Mam przyjaciół w bezpiecznym Wołominie

O tym, czy mieszkańcy czują się bezpieczni w Wołominie, o zajęciach edukacyjnych w szkołach w ramach programu ?Razem Tworzymy Bezpieczny Wołomin? oraz wsparciu wołomińskiej policji, rozmawiamy z Ryszardem Madziarem, burmistrzem Wołomina.

? Od niepamiętnych czasów Wołomin postrzegany jest jako miasto niebezpieczne, kojarzące się z mafią. Miasto od lat stara się walczyć z tym stereotypem. Obecnie gmina realizuje w szkołach i przedszkolach program ?Razem Tworzymy Bezpieczny Wołomin? sfinansowany w dużej części ze środków unijnych. Na czym on polega i w jaki sposób może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa?

? Staramy się edukować mieszkańców w kwestiach bezpieczeństwa od najmłodszych lat. Dobrym przykładem są tu zajęcia prowadzone w szkołach przez naszą Straż Miejską, które cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i nauczycieli. Dotyczą one bezpiecznego zachowania w szkole, w domu i miejscach publicznych, ostrożności w kontaktach z osobą obcą, a także bezpieczeństwa na drodze i ruchu pieszych. Obecnie przystępujemy do nowego projektu. Przez kolejne dwa miesiące będziemy realizować w naszych placówkach oświatowych nowy projekt ?Razem tworzymy bezpieczny Wołomin? we współpracy z instytucjami działającymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa, takimi jak Straż Miejska, Straż Pożarna, Policja czy Pogotowie Ratunkowe. Dzieci w wieku przedszkolnym będą miały okazję poznać z bliska pracę strażnika miejskiego, policjanta czy strażaka, zapoznają się z podstawowymi elementami ruchu drogowego oraz zagadnieniami w zakresie ochrony środowiska. Nieco starsze dzieci (6-8 lat) wezmą udział w specjalnych pogadankach organizowanych przez ekspertów z Policji, Prokuratury Rejonowej czy Straży Miejskiej. Wspólnie ze służbami mundurowymi wybiorą się również na zajęcia plenerowe, podczas których zapoznają się z najbardziej niebezpiecznymi miejscami na terenie gminy Wołomin. Najstarsza młodzież zostanie przeszkolona z udzielania pierwszej pomocy. Ponadto będzie ćwiczona asertywność w kontaktach ze środowiskami patologicznymi czy edukacja w zakresie środków psychoaktywnych. Wszystko to przy użyciu nowoczesnego sprzętu multimedialnego i miasteczka ruchu drogowego.

? Czy mieszkańcy Wołomina mogą czuć się bezpiecznie?

? Robimy wszystko, żeby tak się stało i żeby odwrócić stereotypy dotyczące naszego miasta. Myślę, że przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Wiem, że mieszkańcy czują się dużo bezpieczniej niż kiedyś. Na pewno wpływ na to ma monitoring ? w mieście zamontowanych jest kilkanaście kamer, z których przekaz na bieżąco dociera do naszych służb. Dzięki temu mniej jest sytuacji niebezpiecznych, rozbojów, kradzieży, mieszkańcy nie boją się chodzić ulicami po zmroku. Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa wzmagają partole policji i straży miejskiej, które w porze letniej funkcjonują do późnych godzin wieczornych. Jako gmina współpracujemy ze strażą miejską, policją czy strażą pożarną, m.in. wspierając finansowo zakup nowoczesnego sprzętu, wyposażenia jednostek, nowych samochodów, które również pomagają w osiągnięciu dobrych rezultatów w poprawie bezpieczeństwa. W ostatnim roku przekazaliśmy policji środki na dwa radiowozy ? łącznie 50 tys. zł. Oba służą już naszym funkcjonariuszom w codziennej pracy. Na ostatniej sesji podjęliśmy uchwałę w sprawie przekazania środków straży pożarnej w Wołominie na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz sprzętu łączności i informatycznego, wcześniej dla OSP w Zagościńcu na modernizację i doposażenie starego wozu strażackiego. Wszystko to przekłada się na jakość pracy, a ona ? na bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

? A co z bezpieczeństwem na drogach? W Wołominie często dochodzi do wypadków, zwłaszcza na bardziej ruchliwych skrzyżowaniach, chociażby Sikorskiego z Lipińską czy Mickiewicza z Lipińską. Mieszkańcy wielokrotnie apelowali w sprawie sygnalizacji świetlnej w tych miejscach.

