Rocznica zrzutu cichociemnych. Będą skoki spadochronowe i pokaz laserowy

? Na niebie będziemy oglądać trasę przelotu Liberatora ? samolotu, który transportował żołnierzy cichociemnych ? z Brindisi (Włochy) przez Belgrad, Budapeszt, Kraków, Warszawę, Radzymin do Kołakowa. Świetlna animacja przedstawi nam szczegóły operacji, której finał rozegrał się w Kołakowie ? tak wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski zapowiada pokaz laserowy, który odbędzie się 29 kwietnia w Kołakowie.

Obchody 73. rocznicy zrzutu cichociemnych na placówkę odbiorczą Imbryk w Kołakowie w Gminie Dąbrówka zaplanowano na sobotę 29 kwietnia. Honorowy patronat nad obchodami objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.
Główną atrakcją będą skoki spadochronowe w wykonaniu członków Związku Polskich Spadochroniarzy, w tym żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz pokaz laserowy.
Obchody rozpoczną się startem 2 Nocnego Biegu Terenowo ? Przełajowego Weller 2 (taki kryptonim nosiła operacja zrzutu cichociemnych w Kołakowie w 1944 roku). O godz. 17.30 wystartują dzieci
i młodzież. Po jego zakończeniu, o godz. 19.00 zaplanowano skoki spadochronowe. O 20.00 wystartuje bieg w kategorii open. Dorośli mają do przebycia trasę 7500 m
z przeszkodami. Regulamin biegu
i formularz zgłoszeniowy w najbliższym czasie zostaną opublikowane na stronie internetowej Gminy Dąbrówka.
Pokaz laserowy rozpocznie się około 22.00. Zakończy go odpalenie czterech punktów pirotechnicznych w kolorach biało-czerwonych symbolizujących czterech cichociemnych, którzy wylądowali w kołakowskim lesie. W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 roku na spadochronach skoczyli: ppor. Stefan Bałuk ?Starba?, mjr Tadeusz Runge ?Osa? kpt. Henryk Waniek ?Pływak? i kpt. Benon Łastowski ?Łobuz?.
Podczas tegorocznych obchodów symboli będzie więcej. Regulamin 2 Nocnego Biegu Terenowo ? Przełajowego Weller 2 przewiduje w obu kategoriach maksymalną liczbę uczestników 316.
Uroczystości urozmaicą wydarzenia dedykowane dzieciom, młodzieży i dorosłym, m.in. wystawa dot. historii cichociemnych i żołnierzy Armii Krajowej, którzy odbierali zrzut; wystawa sprzętu i ubrań z epoki oraz umundurowania współczesnego żołnierzy GROM; park linowy dla najmłodszych, projektowanie pocztówek z pamiątkowym stemplem czy też pokaz gier planszowych. Scenariusz uroczystości umiejętnie łączy elementy patriotyczne z elementami edukacyjnymi mającymi zapewnić dobre spędzenie czasu.
Obchody rocznicy gromadzą mieszkańców Gminy Dąbrówka w Kołakowskim lesie od kilkunastu lat. Brał w nich udział także ppor. Stefan Bałuk. Teraz do Kołakowa chętnie przyjeżdża wdowa po podporuczniku pani Danuta Bałuk.
Patronat honorowy: Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Organizator: Wójt Gminy Dąbrówka
Współorganizatorzy: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Fundacja ?Skrzydła Chwały?
Partnerzy: Biuro Historii i Tradycji Policji KGP, Instytut Pamięci Narodowej, Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy ?MUKS Dąbrówka?, Publiczne Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce, Klub historyczny im. Armii Krajowej w Radzyminie, I LO PUL w Wołominie.
Partnerzy techniczni: DRONPORT, J.D. Inżynieria Ruchu
Patronat medialny: TVP3 Warszawa, ?Policja 997?,  ?W Sieci Historii?, Radio Fama, ?Kurier W?, ?Moja Gazeta Regionalna?, ?Życie Powiatu na Mazowszu?.

Gminne Centrum
Kultury w Dąbrówce

Jedno przemyślenie nt. „Rocznica zrzutu cichociemnych. Będą skoki spadochronowe i pokaz laserowy

  1. Zachęcanie do rekonstrukcji Weler2 – świetnie i wspaniale, ale zdjęcie do tego artykułu …. nie promujcie kogoś tam przy okazji uroczystości czy też rekonstrukcji, a dajcie fotografię tematyczną, mają być skoki ze spadochronem? Wklejcie zdjęcia z epoko , spadochron, Spadochroniarzy, samolot … nie macie? Chętnie udostępnię. Sam artykuł zachęca, ale już zdjęcie( nie znam człowieka) zniechęca do czytania, nie mówiąc już do przyjazdu i uczestnictwa w imprezie. Pozdrawiam Organizatorów RT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.