Ucieka ciepło?

Tak ? ciepły dach to ważna sprawa w naszym domu. Bowiem nie od dziś wiadomo, że przez dach budynku ucieka aż 25-30% ciepła. Ciepła za które zimą musimy płacić krocie. Dobrze zabezpieczony dach to oszczędność energii.

Każdy gospodarz przed zimą myśli o ciągle rosnących rachunkach za ogrzewanie swojego domu. Zabezpieczamy fundusze na opał. Zabezpieczamy ? uszczelniamy okna i drzwi natomiast często zapominamy o dachu i strychu a one również mogą przyczynić się do znacznych oszczędności w domowych budżetach w sezonie grzewczym. Aby nasz dach spełniał warunki energooszczędnego powinien być solidny i starannie wykonany. Różnie to bywa w budynkach starszej generacji szczególnie tych wykonywanych z dostępnych w czasach PRL-u materiałów.
Stary dach to właśnie taki dach, który często wymaga zabezpieczenia gdyż rzadko może być mowa o energooszczędności szczególnie w przypadku dachów powstałych w latach 60-tych, 70tych, i 80-tych minionego stulecia. Były to przeważnie dachy płaskie lub skośne ze szczytami wymurowanymi do samej góry. Przeważnie kryte tradycyjną i popularną wówczas papą. Dla osiągnięcia parametrów izolacyjności taki dach trzeba przeważnie rozbierać i konstruować zupełnie nowy. Możliwe jest co prawda wykonanie tzw. podcinki, aby na szczyty zastosować warstwę izolacji termicznej, która będzie łączyć się z izolacją cieplną dachu i ociepleniem zewnętrznym ścian budynku. Nie jest to jednak ani łatwe, ani tanie. Pamiętajmy, że dla osiągnięcia energooszczędności, konieczne jest zadbanie o nieprzerwaną ciągłość izolacji. W starych domach taka izolacja praktycznie nie istnieje, podobnie jak i właściwa wentylacja. Niekiedy koszty ocieplenia i dowentylowania starego dachu są tak ogromne, że bardziej opłacalne okazuje się wykonanie go od nowa. Podejmując decyzję o poprawie parametrów cieplnych starszego dachu, warto rozważyć również trudność prowadzenia prac. Dla dobrego fachowca nie ma wprawdzie rzeczy niemożliwych, ale w takich przypadkach zawsze trzeba liczyć się z wyższą ceną za wykonaną usługę.
Efektywne docieplenie
dachów różnego typu
O podnoszeniu parametrów energooszczędności poszczególnych przegród budowlanych wypowiedział się swego czasu Parlament Europejski. Jednak to nam samym powinno zależeć na zatrzymaniu ciepła w domu i zaoszczędzeniu pieniędzy, które w sposób realny, aż w 30% uciekają przez dach naszego domu. Nie należy zatem w żadnym przypadku oszczędzać na jakości lub ilości materiałów izolacyjnych. Jednak rodzaj zastosowanego ocieplenia musi uwzględniać konstrukcję
i kształt dachu.
Podkład i pokrycie
energooszczędnego dachu
Te dwa elementy nie mają większego wpływu na późniejszą energooszczędność dachu. Podkład powinien być jedynie dostosowany do planowanego materiału pokryciowego. Pod pokrycia bitumiczne i blaszane wykonuje się sztywne deskowanie ? najlepiej z płyt OSB. Zaś pod dachówkę, blachodachówkę lub blachę trapezową wystarczające są łaty i kontrłaty, pod którymi zastosowano folię wstępnego krycia.
Warto pamiętać, że tradycyjne dachówki są materiałem uniwersalnym i trwałym, ale jednocześnie dosyć ciężkim. Wymagają zatem wykonania solidnej więźby dachowej. Pokrycia z blach są natomiast lekkie, ale ich parametry akustyczne są niskie. Gonty bitumiczne są materiałem, który jednocześnie bardzo ładnie wygląda na dachu i jest stosunkowo trwały. Żadne z pokryć nie wpływają jednak znacząco na późniejsze straty ciepła przez dach. Na jego energooszczędność ma bowiem wpływ głównie izolacja. Pamiętajmy zatem o jej łącznej trzydziestocentymetrowej grubości, bo pieniądze wydane na materiał izolacyjny zwrócą się bardzo szybko.

Opracowano w oparciu o
http://www.e-dach.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.