Szukając zaginionych książek

Tak wybitnej osobistości ze świata literatury nie trzeba nikomu przedstawiać. Związana z wołomińską ziemią Zofia Nałkowska, to jedno z najlepszych polskich piór.

Zofia Nałkowska ? postać na stałe związana z Wołominem. Wszechstronna autorka wielu powieści, nowel, opowiadań i dramatów, stała się patronką szkół i instytucji kultury, funkcjonujących w Wołominie, miejscu, gdzie w pięknym, wybudowanym przez jej rodzinę Domu na Łąkami, spędziła wiele szczęśliwych lat. Nie dziwi więc fakt, że przepadające w tym roku dwie okrągłe rocznice związane z pisarką ? 130 urodzin i 60 śmierci, wiążą się z wieloma interesującymi i różnorodnymi wydarzeniami, upamiętniającymi te daty.

W tegoroczne obchody zaangażowała się również Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie proponując udział w grze miejskiej ? ?Zagubione książki Zofii Nałkowskiej?. W poniedziałek, 10 listopada, rozpoczęliśmy zmagania, w których wzięło udział kilkadziesiąt osób. Na starcie gry stanęła zarówno młodzież, jak i całe rodziny, zainteresowane tą nietypową formą spędzenia wolnego czasu.

W budynku biblioteki, przy ul. Wileńskiej, zlokalizowane były dwa punkty gry. Grupy przemierzały nasze miasto i kierując się wskazówkami, zdobywanymi w każdym z punktów odkrywały miejsca, związane z Zofią Nałkowską bądź książkami. Na trasie gry uczestnicy odwiedzili Powiatową Bibliotekę Publiczną, okoliczną księgarnię, Zespół Szkół nr 1 im. Wacława Nałkowskiego, a ulicą której również patronuje ów uczony, dotarli do mety, czyli Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich ? Domu nad Łąkami. Na trasie czekały niespodzianki: rebusy, zagadki i krzyżówki, a ich rozwiązania doprowadzały do celu ? zagubionych książek, które spoczywały na fortepianie Zofii Nałkowskiej, eksponacie znajdującym się w muzeum.

Choć była to pierwsza gra miejska, organizowana przez bibliotekę, zaangażowanie uczestników przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Niektóre grupy biegnąc, podążały tropem zaginionych książek tak, aby jak najszybciej dotrzeć do celu i mieć szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród. Trzy pierwsze grupy, które uzyskały najlepsze wyniki, otrzymały z rąk Burmistrza Wołomina, pana Ryszarda Madziara, oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Izabeli Bochińskiej i Dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich, pani Marzeny Kubacz, nagrody w postaci czytników e-booków. Pozostali nie odeszli z pustymi rękami – wspólnie spędzone popołudnie przypominać będą nagrody książkowe, oczywiście autorstwa naszej czcigodnej jubilatki. Na zadowolonych i, nie ukrywając, zziajanych uczestników, czekały ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek. Grę miejską zakończył interesujący wykład, poprowadzony przez panią Marzenę Kubacz, Dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.