Zielone światło dla wołomińskiego MZO

Z Tomaszem Czarnogórskim, odpowiedzialnym za wdrażanie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w Gminie Wołomin, o działaniach mających na celu uruchomienie całego procesu rozmawia Teresa Urbanowska.

? Miesiąc temu podczas sesji burmistrz poinformował, że będzie się Pan zajmował wdrożeniem nowych zasad gospodarki odpadami w Gminie Wołomin. Czym konkretnie się Pan zajmuje?

? Zajmuję się przygotowaniem i wdrażaniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach na terenie Gminy Wołomin oraz podejmowaniem działań przez gminę wobec spółek gminnych z tytułu sprawowania nad nimi nadzoru właścicielskiego w zakresie wymienionej ustawy.

? Na czym konkretnie polegają te działania?

? Stanąłem na czele dwóch zespołów, jakie powołano. Pierwszy z nich jest to zespół do spraw przekształcenia MZO w spółkę komunalną.

W skład tego zespołu wchodzą naczelnicy wydziałów, które współpracują z MZO, oraz dyrektor MZO. Drugi jest to zespół do wdrażania ustawy śmieciowej. Tworzą go osoby wchodzące w skład pierwszego zespołu oraz przedstawiciele z rady zgłoszeni przez Kluby Radnych. Zespół ten dopiero się krystalizuje, ale jest wielu chętnych radnych, którzy chcą w tym zespole pracować. Oprócz tego koordynuję inne zadania realizowane przez gminę, takie choćby, jak Projekt Parku Kulturowego w Ossowie.

? Czy przekształcenie MZO jest koniecznością?

? W ubiegłym roku MZO rozszerzyło swój zakres działań. Był to bardzo dobry pomysł, aby zdywersyfikować zakres działań tej jednostki. Jednak zmiana ustawy i zapis o tym, że zakład budżetowy nie może startować w przetargach nawet we własnej gminie ? zmienił uwarunkowania. Chcąc, aby MZO mogło wykonywać zadania, do których się przygotowało, należy je przekształcić w spółkę komunalną będącą w 100% własnością Gminy Wołomin, gdyż gmina nie ma innej możliwości zlecenia usług, jak przeprowadzenie przetargu.

? Ile czasu potrwa proces przekształceniowy?

? Chcemy zakończyć ten proces do końca III kwartału tego roku. Trwają analizy dokumentów i prace przygotowawcze mające na celu wybór ścieżki postępowania i ostatecznie przekształcenia MZO w spółkę.

? Przekształcenie MZO w spółkę jest bez wątpienia ważne, jednak gmina musi przygotować i wdrożyć nową ustawę śmieciową. Trudno nie zauważyć, że gminy sąsiednie bacznie obserwują poczynania Wołomina w tej kwestii. Na jakim etapie są te przygotowania?

? Aktualnie prowadzimy działania zmierzające do zaliczenia MZO w poczet instalacji o statusie Instalacji Regionalnej. Gmina Wołomin rozpoczęła też prace nad stworzeniem regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Czekamy na uchwalenie Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dlatego, że większość zapisów w regulaminie będzie odnosiła się do tego dokumentu oraz do rozporządzeń do ustawy śmieciowej, które są opracowywane i konsultowane. Trwają prace nad wyborem metody ustalania opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych i określeniem ilości wytwarzanych na terenie gminy odpadów.

? Z rozmowy z Andrzejem Noconiem, wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że jest wiele działań, które wiążą się z nowym systemem odbioru odpadów. Czy uda się usystematyzować tak szeroką segregację odpadów, jaka jest zakładana w ustawie?

? Jesteśmy w przededniu wyboru systemu informatycznego do zintegrowanego zarządzania odpadami w Gminie Wołomin. Pozwoli on na przygotowanie się do ustalenia wysokości podatku śmieciowego, ale również uszczelni ten system. Chciałbym, aby koszty, jakie poniesie uczciwy statystyczny mieszkaniec Wołomina, który segreguje odpady, pozostały na niezmienionym poziomie. Powinniśmy też pamiętać, że podatek śmieciowy musi uwzględnić również budowę, rozbudowę, utrzymanie instalacji gospodarki odpadami oraz administrowanie systemem.

? W Wołominie przez wiele lat prowadzona była akcja edukacyjna ?Czysty Wołomin?, o której jakoś ostatnio ucichło. Czy gmina ma w planach wrócić do tej praktyki?

? Gmina jest zobowiązana do prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych i planuje kontynuować działania, jakie były prowadzone w zakresie akcji ?Czysty Wołomin?. Warto pamiętać, że zadania gminy w całości lub częściowo związane z gospodarką odpadami komunalnymi mogą być również wykonywane przez związki międzygminne.

? Gmina Wołomin ma na swoim terenie składowisko odpadów, ma też inne instalacje, takie choćby, jak sortownia. Czy będzie to miało wpływ na wynik starań o bycie Instalacją Regionalną?

? Za wcześnie jest, by mówić o ostatecznych rozstrzygnięciach, jednak mogę powiedzieć, że MZO dostało zielone światło na rozbudowę sortowni oraz unowocześnienie składowiska.