Sukces zielonkowskiego Chóru

27 września Chór Męski im. Józefa Gromali w Zielonce zajął I miejsce we Wrześniowych Spotkaniach z Pieśnią Chóralną im. Bohaterów Walk nad Bzurą ?Pamięć-Wdzięczność-Nadzieja? w Sochaczewie.

O sukcesie i historii Chóru Męskiego im. Józefa Gromali w Zielonce z jego prezesem – Wojciechem Barcińskim, rozmawia Sylwia Kowalska

– 27 września Wasz Chór zajął I miejsce we Wrześniowych Spotkaniach z Pieśnią Chóralną w Sochaczewie. Czym jest dla Chóru ta wygrana?

– Od początku roku naszym dyrygentem jest pan Maciej Cegielski. Współpraca chóru z nowym dyrygentem, wymaga pełnego zaufania chórzystów do prowadzącego. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrygenta, oraz intensywnej pracy całego zespołu, poznaliśmy kilkanaście zupełnie dla nas nowych utworów. Poprawiliśmy technikę śpiewania, co zostało zauważone już w marcu, gdy wystąpiliśmy w czasie akcji ?Zielonka pomaga?. Podobnie w czasie Świąt Wielkanocnych, uroczystości trzeciomajowych, czy też na Boże Ciało. Werdykt niezależnego i profesjonalnego jury w Sochaczewie jest obiektywnym potwierdzeniem dotychczasowych opinii o naszym chórze. Mamy też pewność, że zmiany, które zaszły w ostatnim roku, zwłaszcza decyzja o rozpoczęciu współpracy z panem Maciejem Cegielskim, przyczynią się do rozwoju Chóru.

– Co zaśpiewaliście podczas Wrześniowych Spotkań z Pieśnią Chóralną ?

– Jako pierwszą wykonaliśmy pieśń obowiązkową, którą prezentowały wszystkie chóry. Była to ?Modlitwa do Bogurodzicy? (muz. Ks. dr. Jan Żukowski, sł. Juliusz Słowacki). Kolejnymi utworami były: ?Monte Cassino? (muz. A. Schutz, sł. Feliks Konarski), ?Piechota? (muz. L. Luskino, sł. B. Lubicz-Zakorski), ?Niebieskooka? (muz. H. Klejne, sł. R. Sadowski). Warto zaznaczyć, iż wszystkie w/w utwory zostały opracowane na chór męski przez naszego dyrygenta, pana Macieja Cegielskiego.

– Jakie były początki waszego Chóru?

– Chór w Zielonce powstał w 1947 roku jako parafialny chór mieszany. W 1956 roku funkcję organisty i dyrygenta chóru w zielonkowskiej parafii rozpoczął Józef Gromala i po kilku latach przeobraża chór na męski. Po nagłej śmierci Józefa Gromali w 1995 roku, rolę dyrygenta obejmuje znany muzyk Andrzej Wojakowski, który to prowadził ów chór do października 2008 roku. Od grudnia chórem dyryguje pan Maciej Cegielski. Od początku tego roku, Chór Męski im. Józefa Gromali, formalnie stał się sekcją Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce, jednak poza rolą chóru miejskiego, nadal pełni dotychczasową funkcję chóru parafialnego, występując zarówno w czasie uroczystości miejskich, jak i kościelnych. W swojej historii chór wielokrotnie uczestniczył w przeglądach i konkursach muzyki sakralnej, zdobywając czołowe miejsca, lecz największym przeżyciem była możliwość dwukrotnego śpiewania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w czasie Jego pielgrzymek do Polski.

– W jakim repertuarze się specjalizujecie?

– Głównie są to wszelkiego rodzaju utwory sakralne. Kolędy, utwory wielkanocne, wielkopostne, na Boże Ciało, ślubne, pogrzebowe, oraz wiele innych zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Wiele z nich opracował specjalnie na nasz chór obecny patron Józef Gromala. Obecnie poszerzamy nasz repertuar o utwory patriotyczne oraz bardzo lubiane przez wszystkich piosenki biesiadne.

– Prowadzicie nadal nabór do chóru? Jakie są kryteria przyjęcia?

– Dobry humor ? bo śpiewanie jest doskonałą ?odskocznią? od naszych codziennych problemów, zamiłowanie do śpiewu ? bo choć śpiewanie w naszym chórze daje satysfakcję, to często wymaga żmudnej pracy, słuch muzyczny ? nut można nie znać, ale słuch jest niezbędny.

– Gdzie można w najbliższym czasie Was usłyszeć ?

– 26 października, w naszej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonce, o godz. 18.00 odbędzie się Msza Św. z udziałem TV Trwam i Radia Maryja. Wykonamy wówczas ?Modlitwę do Boga ? Rodzicy? Żukowskiego, ?Ave Verum? Mozarta, oraz ?Sancta Maria? Schweitzera.