Wspólny Bilet na finiszu

Wczoraj (środa 29 lutego) o godz. 10.00 w siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie Wspólnego Biletu na terenie Powiatu Wołomińskiego. Mieszkańcy czekali z niecierpliwością na ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii.

O Wspólnym Bilecie w Powiecie Wołomińskim od kilku miesięcy mówi się i pisze bardzo często. Bardzo głośno zrobiło się na ten temat po zerwaniu negocjacji przez Roberta Perkowskiego, burmistrza Ząbek.

Na prośbę burmistrzów gmin uczestniczących w dofinansowaniu Wspólnego Biletu negocjacje prowadził starosta wołomiński. Finał tych negocjacji nastąpił w dniu wczorajszym (środa 29 lutego), kiedy to ostateczna wersja porozumienia pomiędzy powiatem a ZTM-em została podpisana.

Dokument podpisali: starosta wołomiński Piotr Uściński, władze samorządowe województwa oraz gmin Powiatu Wołomińskiego, oraz Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

Zanim jednak do tego doszło, prowadzone były rozmowy, konsultacje i negocjacje wewnątrz samorządów: Ząbek, Zielonki, Kobyłki, Wołomina oraz w Starostwie Powiatu Wołomińskiego, a rady tych samorządów podjęły stosowne uchwały o podpisaniu porozumienia.

We wtorek 28 lutego jako ostatnia uchwałę podjęła Rada Powiatu Wołomińskiego. Tuż po jej zakończeniu burmistrzowie wszystkich czterech gmin podpisali porozumienie z powiatem o udzieleniu wsparcia finansowego dla powiatu, które zabezpieczy funkcjonowanie Wspólnego Biletu na odcinku Warszawa?Zagościniec. ? Dzięki takiej konstrukcji mogliśmy po pierwsze uzyskać więcej informacji niż w sytuacji, w której z ZTM-em rozmawiała każda gmina oddzielnie, oraz wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe ? wyjaśniał podczas wtorkowego posiedzenia rady powiatu Tomasz Szczegielniak, naczelnik Wydziału Obsługi Zarządu Powiatu.

Zdaniem Roberta Perkowskiego, burmistrza Ząbek, konsolidacja samorządowców Powiatu Wołomińskiego przyniosła wiele korzyści. ? Chciałbym podkreślić, że najważniejszy element to jest to, że my samorządowcy linii wołomińskiej wystąpiliśmy razem. Dzięki temu ZTM miał z nami trudniej ? przekonywał. Zdaniem Grzegorza Dudzika, burmistrza Zielonki, Wspólny Bilet to dobry przykład współpracy między starostwem a gminami, który będzie można powtórzyć przy innych trudnych sytuacjach. ? Chciałbym Panu Staroście podziękować, myślę, że mieszkańcy będą teraz spokojniej dojeżdżali do Warszawy ? mówił Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina. W podobnym tonie podpisane porozumienie skomentował Robert Roguski, burmistrz Kobyłki. ? Myślę, że finalnie mieszkańcy Kobyłki są zadowoleni z podpisanego porozumienia. Podpisane porozumienie utrzymuje dofinansowanie z ubiegłego roku w wysokości 31% (początkowo ZTM chciał je podnieść o 2%). Obowiązywało będzie do 30 czerwca 2016 r. Stawka będzie wzrastała rocznie o 1,5%, a nie, jak pierwotnie zakładano, o 2% aż do osiągnięcia 40% dofinansowania dla ZTM-u. Wynegocjowano również niższą stawkę, tzw. wozokilometra, w wysokości 19,2 zł, a nie, jak ZTM żądał pierwotnie, 21 zł za jeden kilometr.

Teresa Urbanowska