? Przede wszystkim staramy się poprawiać standard naszych dróg i chodników, aby zarówno kierowcy, jak i piesi czuli się bezpiecznie. W ostatnich latach udało się wyremontować i wybudować łącznie 100 dróg i chodników. Przy okazji budowania, myślimy coraz częściej o ścieżkach rowerowych, czego przykładem jest ulica Kościelna. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach coraz częściej praktykujemy budowę wyniesionych skrzyżowań. Świetnie sprawdzają się one na przecięciu ulicy Lipińskiej i Reja, jak i Kościelnej z Sikorskiego. To jedne z głównych i bardziej uczęszczanych dróg w mieście, kierowcy często jeżdżą nieostrożnie, czego efektem są wypadki. Progi zwalniające czy skrzyżowania wyniesione zmuszają ich do zmniejszenia prędkości i zachowania ostrożności. Kolejne takie skrzyżowanie powstaje przy ulicach Lipińskiej i Sikorskiego, gdzie dochodziło do wielu wypadków. Jedną z inwestycji, która zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest na pewno budowa ronda w Zagościńcu na skrzyżowaniu ulic 100-lecia, Podmiejskiej i Armii Krajowej. To inwestycja ważna ze względu na bliskość szkoły. W październiku 2012 r. doszło tam do wypadku z udziałem ucznia. Mieszkańcy zaczęli zabiegać o budowę ronda, które przyczyniłoby się do spowolnienia ruchu ulicznego i tym samym droga do szkoły stałaby się bezpieczna dla ich dzieci. Dużo zasług przy tej inwestycji ma jedna z mieszkanek, jednocześnie przewodnicząca Rady Rodziców szkoły w Zagościńcu, pani Beata Gomse. To właśnie z jej inicjatywy i innych rodziców powstał Komitet Budowy Ronda, który przedstawił nam sytuację i wystąpił do nas z prośbą o budowę. Ponieważ zarządcą ulicy jest powiat, przekazaliśmy do starostwa środki w wysokości 160 tys. zł na dofinansowanie tej inwestycji, która w tej chwili już jest realizowana.

Bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Aby mogły one bezpiecznie dotrzeć do szkoły, przy placówkach oświatowych pracują tzw. ?stopki? ? osoby, które przeprowadzają je bezpiecznie przez jezdnię. Natomiast żeby mogły bezpiecznie poruszać się po zmroku i były dobrze widoczne dla kierowców, przygotowaliśmy dla nich bezpłatne odblaskowe opaski oraz dziecięce odblaskowe znaczniki.

? Zbliża się święto 1 listopada ? co gmina zaplanowała na ten dzień, aby mieszkańcy mogli bezpiecznie dojechać na cmentarz?

? Na pewno więcej patroli policji i straży miejskiej. Dodatkowe parkingi dla osób dojeżdżających na cmentarz własną komunikacją. Na ten dzień zmieniliśmy też organizację ruchu w okolicy cmentarza, zachęcam do zapoznania się z nią na naszej stronie internetowej, aby można było wcześniej zaplanować drogę. Co ważne, wyremontowaliśmy zaniedbaną od kilkudziesięciu lat drogę dojazdową do cmentarza ? ulicę Graniczną. Myślę, że skorzysta z niej wielu mieszkańców południowej części Wołomina, a dojazd po tej nowej asfaltowej drodze będzie komfortowy i szybki. Oczywiście można też skorzystać z naszej komunikacji miejskiej. Autobusy będą kursować z dworca PKP w Wołominie pod sam cmentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.