Po plenerze w Chrzęsnem

W dniach 9-18 lipca odbył się ?I Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny Marynistów Chrzęsne 2015?pod tytułem ?Pałac w Chrzęsnem w czasach Podkowińskiego i współcześnie?

Plener zorganizowałi: Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury MFBNiK), Starosta Wołomiński oraz Burmistrz Tłuszcza. Inicjatywa otrzymała wsparcie Burmistrz Wołomina, Podkarpackiego Oddziału Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Rzeszowie, oraz grupy zaprzyjaźnionych ze sobą fotografów, których urzekła ziemia wołomińska. W czwartek (9 lipca) na wieczorne spotkanie z artystami ? malarzami i fotografami ? przyjechał Kazimierz Rakowski ? starosta wołomiński, wicestarosta Adam Łosan oraz burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. Pogoda spłatała figla uniemożliwiając spędzenie wieczoru przy grillu i uroczysta kolacja na przywitanie gości odbyła się w… pałacowej kuchni. Było ciasno ale za to rodzinnie. Po zapadnięciu zmroku starostowie zaprezentowali artystom, którzy przyjechali do Chrzęsnego z różnych zakątków kraju, hologram opowiadając przy tym o historii pałacu i jego rekonstrukcji.
Przez dwa kolejne dni Teresa Urbanowska i Gabriela Czarnecka ? Komisarze Pleneru ? oprowadzały gości po ciekawych miejscach na terenie powiatu wołomińskiego. Pierwszego dnia uczestnicy spotkali się z Wojciechem Urmanowskim w kuligowskim skansenie i z siostrą Dominiką w Domu Siostry Faustyny w Ostrówku. Sobota to kolejny dzień zwiedzania i poznawania ziemi wołomińskiej. Tym razem gości zaproszono do Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie, kaplicy i cmentarza poległych w Bitwie pod Ossowem w 1920 roku, Bazyliki Mniejszej w Kobyłce, po której ? pod nieobecność ks. Prałata Jana Andrzejewskiego, osobiście oprowadził Robert Roguski, burmistrz Kobyłki oraz Dworu Franciszków w gminie Tłuszcz. Goście przyznali, że były to dwa dni pełne fantastycznych wrażeń. Byli pod wrażeniem tego co zobaczyli i usłyszeli o odwiedzanych miejscach. Wyrazili też zdziwienie, że miejsca te są tak mało znane w Polsce.
Dalsza część weekendu zapowiadała się jeszcze bardziej pracowicie. Niedziela należała bez wątpienia do Zespołu Parkowo Pałacowego w Chrzęsnem i… do dzieci i młodzieży. Od rana organizatorzy przygotowywali się na przyjazd młodych artystów zaproszonych do udziału w Plenerze przez PCPR i GOPS w Tłuszczu ? spodziewano się łącznie około 30 młodych artystów. Trzeba było rozstawić namioty, ustawić stoły do pracy, przygotować grilla i materiały do zajęć w czym dzielnie pomagała artterapeutka Gabriela Siewiera, która zajmowała się młodym pokoleniem przez sześć kolejnych godzin. Nie obyło się bez niespodzianek. Do planowej grupy dołączyli miejscowi i w zajęciach uczestniczyło ponad 50 osób nieletnich i kilkoro dorosłych. Było malowanie, filcowanie na mokro, rozgrzewki sportowe w przerwach, marmurki i wspólne kucharzenie no i oczywiście hit pleneru własnoręcznie ukręcona wata cukrowa pod okiem Lecha i dwóch Pań Edyt. Malujący swoje obrazy w parku artyści cieszyli się dużym zainteresowaniem młodzieży. Rozmawiano, wymieniano się doświadczeniem, doradzano sobie wzajemnie. Plener odwiedzali również mieszkańcy z innych miejscowości, którzy o wydarzeniu przeczytali w internetowych newsach. W poniedziałek do grupy dołączyli kolejni młodzi ludzie tym razem byli to klubowicze z wołomińskiej SZANSY, którzy szybko zintegrowali się z całą resztą i włączyli do zajęć prowadzonych tym razem przez Gabrielę Czarnecką. Warto też wspomnieć, że dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady i prezentacje w wykonaniu Rafała Maja, który zademonstrował i opowiedział o shinai – bambusowym mieczu używanym w kendo do ćwiczeń oraz podczas zawodów oraz opowiadanie warszawskiego chirurga Włodzimierza Cerańskiego ? artysty malarza, uczestniczącego w plenerze.
Plener zakończył się po dziewięciu dniach wystawą prac malarskich i fotograficznych. Tego dnia uczestników i organizatorów mile zaskoczyła frekwencja podczas wernisażu. Tak dużej grupy gości się nie spodziewano.
Na wystawie zaprezentowano kilkadziesięta prac wykonanaych w różnych technikach i blisko 60 fotografii.
Wystawę w Chrzęsnem można oglądać do końca sierpnia.

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.