceni reprezentujący wysoki poziom patrzenia na samorząd, bardzo aktywnych i chcących swym doświadczeniem i pracą inaczej spojrzeć na powiat a politykę samorządową bardziej ukierunkować na gospodarkę i rozwój.
? Na czym miałoby polegać to inne spojrzenie na powiat?
? W powiecie wołomińskim należy szczególną uwagę zwrócić na budowę i modernizację dróg, rozwój bazy oświatowej i służby zdrowia. W mojej ocenie za dużo jest obecnie polityki. Potrzeba więcej pracy na rzecz mieszkańców. Celem naszego porozumienia jest wspólny program, który byłby spójny dla całego powiatu, szczegółowo prezentowaliśmy go na naszych konwencjach. Politykowanie w samorządzie często przynosi szkody, należy pamiętać, że mieszkańcy dokonują wyborów w sposób demokratyczny i należy uszanować władzę na każdym szczeblu samorządu ? gminnym, powiatowym, sejmiku województwa czy rządu. Politykowanie i jątrzenie między opcjami nie służy dobrze naszemu powiatowi. Trzeba pamiętać, że w działaniach jesteśmy nawzajem od siebie uzależnieni, a brak współpracy hamuje rozwój. Żywię nadzieję, że Jeden Powiat Centrum Samorządowe zdobędzie znaczące zaufanie społeczne i zmieni jakość w zarządzaniu. W większości gmin mamy kandydatów na wójtów i burmistrzów jak również listy do rady powiatu i do rad gminnych.
? Mijająca kadencja dla Radzymina nie należała do spokojnych. Jakie inwestycje udało się, mimo to, zrealizować?
? Radzymin w tej kadencji duże środki przeznaczył na inwestycje ziemne. Zakończyliśmy duży projekt kanalizacyjny miasta z Funduszu Spójności na kwotę ok. 72 miliony zł. Wykonaliśmy około 40 km. Kanalizacji sanitarnej, zmodernizowaliśmy (z zastosowaniem nowoczesnych technologii) oczyszczalnię ścieków zwiększając jej przepustowość. Sztandarową inwestycją mijającej kadencji było zakończenie, po kilkunastu latach, budowy surowego skrzydła w szpitalu pod oddział rehabilitacji. Głównym inwestorem tej inwestycji był SPZZOZ w Radzyminie z dofinansowaniem Gminy Radzymin.
? Z jakimi problemami przyjdzie zmierzyć się nowej kadencji?
? Największym problemem jest brak bazy lokalowej w oświacie. We wrześniu rozpoczęliśmy budowę gimnazjum i hali sportowej dla 500 uczniów. Wartość tego zadania to kwota ok. 22 500 000 zł. W budżet na 2015 rok chcemy wpisać budowę przedszkola dla 300 przedszkolaków. Trzeba pamiętać, że na przestrzeni ostatnich dwóch kadencji Radzyminowi przybyło około 8000 nowych mieszkańców. To w zasadzie prawie trzy gminy wielkości Strachówki.
? Nowi mieszkańcy to wyższe przychody dla gminy z podatków…
? Ale to również kolejne problemy do rozwiązania w zakresie oświaty, parkingów. Budowa i modernizacja ulic i chodników to duże wyzwanie stojące przed nową kadencją.
? Jakie jeszcze, duże zdania, czekają kolejną ekipę samorządowców radzymińskich?
? Chciałbym podkreślić, że przyszła kadencja będzie bardzo rozwojowa dla inwestycji widocznych gołym okiem takich jak inwestycje kubaturowe i ciągi pieszo-jezdne. Prace pod ziemią mamy w zasadzie za sobą a z ważnych wyzwań zostało jednak jeszcze zwodociągowanie części obszarów wiejskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.