Edward M. Urbanowski: Suwerenność

Edward M. Urbanowski

Tak źle o Polsce jeszcze nigdy nie mówiono. Były prezydent USA, Bill Clinton: – Rząd w Polsce zdecydował, że demokracja to dla niego zbyt wielki problem i woli dyktaturę na styl putinowski; Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego: – W Polsce jest sterowana demokracja ? la Putin; profesor Jadwiga Staniszkis, socjolog. ? Polska stała się krajem irytującym. Nawet na wschodzie Europy, gdzie widzą, że przesunięcie na Zachód w naszym przypadku się nie dokonało. Na to nakłada się problem stylu rządzących, ich język komunikowania się, cynizm, niemożność przyznania komuś racji; Komisja Europejska: – Demokracja w Polsce jest zagrożona!
Czyżby było tak źle? Sądzę, że – niestety – tak, bo inaczej dlaczego posłowie Prawa i Sprawiedliwości głosowaliby nad uchwałą o obronie suwerenności RP? Posłuchajmy dyskusji.
W imieniu PiS głos zabrał poseł Sylwester Tułajew. ? Polska jest państwem suwerennym. O tę suwerenność musimy każdego dnia walczyć. Przypominał nam o tym Ojciec Święty Jan Paweł II. Opozycja o tym zapomina, dlatego warto przypomnieć, że podstawowym obowiązkiem parlamentarzystów jest działanie na rzecz suwerenności. Polska jest pełnoprawnym członkiem UE i ma takie same prawa i takie obowiązki jak inne kraje. Zależy nam na uzdrowieniu sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, instytucji, która została wmieszana w politykę. Obowiązkiem parlamentu jest obrona ładu konstytucyjnego.
W imieniu Platformy Obywatelskiej przemówił poseł Rafał Trzaskowski. – Ta uchwała, którą proponujecie, kryje waszą całkowitą nieudolność. Czym jest dzisiaj suwerenność? To umiejętność zabiegania o nasze interesy, o naszą rację stanu. A wy tego nie potraficie robić. I trzeba przyznać, że jesteście bardzo samokrytyczni w tej uchwale. Mówicie, że są podejmowane próby ograniczenia suwerenności. To wy je podejmujecie! Mówicie, że podważany jest demokratyczny porządek. A kto go łamie, jeżeli nie Prawo i Sprawiedliwość?
Ryszard Petru, Nowoczesna: – To dzisiejsze głosowanie jest głosowaniem między tymi, którzy chcą, by Polska opuściła UE, a tymi, którzy chcą budować silną i bogatą Polskę w Europie. Tworzycie zasłonę dymną taką retoryką. Ma to przesłonić waszą nieudolność. Dzisiejszą narracją rozpoczynacie wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej! Ta uchwała to jest mgła. Nie chcemy żyć w oparach mgły, absurdu. Przyznajcie się, że sobie nie radzicie. Nawet tak prostej rzeczy, jak wydrukowanie wyroku TK nie jesteście w stanie zrobić. Doprowadzenie Polski nad przepaść to sygnał, że czas podziękować w sposób kulturalny ?dobrej zmianie?.
Eugeniusz Kłopotek, PSL: – Nie licytujmy się na to, kto z nas jest lepszym Polakiem. Wręcz odwrotnie, pamiętajmy, że Polska to nasze wspólne dobro, wspólna sprawa! Naszym obowiązkiem, który powierzył nam suweren, jest dbanie o dobre imię Polski i bezpieczeństwo Polaków. Tymczasem to, co się w ostatnich miesiącach dzieje w naszym kraju, nie służy dobremu imieniu Polski, osłabia nasz wizerunek na arenie międzynarodowej, ale mało tego – poczucie bezpieczeństwa w Polsce wśród Polaków też jest coraz mniejsze. Ta uchwała dodatkowo pogłębia chaos i jeszcze mocniej podzieli Polaków.
Kornel Morawiecki, Kukiz’15: – Suwerenność jest też po to, byśmy przydali się innym, nie tylko sobie.
I o to chodzi, Szanowny Czytelniku.

Jedno przemyślenie nt. „Edward M. Urbanowski: Suwerenność

  1. Gdyby pana zadaniem nie było wciskanie ludziom kitu, to zauważyłby pan, że uchwała miała cele wewnętrzne i zewnętrzne. Oba zostały osiągniete. Targowica i folksdojcze poszli dokładnie tam, gdzie chciał Prezes. Symbolem tego jest posłanka PO Pomaska rwąca uchwałę o suwerenności Polski na sejmowej mównicy. A Komisja UE „pękła” i okazało się, że nie było żadnego ultimatum, a TK to wewnętrzna sprawa Polski. I będzie dialog. I o to chodzi szanowny „redaktorze”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.