Samorząd moim rówieśnikiem

Kinga Gajewska,
radna Sejmiku Woj. Mazowieckiego

Szkoda, że nie pamiętam tego dnia. 4 czerwca 1989 roku, prawie wolne wybory, ale pełne zwycięstwo wolności. ?Solidarność? zadała komunistycznym władzom polityczny nokaut. 99% miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów poselskich, o które mogli ubiegać się kandydaci bezpartyjni! Ten dzień zmienił nie tylko Polskę, ale i kawałek świata. Był to impuls do dalszych zmian w Polsce i Europie. W Polsce wiele się zmieniło, ale ja dziś chciałabym napisać trochę o samorządności! Jestem przekonana, że jednym z naszych największych sukcesów ponad 25 lat wolności jest reforma, a właściwie rewolucja samorządowa. Władza dana mieszkańcom dała początek myślenia globalnego, a działania lokalnego.
Reforma samorządowa realizowana była w dwóch etapach – w 1990 r.utworzono gminy, a od 1999 r. powiaty i województwa. Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym to samorząd w ponad dwóch tysiącach gmin. W miejsce istniejących w PRL rad narodowych wprowadzono rady gmin o znacznie szerszych uprawnieniach. Kolejny etap reformy administracyjnej nastąpił osiem lat później. Wprowadzono dwa dodatkowe szczeble samorządu – powiaty i samorządowe województwa.
Temu etapowi towarzyszyły znacznie większe napięcia polityczne szczególnie związane z powiatami i terminem wyborów, jednak skończyło się ogromnym sukcesem, zwłaszcza na poziomie województw. Praca samorządów wojewódzkich nabrała tempa szczególnie po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. To właśnie samorządy województw zajmowały się wydawaniem funduszy spójności.
Dopełnieniem reformy samorządowej to bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dzięki temu możemy dokładnie poznać włodarza swojej gminy czy miasta i mieć bezpośredni wpływ na to kto nas reprezentuje. Pierwsze takie bezpośrednie wybory odbyły się w 2002 roku.
Reforma odmieniła oblicze Polski. Pozwoliła na lepsze zrozumienie potrzeb ludzi, sprawiła że pieniądze są bliżej ich potrzeb. Wyzwoliła energię i lokalne ambicje. Pozwoliła na nowo określić wizje lokalnej społeczności. Mogę powiedzieć, że moje pokolenie jest wyjątkowym szczęściarzem. Urodziliśmy się w rzeczywistości, w której istnieje obywatelska odpowiedzialność i odradza się społeczeństwo obywatelskie. Poczucie, że pojedyńczy obywatel ma wpływ otaczającą go rzeczywistość sprawia, że wybory samorządowe cieszą się największą popularnością. Doskonałym krokiem w przód było również sięgniecie po takie rozwiązania jak budżet partycypacyjny. Spowodowało, że Polacy stali się gospodarzami  swoich ojczyzn. Samorząd otwiera drzwi dla wszystkich tych, którzy chcą pracować dla swojego otoczenia. Co bardzo ciekawe, to tu kandydatami jest więcej kobiet i młodych, inaczej niż w wyborach parlamentarnych.
Autorzy przepisów o samorządzie wraz z parlamentarzystami otworzyli bardzo ważny rozdział w budowaniu naszego kraju. Jednak prawdziwymi rodzicami sukcesu są samorządowcy, którzy swoją energia, zaangażowaniem, wiedzą i doświadczeniem pracują dla małych społeczności lokalnych, aby wszystko razem złożyć w sukces całej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.