12. Policyjne Centrum Pomocy

Od początku kwietnia w nowej, ulepszonej formie działa Powiatowe Policyjne Centrum Pomocy Ofiarom i Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie. Pomaga i udziela porad wszystkim, którzy czują się ofiarą przemocy.

Powiatowe Centrum do Walki z Przemocą

w Rodzinie działa od 2005 roku przy Komendzie Powiatowej Policji w Wołominie. Teraz zmieniło nie tylko nazwę, ale też formę działania. W Centrum zatrudnione są trzy policjantki, doświadczone w pracy związanej z przemocą w rodzinie. Każda już wcześniej miała do czynienia z uchylającymi się od płacenia alimentów ojcami, znęcaniem się fizycznym lub psychicznym nad członkami rodziny, a nawet z gwałtami.

– Celowo w Centrum pracują kobiety, gdyż właśnie panie stają się najczęściej ofiarami przemocy. Wiadomo, że dla wielu jest to problem wstydliwy. Kobietom trudno opowiadać o tym, jak mąż się nad nimi znęca. Barierę wstydu najłatwiej jest im przełamać w rozmowie z drugą kobietą – mówi nadkom. Marcin Kasenko, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

Do Centrum jednak przychodzą nie tylko kobiety. Zgłaszają się tam wszystkie osoby, które czują się ofiarami przemocy w rodzinie, bez względu na płeć. Mogą tam uzyskać fachową pomoc policjantów,

a także zasięgnąć porady psychologa i radcy prawnego. Ponadto Centrum współpracuje z działającymi na terenie powiatu organizacjami i instytucjami zajmującymi się profilaktyką i pomocą dla rodzin, w których występuje przemoc, takimi jak: Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kryzysie, Dom Samotnej Matki „Caritas”, Ośrodek Pomocy Społecznej, Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Rzecznik Praw Dziecka, itp.

– Zadaniem Centrum jest przeprowadzenie mediacji pomiędzy stronami. Jeśli się to nie uda, to wprowadzane są dalsze procedury prawno-karne, z których już nie można się wycofać – wyjaśnia

st. asp. Mirosława Zwolińska, koordynator Centrum – Czasami wystarczy nakierować ofiarę na odpowiedni sposób działania i zapewnić, że nie będzie pozostawiona sama sobie. Poczucie bezpieczeństwa i możliwość wyjścia z sytuacji są także bardzo ważne – dodaje.

Centrum działa we wtorki i w środy między godz. 8:00, a 16:00. Porozmawiać z psychologiem można w każdy wtorek od godz. 10:00 do 14:00. Radca prawny zaś udziela porad w środy między godz. 10:00 a 12:00. Czasem, z różnych powodów nie można przyjść w wyznaczonych godzinach. Dlatego powstał telefon zaufania, z którego można skorzystać niemal o każdym czasie. Telefonicznie można kontaktować się pod numerami telefonów: 022 604 72 46, a także 603 988 950.

– Jeśli ktoś zgłosi się innego dnia, także zostanie wysłuchany. Nikogo nie odeślemy bez udzielenia pomocy. Bez względu, czy chodzi o poradę, czy pomoc w jakiejkolwiek innej formie – mówi

st. asp. Mirosława Zwolińska.

– Centrum działa wprawdzie w granicach powiatu, ale nie znaczy to, że jeśli zgłosi się ktoś spoza niego, nie zostanie wysłuchany. Pomagamy wszystkim, ale sprawę później kierujemy do właściwej jednostki – dodaje nadkom. Marcin Kasenko.

Centrum dysponuje także Niebieskim Pokojem wyposażonym w typowo domowe meble, zabawki, z kolorowymi obrazkami na ścianach. Jedynie tzw. lustro weneckie zdradza charakter tego pomieszczenia.

– Niebieski Pokój ma stwarzać domową, rodzinną atmosferę. Jest to pomocne w przeprowadzaniu rozmów z osobami pokrzywdzonymi, często z dziećmi. Rozmowy w tym pomieszczeniu w razie potrzeby można zarejestrować na video – tłumaczy nadkom. Marcin Kasenko.

Chociaż przemoc w rodzinie i nie tylko jest problemem wstydliwym, to bariera ta zostaje powoli i stopniowo zmniejszana. Coraz więcej osób decyduje się poprosić o pomoc. Nikt nie musi być sam wobec znęcania się fizycznego, psychicznego, gróźb karalnych i innych przestępstw ze strony osób najbliższych.

Anna Sajnog