Pocenie się to naturalny proces niezbędny do prawidłowej termoregulacji organizmu. Transpiracja następuje poprzez gruczoły potowe a ich praca kontrolowana jest przez układ nerwowy współczulny.
W trakcie wydalania pot nie ma zapachu. Jest jednak bogaty w różnorodne substancje organiczne, rozkładane następnie przez bakterie żyjące na skórze. W ten sposób powstają substancje lotne oraz przykry zapach.
Nadmierna potliwośc jest spowodowana nadczynnością gruczołów potowych. Może dotyczyć całego ciała i często towarzyszy wtedy takim schorzeniom jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, albo ma charakter miejscowy i ogranicza się do konkretnych okolic ciała: dłonie, stopy, pachy, fałdy skórne.
Dużą rolę w patologii nadmiernej potliwości odgrywają czynniki emocjonalne, towarzyszące sytuacjom stresowym czy wrodzonej nieśmiałości, dlatego terapia nadpotliwości jest sprawą trudną. Dolegliwość ta jest poważnym ograniczeniem w życiu zawodowym i osobistym: ciągle mokre dłonie, ślady potu na ubraniu stanowią duży dyskomfort. Metody lecznia opierają się głównie na likwidowaniu objawów, czyli redukcji wydzielania potu, a ich skuteczność jest sprawą indywidualną.
W stosowanych na rynku antyperspirantach najbardziej skutecznym składnikiem są sole glinu. Antyperspirant redukuje ilość wydzielanego potu i reguluje na pewien czas pracę gruczołów potowych. Soli glinu nie zawierają dezodoranty, które maskują, zmniejszają lub likwidują zapach. Dezodoranty nie hamują wydzielania potu.
Czy istnieje jakieś ryzyko przy użyciu antyperspirantów?
Nie istnieje żaden naukowy dowód, że użycie antyperspirantów może wywołać raka piersi. Nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie.
Przy doborze antyperspirantu kierujmy się hypoalergiczną recepturą i doskonałą tolerancją. Dostępne są środki bez parabenów, alkoholu czy środków zapachowych oraz zawierające na przykład alantoinę, łagodzącą podrażnienia. Obecnie kosmetyki tego rodzaju nie kleją się, nie brudzą ubrań i szybko wysychają . W zależności od techniki stosowania, występuje roll-on, aerozol, spray, krem
Właściwy produkt do oczyszczania skóry z problemem nadmiernej potliwości jest kluczową sprawą. Zwykłe mydła o zasadowym pH są niewłaściwe dla skóry, mogą stwarzać lepsze podłoże do rozwoju bakterii.Bardzo ważne jest stworzenie właściwego pH skóry, co zapobiega rozwojowi flory bakteryjnej i grzybiczej. Odpowiednie składniki powinny usuwać i jednocześnie posiadać właściwości pochłaniające przykry zapach.
Podstawowym zaleceniem jest prawidłowa higiena i pielęgnacja umożliwiająca regulację nadmiernej potliwości.
Jeśli jadamy zgodnie ze swoja grupą krwi nie pocimy się i nie pozostawiamy po sobie żadnych nieprzyjemnych zapachów… a na dodatek stajemy się z dnia na dzień zdrowsi. Warto sprawdzić na sobie…
TeSa: bez względu na to, czy ktoś jest wyznawcą teorii diety skorelowanej z grupą krwi, czy nie, to pozostaje sprawa nieładnych ciemnych plam na bluzce, na których powstawanie dieta nie ma wpływu. Ja stosuję antidral, dzięki czemu moge założyć każdą bluzkę, bez obawy, że dam plamę (dosłownie i w przenośni).
Pewnie masz trochę racji, bo w każdym jedzeniu jest trochę szkodliwych czynników…które wydostają się też przez skórę…ale warto jest świadomie minimalizować składniki, które nam szkodzą…i można to łatwo sprawdzić w praktyce. Tak się składa, że osobom jadającym od jakiegoś czasu zgodnie ze swoją grupą, większość chorób się wycofuje…a więc nie pocą się nadmiernie. Oczywiście bardzo ważna jest walka ze skutkami…ale warto likwidować też przyczyny.
Kiedyś czytałam dyskusję o kłopotach z leczeniem AZS. Jedna z „forumowiczek” napisała, że wśród chorujących na AZS osób, które zna, nie spotkała nikogo, kto jada zgodnie ze swoją grupą krwi. Pozdrawiam zwolenników i przeciwników (też z innych płaszczyzn):)