Strzelcy z Ząbek oddali hołd obrońcom Mławy

Dokładnie 78 lat temu na obszarze całego kraju rozpoczęły się zacięte boje Wojsk Polskich z niemieckim i rosyjskim najeźdźcą. Pokłosiem tamtych wydarzeń, jest czynna pamięć o żołnierzach września. W tym duchu Strzelcy z Ząbek udali się do Mławy, aby odbyć Marsz Pamięci wzdłuż linii schronów polskich na Linii Mławskiej. Z Mirosławem Sobieckim, komendantem JS1533 rozmawia Aleksandra Olczyk

Czemu do Mławy, czemu nie np. do Wizny?
W Wiźnie byliśmy dwa tygodnie temu. W Mławie zaczęli swój wrześniowy szlak bojowy żołnierze, pochowani na ząbkowskim cmentarzu w kwaterze wojennej ? żołnierze 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich.
Młodzi ludzie, wychowani w Wolnej Polsce, którym bliskie są hasła dewizy Wojska Polskiego Bóg, Honor i Ojczyzna, potrzebują wzorców. Potrzebują prawdziwych, realnych, namacalnych bohaterów, na których mogliby się wzorować. Samo składanie kwiatów, czy zapalanie zniczy na mogiłach, to za mało. Ważne jest poznanie kontekstu, poznanie historii życia tych, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Temu właśnie mają służyć żywe lekcje historii w przestrzeni, w której Ci konkretni żołnierze walczyli.

Czy są jakieś konkretne postacie, które w sposób szczególny są Wam bliskie ?
To właśnie Ci polscy bohaterowie są nam bliscy. Ci polscy żołnierze, którzy wycofywali się przed wrogiem, ale od początku do końca wojny obronnej nie zostali pokonani przez Niemców, są wzorem dla naszych ząbkowskich Strzelców, którzy 23 września oddali honory i zapalili znicze pod pomnikiem Obrońców Mławy.

Jak wyglądał Wasz pobyt w Mławie ?
W uroczystości pod pomnikiem wspólnie ze Strzelcami udział wzięli oficerowie z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Ciechanowa, realizując w ten sposób podpisany z naszą jednostką plan współpracy. Majorowie Marcin Dominiak i Piotr Staniszewski zabrali naszych Strzelców do Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie i zaprezentowali im relikwie po Strzelcach Nowogródzkich i Strzelcach Słonimskich ? obrońcach Mławy. Kolejnym etapem wyprawy było spotkanie w Uniszkach Zawadzkich z rekonstruktorami ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty, którzy po pokazie dynamicznym zaprezentowali nam oryginalne elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy z września 1939 roku. Robert Zaborowski z grupy nieformalnej ?Mława ? Miasto zabytkowe?, przeprowadził prezentację budowy polskich schronów, ich rozmieszczenia i przedstawił kilka ciekawych historii z walk pod Mławą.
Rozpoczynając marsz w kierunku Windyk i Sławogóry, Strzelcy odbyli ćwiczenia z poruszania się w szykach na terenie otwartym oraz po leśnych drogach. Po zwiedzeniu kilku kolejnych zróżnicowanych konstrukcyjnie schronów, dotarli do Sławogóry Starej, gdzie przy mogile 54 żołnierzy polskich czekali na nich mieszkańcy wsi, aby wspólnie oddać cześć poległym. Po Apelu Pamięci i zapaleniu zniczy, mieszkańcy Sławogóry podsumowali, że takiej uroczystości w tym miejscu jeszcze nigdy nie było. Wyjazd zakończył się rodzinnym akcentem – wizytą u babci jednego z naszych Strzelców, która mieszka zaledwie kilka kilometrów od Linii Mławskiej.

W jaki sposób udaje się Strzelcom, w tak krótkim czasie angażować się w tak wiele przedsięwzięć. To nie tylko wymaga czasu, ale i nakładów finansowych ?
Mocno wspiera nas UM Ząbki. W tym miejscu Strzelcy chcą podziękować szczególnie Burmistrzowi Ząbek ? panu Robertowi Perkowskiemu, za objęcie patronatem tego wyjazdu i pomoc finansową w opłaceniu przejazdu i gorącej, wojskowej grochówki z wkładką. Na podziękowania zasłużyli również oficerowie z WKU Ciechanów, Rekonstruktorzy z SRH 79, historyk z Mławy, pracownicy Muzeum, mieszkańcy Sławogóry oraz Komenda Główna Związku Strzeleckiego STRZELEC Józefa Piłsudskiego, która objęła wyjazd patronatem honorowym.
Liczymy, że tego typu żywe lekcje historii będą częstsze, dzięki czemu pamięć o bohaterach będzie nabierać dla nas bardzie realnego, rzeczywistego wymiaru.

Ze strzeleckim pozdrowieniem dla Czytelników Życia Powiatu na Mazowszu
Strzelcy z Oddziału Ząbki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.