Kto pokieruje powiatem?

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie powinniśmy poznać jeszcze przed świętami. W poniedziałek (22 grudnia) kontynuacja I posiedzenia Rady Powiatu, podczas której radni powinni złożyć ślubowanie i dokonać wybory kierownictwa Starostwa oraz Prezydium Rady. Czy tak się faktycznie stanie?

Powiatowa Rada Osobowości ? tak pozwoliłam sobie zatytułować tekst z nr 40 ŻPnM zwracając Państwa uwagę na skład osobowy Rady Powiatu, w której w bieżącej kadencji zasiądzie wielu znanych i doświadczonych samorządowców, dyrektorów szkół i jednostek organizacyjnych gmin, wieloletnich radnych gminnych bądź powiatowych. Niebawem przekonamy się czy zdobyte przez lata doświadczenie zaprocentuje rozważnymi decyzjami naszych wybrańców. Dziś coraz więcej osób zastanawia się, czy skład tak wielu silnych jednostek Rady Powiatu nie okaże się paraliżujący. Skąd takie przypuszczenie? Powodem dyskusji jest ranking kandydatów na starostę w bieżącej kadencji, który ciągle ulega zmianie. Niektórzy uczestnicy życia publicznego żartują nawet, że jest 29 kandydatów (tylu jest bowiem radnych powiatowych) + jeden czy dwóch spoza rady. Ja jednak w swojej naiwności mam nadzieję, że mimo wszystko rozsądek i dobro wspólne zwycięży nad ambicjami i nasi reprezentanci wybiorą najlepszego spośród najlepszych. Takiego, który potrafił będzie pogodzić wszystkie środowiska tworzące powiatowy samorząd. Pewne przesłanki do tego są, gdyż niektórzy z potencjalnych kandydatów stanowczo protestują twierdząc, że bycie starostą nie jest dla nich celem.

Przypomnijmy:

Po ogłoszeniu wyników II tury wyborów na wójtów i burmistrzów w Wołominie, Markach, Zielonce i Klembowie wiele się wyjaśniło. Dziś wiadomo już, że do grona radnych powiatowych dołączył Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina w minionej kadencji, natomiast mandat uzyskany przez Elżbietę Radwan przejdzie na Karola Małolepszego, dyrektora zespołu szkół w Ząbkach. W Radzie Powiatu spotkamy też Janusza Werczyńskiego, wieloletniego burmistrza Marek oraz Andrzeja Zbyszyńskiego, który radnym został po wygraniu wyborów przez Grzegorza Dudzika – burmistrza Zielonki. Grono radnych powiatowych zasilił również dotychczasowy – wieloeltni wójt Klembowa ? Kazimierz Rakowski, który o mandat radnego powiatowego ubiegał się startując z listy PiS.

Nawiązując do wspomnianego tekstu dodam, że w Radzie Powiatu rozpoczynającej się kadencji, osób z równie bogatym doświadczeniem jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć kolejnych burmistrzów Wołomina Jerzego Mikulskiego i Pawła Solisa, Sylwię Matusiak (asystent posła na Sejm RP Jacka Sasina, wiceburmistrz Marek minionej kadencji), Martę Rjchert (wiceprzewodniczącą Rady Powiatu poprzedniej kadencji), Tomasza Czarnogórskiego (wiceburmistrza Tłuszcza, wieloletniego radnego), Ireneusza Maślanego (radnego z wieloletnim doświadczeniem, wiceburmistrza Wołomina za kadencji AWS, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w poprzedniej kadencji), Tomasza Szturo (wracającego do pracy w Radzie Powiatu po czteroletniej przerwie), Andrzeja Olszewskiego (wieloletniego radnego, członka Zarządu Powiatu w minionej kadencji, dyrektora Szkoły w Klembowie), Halinę Bonecką (dyrektora ZEASiP w Wołominie) czy Katarzynę Lubiak pracującą w sekretariacie PiS tudzież Igora Sulicha, szefa wołomińskiej PO i również wieloletniego radnego. To tylko część osób o bogatym dorobku samorządowym lub politycznym, które będą decydowały o budżecie i kierunkach rozwoju Powiatu Wołomińskiego, jednego z największych powiatów ziemskich w Polsce. Czy wśród wymienionych tu osób jest przyszły starosta?

Z krążących informacji można wnioskować, że jest kilku architektów powiatowej układanki i każdy z nich ma inną wizję ostatecznego składu zarówno Zarządu Powiatu jak i prezydium Rady Powiatu. Ciekawe wnioski można wyciągnąć analizując zależności pomiędzy poszczególnymi aktorami rozgrywającego się samorządowego spektaklu.

Kazimierz Rakowski, Adam Jaczewski, Tomasz Czarnogórski, Ireneusz Maślany – to tylko niektóre z nazwisk pojawiających się na liście pretendentów do fotela starosty. Kto ostatecznie otrzyma rekomendację na objęcie urzędu? Głosy liczy również strona opozycyjna składająca się z czterech środowisk: Wspólnoty Samorządowej – 6 osób, PO – 5 osób, JP – 2 osoby i Porozumienie Samorządowe – 1 osoba. Czy 14 osobowa opozycja to zwarty zespół który jest w opozycji do PiS – jak głosiła większość radnych w swojej kampanii, która chce równowagi w samorządzie? Podobne pytanie dotyczy 15 osobowego składu radnych z listy PiS.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.