W niedzielę 8 czerwca odbył się 10-ty Marsz dla Życia i Rodziny w Wołominie, pod hasłem „Przyszłość dzieci w naszych rękach”. Około godz. 14.00, wyruszyły dwa marsze: z kościoła pod wezwaniem MB Królowej Polski i z kościoła św. Józefa Robotnika. Ponieważ był to marsz jubileuszowy, towarzyszył mu wyjątkowo dzwon-pielgrzym, „Głos Nienarodzonych”.
Pomysł i wykonanie dzwonu to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ważący tonę symbol ma przypominać o prawie do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwon przybył do Wołomina z Kolbuszowej na Podkarpaciu, gdzie stacjonuje na co dzień. Jego przeznaczeniem od 2020 roku jest udział w Marszach organizowanych w obronie Życia. Dzwon „Głos Nienarodzonych” swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie w 2020 r., na Placu Św. Piotra, Papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając słowa: „Niech ten Dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na Świecie, a także ludzi dobrej woli’’. Taki sam dzwon wykonano już dla Ukrainy, Ekwadoru, Zambii i Kazachstanu. Trwają także rozmowy z Brazylią, Portugalią, Hiszpanią, Paragwajem oraz z organizatorami największego Marszu za Życiem w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Każdy uczestnik marszu a potem pikniku rodzinnego mógł obejrzeć dzwon z bliska i symbolicznie w niego uderzyć. Dzwon ozdobiony jest dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: tatę i mamę. Umieszczono też na nim USG dziecka poczętego i wizerunek dwóch cherubinów strzegących to dziecko. Są również „tablice kamienne” symbolizujące dziesięć Przykazań Bożych. Na nich znajduje się V-te przykazanie: „Nie będziesz zabijał”, oraz słowa Męczennika Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki”. Marszom towarzyszył śpiew grup muzycznych i modlitwa prowadzona przez proboszczów parafii. Dzieci niosły kolorowe balony i wiatraczki z logo „Centrum Życia i Rodziny” a dorośli transparenty i flagi z logo Marszu, ale czasami było odwrotnie, to rodzice trzymali balony i wiatraczki a dzieci dumnie machały flagami.
Na Placu 3 Maja pani wicestarosta powiatu wołomińskiego Katarzyna Pazio, razem z dziećmi, które wcześniej szły w marszu, złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II – Patrona Rodzin. Wszyscy odśpiewali „Barkę”, ulubioną piosenkę „Naszego Papieża”. Potem już jeden, wspólny marsz doszedł ul. Kościelną do parafii MB Częstochowskiej, gdzie około godz. 15.00 wszyscy włączyli się do Pikniku Rodzinnego przy kościele. Dzwon-pielgrzym, jako „gość honorowy”, stanął na środku ogrodu przykościelnego i był dużą atrakcją dla uczestników wydarzenia. W ogrodzie odbył się wspaniały „Festiwal Chwały”, w którym wzięły udział dziecięce i rodzinne schole z Wołomina oraz okolic. Dzieci mogły się „wyszaleć” na dmuchańcach i uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez wspólnoty z parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Były też tradycyjnie kiełbaski, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz mnóstwo słodkości, przygotowanych przez parafian a także ofiarowanych przez lokalne cukiernie (z Wołomina i Kobyłki), które towarzyszą Marszowi dla Życia już od 10-ciu lat.
Wydarzenie było współfinansowane przez Powiat Wołomiński i Miasto Kobyłka. Wszystkim sponsorom bardzo dziękujemy za otwarte serce i pomoc.
Małgorzata Jastrzębska
Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Wybierasz się w weekend pociągiem KM – kup bilet wycieczkowy

Zielona przyszłość Ząbek staje się rzeczywistością!

Rozkład jazdy autobusów linii L w okresie Bożego Ciała

Marki – Uwaga! Ktoś rozsyła nieprawdziwe informacje!
