09. Anioły 2006 rozdane

Anna Augustyniak i Jan Wnuk, to laureaci tegorocznej edycji statuetki „Anioł Stóż Ziemi Wołomińskiej”.

W sobotę 19 grudnia honorowe wyróżnienie i statuetkę Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej otrzymał znany satyryk Jan Pietrzak.

Wydarzenie zatytułowane: Wyróżnienie statuetką „Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej” – już na stałe wpisało się w kalendarz imprez w powiecie.

Raz do roku 10 osobowa kapituła w składzie: Janina Kiliańska, Janina Samsel, Elżbieta Kuczko, ks. Sylwester Sienkiewicz, ks. Jerzy Ćwiklak, Józef Radzio, Zbigniew Łukijańczuk, Jerzy Boksznajder, Jan Tokarski oraz Andrzej Saulewicz, zwraca uwagę społeczeństwa na ludzi, którzy swoim działaniem i postawą wyróżniają się spośród nas w sposób szczególny. – Uhonorowani ludzie są przykładem postaw patriotycznych i poświęcenia. Przymioty te stanowią wzorce do naśladowania dla obecnych i przyszłych pokoleń. Anioł Stróż znajduje sie w herbie Powiatu Wołomińskiego stąd pomysł, aby ten Anioł był symbolem wyróżnionych przez naszą Kapitułę – mówił rozpoczynając uroczystość Andrzej Saulewicz, przewodniczący Kapituły. Wyróżnienia przyznawane są w dwóch kategoriach: za krzewienie wartości patriotycznych i chrześcijańsko-narodowych oraz za pracę charytatywną.

We wcześniejszych edycjach laureatami Wyróżnienia zostali: w dziedzinie krzewienia wartości patriotycznych – ks. Prałat Jan Sikora; starosta Wołomiński I i II kadencji Konrad Rytel oraz autor książki „Jest takie miejsce jest taki kraj” Kazimierz Andrzej Zych. Natomiast w dziedzinie działalności charytatywnej: Jerzy Bereza; ks. Paweł Placek i Edward Olszowy. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Kapituła przyznaje również honorowe wyróżnienia dla wybitnych Polaków. Do tej pory honorowe członkostwo w Kapitule oraz statuetkę za wybitne zasługi dla Ojczyzny otrzymali: ks. Prałat Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich, oraz Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

W tegorocznej edycji nominowani do wyróżnienia Statuetką Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej zostali: ks. Janusz Młynik, wikariusz parafii MB Królowej Polski; ks. Mirosław Lipka – Orionista, ksiądz prowadzący Schronisko dla bezdomnych w Czarnej; Anna Augustyniak – wolontariuszka pracująca w Fundacji Mam Marzenie na rzecz dzieci przebywających w szpitalu onkologicznym; Andrzej Żelezik – społecznik, radny Wołomiński przez 5 kadencji; Jan Wnuk – publicysta, były burmistrz Radzymina; Zygmunt Nieznański – działacz społeczny, radny dwóch kadencji, współtwórca pomnika Papieża Polaka Jana Pawła II w Wołominie.

Z tej grupy Kapituła wyróżniła: Annę Augustyniak – w kategorii działalność charytatywna oraz Jana Wnuka – nauczyciela, publicystę, byłego burmistrza Radzymina.

W uzasadnieniu wyróżnienia Anny Augustyniak czytamy: „Kapituła w kategorii działalności charytatywnej postanowiła przyznać statuetkę osobie skromnej i niepozornej, ale o wielkim sercu. Osobie, która spełnia marzenia dzieci skazanych na cierpienie i ból, dzieci, które umierają przedwcześnie na raka, dzieci nie umiejące zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. One mają swoje marzenia i tli się w nich nadzieja na cud. Chociaż chore pragną radości, a przede wszystkim przekonania, że ich los nie jest obojętny innym. Jest między nami osoba, która potrafi dawać tym dzieciom serce, nadzieję, ale przede wszystkim spełnia ich marzenia, a są to najczęściej ostatnie marzenia” – powiedziała Anna Augustyniak odbierając wyróżnienie.

Statuetkę w kategorii za krzewienie wartości patriotycznych i chrześcijańsko narodowych przyznano Janowi Wnukowi. „Przyznajemy ją publicyście i piewcy lokalnej historii, człowiekowi, który poświęca życie, aby pokazać, jak należy rozumieć patriotyzm i czcić pamięć bohaterów narodowych. Człowiekowi, który potrafi być wdzięczny swojej Małej Ojczyźnie”

Również i tym razem Kapituła postanowiła przyznać honorowe wyróżnienie i statuetkę Anioła Stróża Ziemi Wołomińskiej, które otrzymał Jan Pietrzak. To wyróżnienie uzasadnione zostało następująco: „Kapituła w 25. rocznicę stanu wojennego postanowiła przyznać wyróżnienie honorowe dla człowieka godnego tytułu Wielkiego Polaka, człowieka znanego na całym świecie, ale zawsze kojarzonego z polskością. Artysta, aktor, twórca wielu utworów patriotycznych, a zarazem po prostu przyjaciel Wołomina”. – Słuchając jednego z kolegów doszedłem do wniosku, że moje związki z Wołominem sięgają bardzo daleko. Nie tylko czasu stanu wojennego, kiedy występowałem w wielu wołomińskich domach. Tak się wtedy występowało – wspominał artysta.