Trzeci sektor uruchamia Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych

Zbliża się nowa perspektywa finansowa. Na szczeblu Komisji Europejskiej i na szczeblu krajowym zapadają decyzje na co, w jaki sposób i do kogo kierowane będą środki unijne. Grupa osób angażujących się w prace III sektora podejmuje inicjatywę samopomocową i powołuje Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych oraz ? odpowiadając na inne społeczne potrzeby ? Informacyjny Punkt Doradczy.

W nowej perspektywie finansowej (2014-2020) obszary wydawania środków unijnych oraz sposób ich pozyskiwania będzie zdecydowanie inny niż w minionym (2007-2013) okresie.

Zarówno przedtem jak i obecnie ważnym beneficjentem były i będą organizacje pozarządowe (NGO). Biorąc pod uwagę nowe uwarunkowania, nieznane większości organizacji z terenu powiatu wołomińskiego, grupa osób angażujących się w prace III sektora podejmuje inicjatywę samopomocową i powołuje Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych. W nowo powołanym Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych odbywać się będzie szereg działań mających na celu podniesienie wiedzy i umiejętności w poruszaniu się w obszarze informacji na temat nowych zasad oraz możliwości pozyskiwania środków. – Chcemy informować, dzielić się wiedzą i umiejętnościami oraz pomagać w pisaniu wniosków i żywo reagować na wszelkie potrzeby w tym obszarze, wskazane przez organizacje. W związku z tym zapraszamy osoby, które posiadają określoną wiedzę i kompetencje i chcą się nimi podzielić, do współpracy ? mówi Grzegorz Grabowski, prezes Zarządu Zielonkowskiego Forum Samorządowego, który był przedstawicielem organizacji pozarządowych w Zespole opracowującym Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek ? 1 września o godzinie 16.30 w siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie ul. Wileńska 36 A (na poddaszu ? Punkt Informacyjny LGD).

Kolejną – nieco inną – formą aktywności NGO jest Informacyjny Punkt Doradczy kierowany do mieszkańców, w którym można będzie skorzystać z porad ekspertów i specjalistów m.in z prawa rodzinnego, prawa obywatelskiego, kontaktów z urzędami i sądami ? w ważnych życiowych sprawach. To wspólna inicjatywa MFBNiK i LGD RW. ? Prowadząc od ponad półtora roku Punkt Informacyjny LGD Równiny Wołomińskiej, zauważyliśmy, że mieszkańcy potrzebują różnych informacji. Tematyka z jaką się do nas zwracają jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Uruchomienie Informacyjnego Punktu Doradczego oraz Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie – mówi Teresa Urbanowska, prezes Zarządu Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury.

Pierwsze dyżury ekspertów zostały już ustalone. Kalendarz spotkań przedstawia się następująco:

Poniedziałki (1, 15 i 29 września) w godz. 16.00 ? 17.30 ? Grzegorz Grabowski ? z zakresu NGO.

Wtorki ? wszystkie ? w godz. 14.30 ? 16.00 ? Gabriela Czarnecka z zakresu prawa rodzinnego.

Piątki ? wszystkie ? w godz. 10.00 ? 15.00 ? Izabella Sasin ? tematyka ubezpieczeń.

Obowiązują telefoniczne zapisy – tel: 698 655 256

Zakres i tematyka eksperckich porad będzie się zmieniała w miarę potrzeb.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.