05. Przejrzysta gmina Zielonka

4 marca, przy udziale najwyższych władz, odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów samorządom – laureatom ogólnopolskiego konkursu „Przejrzysta Polska”. Do rywalizacji stanęło 775 samorządów różnego szczebla tj. około 25% ogólnej ich liczby w Polsce, do celu doszło 403 – czyli 15%, w tym 17 z Mazowsza. Wśród nich były 3 z powiatu wołomińskiego: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski Wołomin oraz – ku mojej radości – Urząd Miasta Zielonka.

Osiągnięcie tego nie było łatwe – wymagało przygotowania wielu różnorakich procedur i dużego nakładu pracy zarówno obu organów samorządu tj. burmistrza i rady miasta, jak i mocno zaangażowanych w ten temat najlepszych gminnych urzędników.
Dopingiem była chęć zmiany utrwalonego, często całkowicie niesłusznie, niekorzystnego i spaczonego wizerunku lokalnego samorządu w oczach społeczeństwa oraz wyeliminowanie możliwości wystąpienia nieprawidłowości w jego pracy. Jawność działania, przejrzystość stosowanych procedur przy podejmowaniu wszelkich decyzji, pełna i rzetelna informacja, jednym słowem – działanie przy tzw. otwartej kurtynie, winny pozwolić odbudować nadwyrężone zaufanie obywateli do lokalnych instytucji samorządowych oraz przywrócić sens i wiarę w lokalną demokrację.
Organizatorzy tj. „Gazeta Wyborcza” przy wsparciu  Fundacji Agory, Fundacji Batorego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego wymagali od każdego z uczestników konkursu wykonania przynajmniej jednego obowiązkowego zadania podczas realizacji sześciu zasad.
Gmina Zielonka zrealizowała dodatkowo, oprócz w/w sześciu zadań obowiązkowych, siedem z zasugerowanych przez organizatorów zadań dobrowolnych, związanych z działaniem urzędu i rady miasta. Był to jeden z lepszych wyników wśród startujących w konkursie samorządów. Podjęcie tych siedmiu fakultatywnych zadań nie było dodatkowo punktowane, ale ich zrealizowanie dało nam powód do szczególnej satysfakcji, iż możemy równać do najlepszych.
Otrzymanie certyfikatu „Przejrzystej Polski” jest dla zielonkowskiego samorządu, pracowników urzędu gminy i dla mnie osobiście jako burmistrza Zielonki powodem do uzasadnionej dumy i satysfakcji oraz potwierdzeniem przez niezależnych zewnętrznych audytorów, iż obrany przeze mnie na początku kadencji kierunek oparcia moich działań o pełną jawność i otwartość – procentuje. Winno to przybliżyć realizację głównego wytyczonego celu, jakim jest budowa w Zielonce demokratycznego, odpowiedzialnego, świadomego i umiejącego korzystać ze swoich praw – społeczeństwa obywatelskiego.

Jedno przemyślenie nt. „05. Przejrzysta gmina Zielonka

Możliwość komentowania jest wyłączona.