Kobyłka – krok ku polityce senioralnej

Używając słowa „senior” zawsze myślimy o tym, że określenie to niezbyt pasuje do kobyłkowskich otwartych i pozytywnych ludzi, którzy są aktywni, podejmują różne działania i projekty. Spotkanie w Bibliotece które odbyło się 2 dni temu było tego potwierdzeniem – zebrało się blisko 30 osób, zainteresowanych rozwijaniem potencjału osób starszych w Kobyłce.

KRÓTKO O STATYSTYCE

W Kobyłce seniorów, czyli osób 60+ (kobiety) i 65+ (mężczyźni) mieszka prawie 4 tysiące. Jeszcze w 2010 roku w tej grupie było ponad 1500 osób mniej, a seniorzy stanowili 13% ogółu mieszkańców – obecnie jest to aż 16%. Ta wzrostowa tendencja w mieście, jak w wielu innych w Polsce, uświadamia nam, że jest to grupa, której potencjał społeczny musi być jeszcze bardziej zagospodarowany.

CO ROBI SAMORZĄD

UM w Kobyłce wspiera seniorów w bardzo różnych aspektach, począwszy od

  • Karty Mieszkańca – która funkcjonuje w Kobyłce od stycznia 2022 roku
  • Karty Seniora,
  • poprzez bezpłatną Taksówkę Miejską,
  • wsparcie zdrowotne, np. w postaci „opasek bezpieczeństwa” czy
  • wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, kończąc na różnych zajęciach, takich jak
  • Uniwersytet III Wieku,
  • Klub Seniora czy
  • wolontariat senioralny w ramach organizowania społeczności lokalnej.

Podczas trwania tej kadencji zaczęły być ogłaszane konkursy na realizację zadań publicznych dla seniorów – na ich aktywizację. Kwota wsparcia rośnie z roku na rok. Samorząd w Kobyłce rozpoczął kwotą 20 tys., teraz jest 40 tys.

Realizowana na terenie Kobyłki innowacja dla seniorów uświadomiła, że są jeszcze możliwości poprawy komfortu życia seniora w mieście.

CO CHCE ROBIĆ SAMORZĄD

Zarządzeniem Burmistrza zostanie powołany Zespół ds. kształtowania polityki senioralnej. Tam też nie może zabraknąć przedstawicieli środowiska seniorów – istotne jest zwiększenia zaangażowania osób starszych w życie miasta w ramach partnerstwa w działaniu.

Głównym celem jest nie tylko aktywizacja osób starszych, skłonienie do wychodzenia z domu, ale także zwiększenie rozpoznawania potrzeb i zapobiegania problemom, które często seniorów – zwłaszcza samotnych – dotykają. Rada Seniorów chce zwiększyć katalog usług i możliwości, który już w tej chwili jest efektem współpracy wielu różnych instytucji w Kobyłce (Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Qźnia, Spółdzielni Socjalnej Podkowa, Ośrodka Pomocy Społecznej i oczywiście Urzędu Miasta, który te działania spina w całość). Natomiast Zespół da możliwość współdecydowania samym seniorom, czyli osobom najbardziej zaangażowanych.

Podczas spotkania w bibliotece merytorycznie wspierała nas Katarzyna Leśko ze Stowarzyszenia BORIS.

Zapraszamy – dołączcie do nas, wspierajcie nas w działaniach, jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i inicjatywy. Czekamy na Was 13 marca o godz. 12 w MOK na spotkaniu dotyczącym Rady Seniorów. – zachęcają członkowie rady

 

Więcej informacji z Kobyłki

Kobyłka - Preparat odstraszający dziki

Kobyłka – Preparat odstraszający dziki

Informujemy o rozmieszczaniu na terenie Miasta dyspenserów z preparatem odstraszającym dziki. Są to małe pojemniki zawieszone na drucianych zawieszkach, umieszczane w miejscach bytowania [...]
0 komentarzy

Kobyłka – Wasze pomysły wchodzą w życie!

Kultura zaczyna się tam, gdzie mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce. Właśnie dlatego projekt „Kobyłka (od)Nowa – sąsiedzkie projektowanie kultury!” wchodzi w swój [...]
0 komentarzy
Weekend w Kobyłce

Weekend w Kobyłce / 19-21.06

Czym zajmował się bartnik, a czym kowal? Pokaż dzieciom kawałek historii i odwiedź piknik historyczny. Wybierz się także na parafialny piknik Caritas i [...]
0 komentarzy
324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

324 tys. zł dla Kobyłki z programów Mazowsza. Pieniądze trafią na PSZOK i remont hali sportowej

Kobyłka otrzyma łącznie 324 tys. zł z kolejnych środków rozdysponowanych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na dwa zadania: cyfryzację obsługi Punktu [...]
0 komentarzy
Kobyłka - 20 czerwca - Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

Kobyłka – 20 czerwca – Krajowy Trening Pierwszej Pomocy

20 czerwca 2026 r. w całej Polsce odbędzie się Krajowy Trening Pierwszej Pomocy – pierwsze ogólnopolskie wydarzenie realizowane w ramach Akademii Ochrony Ludności [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.