05. Pracodawca nie płaci

Pracodawcy chcieliby, aby pracownicy pracowali, jeżeli nie za darmo, to za jak najmniejsze pieniądze. Płace to jeden z najpoważniejszych wydatków pracodawcy. Aby obniżyć te koszty, często wyzyskuje się pracowników.

Zanim podpiszemy umowę, przede wszystkim zwracamy uwagę na wysokość wynagrodzenia. I słusznie, ponieważ przepisy gwarantują nam prawo do godziwego wynagrodzenia.
Coraz powszechniejsze staje się jednak wyzyskiwanie pracowników. Świadczą o tym statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. Nieprawidłowości w wypłacie wynagrodzeń pracownikom stanowią dużą grupę naruszeń przepisów prawa pracy. Pracodawcy, który nie płaci, grozi wysoka grzywna.
Niektórzy pracodawcy zapominają, albo nie chcą pamiętać, przysłowia: „jaka praca, taka płaca”. Zgodnie z art. 78 Kodeksu Pracy wynagrodzenie powinno być ustalone w wysokości odpowiadającej rodzajowi, ilości i jakości wykonywanej pracy oraz uwzględniające kwalifikacje wymagane do jej wykonywania. Po likwidacji Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, pracodawca musi tak prowadzić biznes, aby zapewnić środki na wynagrodzenie dla załogi, bo na pomoc z zewnątrz nie może już liczyć.
Pensję powinniśmy dostawać co najmniej raz w miesiącu. Wypłaca się ją z dołu, nie później jednak niż do 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego. Zasadą jest, że wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej do rąk pracownika lub na wskazane przez niego konto.
W sytuacji, gdy pracodawca nie płaci, najlepiej jest skorzystać z pomocy Państwowej Inspekcji Pracy. Ma ona odpowiednie środki, aby zdyscyplinować nierzetelnego pracodawcę. Jeżeli interwencje inspektorów nie przyniosą pożądanych skutków, możliwe jest, że pracodawca faktycznie ma poważne kłopoty. Może ciążyć nad nim widmo upadłości lub likwidacji. W takim przypadku należy niezwłocznie skierować pozew do sądu pracy i domagać się wypłaty zaległego wynagrodzenia. Praktyką jest, że przed skierowaniem sprawy na drogę sądową, pracownik wysyła pracodawcy ostateczne wezwanie do zapłaty zaległych pensji.Płaca minimalna w 2005 roku wynosi 849 złotych

2 przemyślenia nt. „05. Pracodawca nie płaci

  1. Poruszyl pan bardzo delikatny problem ale jakze bardzo czesto spotykany.Chcialbym w dopelnieniu tematu dodac ze w obecnych czasach wyplacanie wynagrodzen w formie pienieznej do rak pracownika nalezy wreszcie uznac za arhaiczne i stworzyc wylacznie system kont bankowych.Moze to rozwiazac wiele problemow …..

  2. System kont bankowych nie jest taki doskonały – wiem z doświadczenia. W grę wchodzi „pośrednik”, z którym możemy mieć problemy, tylko już innego rodzaju. Po za tym w Polsce cały czas jeszcze pokutuje przekonanie, że pieniądze w „skarpecie” są najbezpieczniejsze.

Możliwość komentowania jest wyłączona.