Wołomin uczcił 25 lat samorządu

W środę 27 maja w Wołominie odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej. Tematem przewodnim spotkania było 25. lecie powstania samorządu. Wśród zaproszonych gości pojawił się wicepremier Janusz Piechociński, Minister Gospodarki oraz Anna Aksamit, Senator RP.

Witając przybyłych na uroczystość mieszkańców burmistrz Elżbieta Radwan powiedziała między innymi: – Samorząd to również mieszkańcy i codzienność, to ciężka praca. Dziś mamy okazję sobie za te 25 lat podziękować ? stwierdziła. W dalszej części wystąpienia nie zabrakło wspomnieć z minionych 25 lat z których zebrani dowiedzieli się, iż Elżbieta Radwan z samorządem związana jest już od dobrych 20 lat. – 20 lat temu do pracy w urzędzie przyjmował mnie Jerzy Mikulski, ówczesny burmistrz (pierwsza kadencja Jerzego Mikulskiego 1994 ? 1998, przyp. red.). To on uczył mnie rzemiosła samorządowego ? rozpoczęła krótką podróż w przeszłość. – Dziękuję też Pawłowi Solisowi, następnemu burmistrzowi, z którym również milo mi się współpracowało ? powiadała. Z dalszej części zebrani dowiedzieli się o pracy w Jabłonnie, gdzie Elżbieta Radwan była sekretarzem. – Z ówczesną wójt Olgą Muniak rozwiązywałam problemy przed którymi dziś stoi gmina Wołomin (budowa dróg, linii kolejowej ? przyp. Red.).

Wicepremier Janusz Piechociński, który od lat jest mocno związany z Wołominem (przez ponad 10 lat prowadził w redakcji Życia Powiatu na Mazowszu Poselski dyżur pod telefonem odwiedzając Wołomin co miesiąc). Odwiedza dość często również inne gminy powiatu wołomińskiego.

2015-06-03_165258

2015-06-03_163930

W swoim wystąpieniu gość zwrócił uwagę na fakt, że jeśli sami nie będziemy lepsi to i świat wokół nas na lepsze się nie zmieni. – Jeśli nie nauczymy się nowej formy rywalizacji (?) nie poprzez walkę ale poprzez zdolność bycia ze sobą, nic się nie zmieni samo na lepsze ? mówił.

Jak co roku, najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie tytułów, odznaczeń i podziękowań. Stałym punktem programu uroczystej sesji Rady Miejskiej jest wręczenie tytułu ?Zasłużony dla Wołomina?.

Postanowiono, że w tym roku tytułem tym uhonorowani zostaną: Helena Maguza ? wieloletni sołtys wsi Grabie Stare, Anna Wojtkowska ? wieloletnia prezes ZNP oraz Towarzystwa Przyjaciół Wołomina, autorka licznych publikacji upamiętniających wołomińskich nauczycieli, Eugeniusz Dembiński ? radny obecnej kadencji Rady Miejskiej w Wołominie, wieloletni przewodniczący rady osiedla, biegacz, Jerzy Mikulski ? wołomiński burmistrz w latach: 1994-1998; 2002-2006, 2006-210. Radny powiatowy obecnej kadencji oraz księża: ks. Jacek Pawlicki i ks. Sylwester Sienkiewicz ? od wielu lat proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

Burmistrz Elżbieta Radwan postanowiła również wręczyć odrębne wyróżnienia wszystkim dotychczasowym burmistrzom. Otrzymali je: Polikarp Bulik ? burmistrz pierwszej kadencji (1990-1994); Jerzy Mikulski burmistrz II, IV i V kadencji (1994-1998; 2002-2006, 2006-210), Paweł Solis burmistrz VI (1998-2002) oraz Ryszard Madziar ? burmistrz VII kadencji (2010-2014).

Burmistrzowie ? zgodnie z decyzją burmistrz Radwan ? otrzymali propozycję uhonorowania samorządowców z którymi pracowali podczas sprawowania swoich kadencji. Poza Polikarpem Bulikiem ? burmistrzem I kadencji wszyscy Panowie Burmistrzowie z tej propozycji skorzystali, składając na ręce wskazanych pracowników i samorządowców podziękowania. Pomysł burmistrz Radwan i zaproszenie do wspólnego uczczenia 25 lat samorządu skierowane do poprzedników to, w mojej ocenie, krok w dobrym kierunku. Mieszkańcy są już zmęczeni ?wojną na górze? ale też tą naszą lokalną wojenką również. W rozmowach kuluarowych często ten wątek jest podnoszony. Miejmy więc nadzieję, że podobnych działań i współpracy będziemy mogli w najbliższych latach doświadczać więcej.

O samorządzie w Wołominie w swoim wystąpieniu mówiła Marzena Kubacz, dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich zaś Andrzej Żelezik dokonał podsumowania minionych 25 lat. Przypomniał radnych, którzy odeszli na zawsze, ale dokonał też posumowań statystycznych.

– Do wyborów skrzykiwali się ludzie z różnych środowisk działających na naszym terenie.

Oczywiście łatwiej było zorganizować się mieszkańcom pracującym w kilku miejscowych zakładach pracy. Brakowało bowiem środków przekazu. Prasa lokalna stawiała dopiero pierwsze kroki i wydawana była w ?powielaczowych? szatach.

Do tych pierwszych wyborów stawała mocna grupa kandydatów pod nazwą Komitet Obywatelski ?SOLIDARNOŚĆ? złożona głównie z działaczy lokalnych pracujących w Wołominie. Ci, którzy związani byli z Wołominem od wielu lat, lecz pracowali poza nim, zorganizowali się w Chrześcijańskim Komitecie Wyborczym.

Bardzo dużą rolę odegrał tu ksiądz Władysław Trojanowski wówczas wikariusz z parafii M B Częstochowskiej, opiekun duchowy grupy ? mówił. I wszystko byłoby bardzo ładnie, gdyby nie jeden mankament. W uroczystości zabrakło udziału wielu z tych, którzy przez te 25 przez wołomiński samorząd się przewinęli. Zabrakło tych z I kadencji i z kolejnych. Warto znaleźć odpowiedź na pytanie ? co się takiego wydarzyło, że reprezentacja nie była liczna?

Teresa Urbanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.