12. Miasteczko W.

Jolanta Michalik

W. – miasto, które odniosło sukces. Położone na ważnym szlaku komunikacyjnym, z niskim bezrobociem, liczną grupą nowych przedsiębiorstw powstałych po upadku dużej fabryki, W. rozwija się.
Miastem sprawnie rządzi elita, która nie jest partią polityczną, ani nawet zorganizowaną grupą. Elitę W. łączą praktyczne cele i różne inicjatywy angażujące nowe osoby, tak więc nie jest ekskluzywną grupą, jak to się często zdarza. Liderzy W. zbudowali wokół siebie atmosferę zaufania, podejmując i upubliczniając działania nakierowane na poprawę jakości życia mieszkańców.
W-anie są dumni ze swojego miasta, bez wstydu prezentują je przyjezdnym znajomym. Uważają, że życie w W. jest naprawdę przyjemne, a wszyscy tu wierzą, że z czasem będzie jeszcze lepsze.
Czy znane nam jest uczucie dumy związanej z miejscem zamieszkania, niekoniecznie będącym miejscem urodzenia? Skoro jestem mieszkańcem, skoro tu się urodziłem w tym mieście i jeżeli tu mieszkam, to dlaczego nie miałbym czegoś nie zrobić więcej, a nie tylko mieszkać, nie tylko być, prawda? – pytają respondenci projektu badawczego C. Trutkowskiego i S. Mandesa z Zakładu Psychologii Społecznej Instytutu Socjologii UW. „Kapitał społeczny w małych miastach” to próba odpowiedzi na pytanie, czy notoryczna słabość instytucji państwa sprawi, że społeczną bazą innowacji i odbudowy zaufania staną się w Polsce środowiska lokalne. Wyniki badań wskazują, że droga do rozwoju samorządności wiedzie poprzez działania mające na celu wzmocnienie kapitału społecznego, a nie przez zwykłe zachęcanie ludzi do uczestnictwa w rządzeniu wzorem działań podejmowanych w krajach demokratycznych na Zachodzie. Istotą społeczeństwa obywatelskiego na Zachodzie nie była opozycja wobec państwa, ale niezależność wobec niego. Działania wzmacniające wspólnoty lokalne, z naciskiem na integrację różnych środowisk i przełamywanie stereotypów związanych z lokalnym zarządzaniem – potrzeba współdziałania władzy z obywatelami i konieczność inwestowania w rozwój społeczny, nie tylko gospodarczy – przyczynią się do rozwoju samorządności jako stanu wspólnoty lokalnej.

Cezary Trutkowski, Sławomir Mandes, Kapitał społeczny w małych miastach, wyd. I, Scholar,
Warszawa 2005, 316 stron,
cena ok. 38 zł.

2 przemyślenia nt. „12. Miasteczko W.

  1. c.d. „I tylko przyjeżdżającym obskurnymi wagonami kolei podmiejskiej, którzy wysiadają na przystanku godnym nie „trzeciego” lecz raczej „trzynastego” świata, powiadają zażenowani:
    – Przyjechaliście nie do nas. Omyłkowo wysiedliście u naszych wrogów, którzy tak sobie wyobrażają cywilizację na miarę własnej kultury…”

  2. c.d. „I tylko przyjeżdżającym obskurnymi wagonami kolei podmiejskiej, którzy wysiadają na przystanku godnym nie „trzeciego” lecz raczej „trzynastego” świata, powiadają zażenowani:
    – Przyjechaliście nie do nas. Omyłkowo wysiedliście u naszych wrogów, którzy tak sobie wyobrażają cywilizację na miarę własnej kultury…”

Możliwość komentowania jest wyłączona.