07. 88. urodziny Wołomina

Gala operetkowa, zawody sportowe dla przedszkolaków, zajęcia historyczne w szkołach, wreszcie uroczysta sesja, na której uhonorowano zasłużonych – to tylko niektóre elementy 88. Dni Wołomina.

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wołomina (19 lutego) Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź przyjął z rąk Jerzego Mikulskiego, burmistrza Wołomina, dyplom z nadaniem Honorowego Obywatelstwa Wołomina. Autorem dyplomu wzorowanego na ręcznie wykonanym oryginale z 1929 roku jest Łukasz Rygało – znany z zamiłowania do odkrywania historii swojego miasta mieszkaniec Wołomina. – W okresie międzywojennym tytuł „Obywatelstwa Honorowego Miasta Wołomina” przyznawano osobom, które przez swoją działalność społeczną i pracę zawodową zasłużyły się w budowaniu niepodległości i przyczyniły się do rozwoju miasta.

Nadanie zaszczytnego tytułu Obywatelstwa Honorowego wiązało się z podjęciem przez Radę Miejską w Wołominie stosownej uchwały oraz wręczeniem dyplomu. Sporządzano go na ozdobnym papierze, dekorowano ręcznie wykonanymi rysunkami – czytamy na stronach prowadzonego przez Rygało portalu internetowego Wirtualny Wołomin. 

Do roku 2006 udokumentowane były trzy akty nadania „Honorowego Obywatelstwa Miasta Wołomina”. Tytuł ten został nadany: Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Henrykowi Konstantemu Wojciechowskiemu (który uważany jest za założyciela miasta) i Władysławowi Korsakowi. Najnowsze badania nad historią Wołomina odkryły jeszcze jednego Honorowego Obywatela. Jest nim Edward Rydz-Śmigły.

Po II wojnie światowej nie nadawano tytułu „Obywatelstwa Honorowego Miasta Wołomina”.

Do tej tradycji wrócił Wołomin w 2005 r. za sprawą burmistrza Jerzego Mikulskiego. Tytuły te zostały nadane ks. prałatowi Janowi Sikorze oraz Mironowi Cicheckiemu.

Stało się już tradycją, że podczas uroczystej sesji wręczane są również odznaczenia za Najwartościowsze Wydarzenie Roku. Kapituła przyznała je w dwóch kategoriach: Janinie Kiliańskiej

w kategorii osoba (czytaj str. 7), oraz w kategorii Firma – Hucie Szkła Wołomin. Medalem dla Załużonych dla Wołomina otrzymali: Tadeusz Rosochacki, Tadeusz Wielechowski, Stefan Ryszkowski i Andrzej Saulewicz.

Na terenie OSiRu odbyła się IV edycja Sportowego przedszkolaka, w której wzięły udział dzieci z ośmiu przedszkoli. Maluchy zmierzyły się w walce o Puchar Burmistrza, w której nie było przegranych.

W zawodach wzięły udział dzieci z wołomińskich przedszkoli: nr 2 „Pyza Mazowiecka”, nr 5, nr 6 „Bajka”, nr 8 im. Czerwonego Kapturka, nr 9 im. Jasia i Małgosi, nr 10 im. Misia Uszatka, z przedszkola Baśniowa Kraina, oraz z przedszkola słonecznego

w Duczkach. Dziecięcą olimpiadę, którą znakomicie poprowadziły Maria Bereda

i Anna Przybysz, rozpoczęły parady zawodników. Maluchy wzięły udział w różnych konkurencjach. Chociaż olimpiada była sportowa, to nie zabrakło konkursu

z wiedzy o Wołominie, z którym mali mieszkańcy poradzili sobie wspaniale. A zadanie nie było łatwe. Grupy uczestników musiały ułożyć z rozsypanych kawałków herb Wołomina, wybrać pocztówki, przedstawiające miejsca w mieście i nazwać je, a na koniec rozwiązać zagadki zadane przez burmistrza miasta, Jerzego Mikulskiego.

Maluchy dawały z siebie wszystko, przeżywały każdą konkurencję. Wszyscy otrzymali wspaniale puchary i nagrody.

tur, as