09. Dni Tłuszcza 2007

Po raz kolejny 1,2 oraz 3 czerwca odbyła się jedna z największych imprez kulturalno-rozrywkowych w Tłuszczu, czyli Dni Tłuszcza 2007, która w tym roku pokryła się z obchodami 40 rocznicy nadania praw miejskich

Dni Tłuszcza rozpoczęły się od Dnia Dziecka.

Jedną z głównych atrakcji festynu była „Parada Clownów” – widowisko rozrywkowe dla najmłodszych. Nasi milusińscy bawili się także przy występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Centrum Kultury w Tłuszczu, a później podziwiali pokazy przygotowane przez Szkołę Sztuki Walki i Samoobrony „Kobra”.

Drugi dzień zapoczątkowały uroczystości upamiętniające 65. rocznicę zrzutu dla Polski Podziemnej poza rejonem placówki odbiorczej „Błoto” w rejonie wsi Postoliska k/Tłuszcza przez żołnierzy Cichociemnych. Uroczystości te rozpoczęto otwarciem wystawy „Pomoc z nieba” w Społecznym Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. W Kościele Parafialnym w Postoliskach odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, a następnie odsłonięcie i poświęcenie tablicy i obelisku upamiętniającego akcję Cichociemnych. Odsłonięcia obelisku upamiętniającego akcję Cichociemnych dokonał Tadeusz Kurowski, komendant Światowego Związku Żołnierzy AK w asyście attache Wojskowego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii

i Irlandii Północnej płk Andrew Nowaka.

Mimo deszczowej pogody, mieszkańcy licznie uczestniczyli w przeglądzie twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, po którym odbyło się uroczyste wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców konkursów i turniejów zorganizowanych w ramach „Dni Tłuszcza”.

Wieczorne atrakcje festynu rozpoczęły występy Gwiazd Wieczoru, czyli recital Krzysztofa Daukszewicza oraz koncert zespołu „Gypsy Band”. Rozbawiona publiczność, po występie tak wspaniałych gwiazd wieczoru, kontynuowała zabawę podczas dyskoteki pod gwiazdami. Festyn zakończył pokaz sztucznych ogni uświetniający 40. rocznicę nadania praw miejskich.

Nie byłoby oczywiście „pełnych” obchodów Dni Tłuszcza, bez Święta Pieśni Ludowej, które już wpisało się na stałe do naszego krajobrazu kulturalnego. Podczas przeglądu mieniło się pełnią barw pochodzącą z różnorodności strojów zespołów ludowych. Mieszkańcy mieli możliwość skosztować smakołyków wyprodukowanych i rozdawanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, a swoją obecnością zaszczycił nas Poseł Artur Zawisza. Festyn zakończyła zabawa taneczna „Nie tylko na Ludowo”.

Emilia Rudnik