Zwrot podatku z Niemiec ? odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

We współczesnej Europie migracje rzadko kiedy mają charakter ?definitywny?, to znaczy, że każdego roku duża część naszych rodaków powraca do Polski. Wraz z pandemią wielu zmuszonych było jednak do pozostania w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Jednak każdemu, kto stamtąd wraca niezależnie od tego jaki okres odpracował i jakie dochody pozyskał przysługuje oczywiście zwrot podatków: zapłaconych i nadpłaconych. W niniejszym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące procedury zwrotu podatku z zagranicy.

Podatek dochodowy to podatek, który co miesiąc każda legalnie pracująca osoba odprowadza od swojego wynagrodzenia. W Niemczech wynosić on może nawet do 42%. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż część tej kwoty da się odzyskać. Co więcej, zwrot podatku z Niemiec to legalny, posiadający prawne podstawy proces, a by przeprowadzić go od początku do końca wystarczy wiedza, skrupulatność i zebranie kilku dokumentów. Co więcej, w Niemczech zwrot podatku można uzyskać nawet za ostatnie 4 lata pracy.

Zwrot podatku z Niemiec ? jak on wygląda?

Tak jak zdecydowana większość państw europejskich, Niemcy podpisały z Polską ?Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania? – chroni ona pracowników przed płaceniem podatków podwójnie. By uzyskać zwrot podatku należy (zgodnie z niemieckim prawem finansowym) zadeklarować dochód i złożyć wniosek, na mocy którego otrzymamy zwrot podatków: nadpłaconych lub (w niektórych przypadkach) wszystkich.

Rzecz jasna konieczne będzie zebranie dokumentów. Przedłożyć musimy odcinki wpłaty za dany rok od każdego z naszych pracodawców. Jeśli chcemy zrobić to za więcej niż rok, donieść musimy ostatnie dowody wpłaty za cały rok, za który chcemy się rozliczyć. Niezbędna będzie także kopia dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego). Nieobligatoryjne są za to rachunki za dzierżawę i czynsz ? mimo wszystko mogą być przydatne. Formularze dostarczyć należy do niemieckiego organu podatkowego ? najlepiej drogą pocztową.

Gdy tylko zagraniczny urząd skarbowy otrzyma poprawnie wypełnione zeznanie podatkowe, jak i wszystkie dokumenty, rozpoczyna się proces zwrotu podatku. Jego płynność zależy od czasu dostarczenia dokumentów, jak i szybkości pracy urzędów.

Ile trwa zwrot podatku z Niemiec?

Odpowiedź jest prosta: od 3 do 6 miesięcy od momentu dostarczenia dokumentów ? i z takim przedziałem czasowym musimy się liczyć.

Wpłacone podatki ? czy możemy odzyskać wszystkie?

Najczęściej otrzymujemy jedynie zwrot części nadpłaconych podatków. Prawo przewiduje rzecz jasna ulgi ? za wychowanie dzieci, spłatę pożyczki. Możemy odzyskać każdy zapłacony podatek, warunek jest jednak jeden: uzyskany roczny dochód (łącznie z tym uzyskanym w Polsce) nie może przekraczać z góry ustalonej wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu. W każdym innym przypadku z powrotem otrzymamy tylko nadpłaty podatku.

Kiedy i gdzie można ubiegać się o zwrot podatku?

Można to zrobić gdy tylko skończy się pracę w danym kraju w danym roku i wróci do Polski. Procedurę zwrotu podatku przeprowadzić można w całości samodzielnie, jednak w takim wypadku to na nas spoczywa ciężar kontaktu z niemieckimi organami podatkowymi. Można również skorzystać z pomocy specjalistów ds. odzyskiwania podatków. Rzecz jasna jest to usługa płatna, nie mniej specjaliści pomogą w kompletowaniu dokumentów i przeprowadzenia wszystkich etapów procesu. Oprócz tego, że zaoszczędzimy wiele czasu, dzięki doświadczeniu i wiedzy profesjonalistów możemy być pewni, że w najkrótszym czasie trafi do nas maksymalna możliwa kwota.

Nie mam wszystkich wymaganych dokumentów ? co robić?

To właśnie brak dokumentów znajduje się wśród najczęściej wymienianych, hamujących procedurę czynników. W przypadku braku dokumentów najlepiej zwyczajnie zgłosić się po pomoc do specjalisty. Wystarczą dane kontaktowe byłego pracodawcy i przybliżony okres zatrudnienia. Eksperci potrzebować też będą kopii dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego).

Czynniki wpływające na wysokość kwoty zwrotu

Jest wiele czynników wpływających na sumę, którą otrzymamy jako zwrot podatku. Są to między innymi: przepracowany okres i wysokość zapłaconych podatków, nasz dochód, a nawet stan cywilny. Prostą, łatwą do zapamiętanie regułą jest: im dłuższy staż, tym wyższe dochody, a co za tym idzie, wyższa możliwa do odzyskania kwota.

Świadczenia na dzieci ? jak je uzyskać?

Świadczenie na dzieci w Niemczech wypłacane jest za ostatnie 6 miesięcy i bieżący miesiąc po złożeniu wniosku (w przeciwieństwie do zwrotu podatku). Są one dostępne na dzieci poniżej 25 roku życia ? warunkiem jest, iż nie mogą one pracować i muszą się uczyć. Kwota zależy oczywiście od liczby potomstwa: dla 1-2 dzieci jest to 204 euro miesięcznie (za jedno dziecko), za trzecie jest to 210 euro, wreszcie 235 za czwarte. Otrzymanie zasiłku to również jednak wiele więcej formalności.

Dokumenty, które musisz posiadać:

  • 6 ostatnich odcinków wypłaty z miejsca zatrudnienia;
  • oryginał ?ARBEITGEBERBESCHEINIGUNG?;
  • kopia niemieckiej umowy o pracę;
  • kopia niemieckiej umowy wynajmu (proces wydłuża się, jeśli nie mamy któregoś z dwóch wymienionych poprzednio dokumentów);
  • kopie zaświadczeń o zameldowaniu i wymeldowaniu w Niemczech;
  • kopie dokumentów tożsamości obojga rodziców;
  • kopia tłumaczenia aktu ślubu;
  • kopie przetłumaczonych aktów urodzenia dzieci;
  • jeśli się posiada ? kopie dokumentów tożsamości dzieci;
  • jeśli dzieci są w wieku 18-25 lat, potrzebne nam będą dokumenty potwierdzające ich naukę ze szkoły lub studiów szkole lub na studiach.

Ten zasiłek przysługuje wyłącznie osobom, które na stałe pracują za naszą zachodnią granicą. Jeśli wróciłeś na łono ojczyzny, wciąż możesz odzyskać nadpłatę podatku dochodowego.

Gdy otrzymamy zwrot podatku z Niemiec, nie możemy już tam pracować ? prawda, czy mit?

Odpowiedź jest prosta: mit. Zwrot podatku jest legalny i prawnie zdefiniowany i w żaden sposób nie powstrzymuje nas przed pracą w Niemczech. Możemy wrócić tam i pracować w każdej chwili.

Jeśli zdarzyło ci się pracować w Niemczech, niezależnie jak długo, możesz otrzymać zwrot nadpłaconych podatków. Jeśli czujesz się komfortowo w przechodzeniu przez biurokratyczną dżunglę, znasz niemiecki, możesz ten proces przeprowadzić samemu, Jeśli jednak nie masz na to siły, czasu, albo ochoty, zastanów się nad kontaktem z certyfikowanymi specjalistami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.