Wołomiński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wołominie rozpoczął cykl zajęć. Uroczyste rozpoczęcie III roku miało miejsce 8 października w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. Przewodnicząca Rady Słuchaczy Jadwiga Suk opowiedziała nam jak będą wyglądały zajęcia w tym roku.

– Co nowego oferuje w trzecim roku działalności Uniwersytet swoim słuchaczom?

– Nadal idziemy tą samą drogą, którą podążaliśmy przez poprzednie lata. Chcemy się rozwijać. Najtrudniejszy okres mamy już za sobą. Wprowadziliśmy małe modyfikacje, w tym roku uatrakcyjniliśmy ?czwartkowe wykłady?. Odbywają się one o godzinie 11.00 i trwają 1,5 godziny. Do tej pory na wykładach gościliśmy wykładowców z naszej wołomińskiej ziemi. Udało nam się zaprosić prowadzących między innymi z Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Etnograficznego. Zajęcia będą dotyczyły różnych tematów i zapewniam, że będą one interesujące.

– Czy oprócz wykładów słuchacze mogą korzystać z innych zajęć

-Oczywiście prowadzimy też zajęcia fakultatywne, które odbywały się w ubiegłych latach. Są to treningi Tai-Chi, jest także możliwość pobierania lekcji języka angielskiego oraz francuskiego. Jeżeli uda nam się zebrać grupy minimum 15 osobowe, to będzie możliwość wprowadzenia nauki języka niemieckiego i rosyjskiego. W tym roku również będzie można korzystać z miejscowego basenu. Będą częściej urządzane spotkania towarzyskie, przy kawie i muzyce. Zorganizujemy też kurs ?podstawy obsługi komputera?. Planów jest wiele mam nadzieję, że uda się je zrealizować. Chciałabym by wraz z istniejącym już Klubem Dobrych Pomysłów gdzie prowadzimy rozmowy na temat zdrowego żywienia i profilaktyki zdrowotnej oraz łatwą gimnastykę, powstał kącik poetycko-piosenkarski. Na potrzeby naszego uniwersytetu mam cel by utworzyć zespół lokalny, który na wszelkiego rodzaju uroczystościach umilałby czas słuchaczom.

– Uniwersytety Trzeciego wieku to nie tylko nauka to również przyjemność. Do weteranów, tego roku dołączyło wielu nowicjuszy.

-Tak w drugim roku działalności liczba słuchaczy zaczęła wzrastać i ta tendencja ciągle wsię utrzymuje. Zainteresowanie jest coraz większe. Dla osób starszych jest to pewnego rodzaju odskocznia od monotonności. Przez dwa lata nawiązało się tu wiele przyjaźni. Zawdzięczamy to wielu wycieczkom.

Co roku w okresie wiosenno-letnim organizujemy wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce oraz wyjazdy za granicę. Tak też będzie i teraz, termin jest już wyznaczony na 8 maja. Pozostaje kwestia doboru miejsca. Mamy cztery możliwości są to wyjazdy zagraniczne gdzie docelowo będzie do wyboru: Grecja, Londyn, Litwa-Łotwa-Estonia-San Petersburg oraz Giblartar. Wycieczki zagraniczne to nie wszytko. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy jesienno-zimowe do teatru. Ceny tych wyjazdów są ulgowe. Zawsze dyrektorzy placówek udzielają nam zniżek jako studentom. Podczas takich wyjazdów społeczność uniwersytecka integruje się. Jest to dla nas rozrywka, podczas której możemy razem spędzić miło czas. Największym atutem Uniwersytetu Trzeciego wieku jest to, że stanowią one stałe miejsce permamentnych spotkań, dających możliwość oderwania się od codziennego, w wielu przypadkach osamotnionego życia.

ech