13. Historie niezbyt chwalebne

Katarzyna Rozbicka

O władcach pisze się zwykle po to, by ocenić ich życie pod kątem wkładu w historię kraju, którym rządzili. Prywatne życie królów, cesarzy, carów, ale i papieży to temat dla szczególnie zainteresowanych przeszłością. Czytanie źródeł jest bowiem rzeczą trudną i wymaga dobrego przygotowania. Michael Farquhar (publicysta, redaktor w dziale historycznym magazynu The Washington Post) w swojej książce „Królewskie skandale” wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy chcieliby poznać życie słynnych władców z perspektywy nieco innej niż szkolna. – Bliższej zwykłemu, codziennemu życiu.

Wprawdzie większość z nas słyszała o ekscesach angielskiego króla Henryka VIII i jego sześciu żonach, niektórzy zapewne co nieco słyszeli o carycy Katarzynie i jej ciekawych sposobach na nudę, ale – jak dowodzi autor – nie byli oni wcale wyjątkami w historycznym światku arystokracji. Z pewnością miłośnicy historii o wielu z opisanych skandali wiedzą, są jednak i takie, które mogą zaskoczyć nawet bardziej zaznajomionych z tematem. Książka podzielona została na kilka rozdziałów, w których zebrano historie mające wspólny mianownik, i które można czytać w zupełnie dowolnej kolejności, np. „Sześć królewskich grzechów” (Zawiść, pycha, gniew, obżarstwo, pożądliwość, lenistwo), „Małżeństwo niedoskonałe” czy „Występki papieży”. Wartościowym dodatkiem są drzewa genealogiczne 11 królewskich rodów, a także chronologiczny indeks monarchów pojawiających się na kartach książki wraz z kalendarium najważniejszych współczesnych im wydarzeń .„Królewskie skandale” to nie książka dla historyków, ale dla zwykłych ludzi, ciekawych świta. Opowieści Farquhara utrzymane są w lekkim i zabawnym stylu, nie wymagają od czytelnika szczególnej wiedzy historycznej, z pewnością jednak taką wiedzę przekazują czy w pewien sposób systematyzują, a przy tym bawią i szokują, rozśmieszają i oburzają ujawniając wiele niestosownych czynów popełnionych przez koronowane głowy lub wobec nich.

Może jeśli poznamy zaskakujące fakty z życia historycznych „ludzi władzy”, uda nam się spojrzeć łaskawszym okiem na obecnych? Przecież to także tylko …ludzie.

Michael Farquhar, Królewskie skandale, KDC, Warszawa 2003.

Oprawa miękka, 319 stron,

cena między 22.00 a 29 zł.

wydawnictwo Prószyński i S-ka