14. Jak zrobić coś nie mając nic…”, czyli finansowanie działalności

W jaki sposób sfinansować przedsięwzięcie?, Gdzie zdobyć te pieniądze?, Ile, tak naprawdę, pieniędzy potrzebuję na starcie? – to pytania, które zadaje sobie nie tylko młody przedsiębiorca, który marzy o posiadaniu własnej firmy ale również „wyjadacz biznesu”, który już niejednokrotnie przeżywał wzloty i upadki.

Dla wielu osób największą przeszkodą przy uruchamianiu i prowadzeniu działalności gospodarczej jest brak odpowiedniego finansowania. Jeżeli nie ma wystarczającego zasobu środków własnych, brak jest zdolności kredytowej i nie są spełnione formalne kryteria niezbędne do uzyskania dotacji, jakiekolwiek przedsięwzięcie, nawet najbardziej atrakcyjne, staje się nierealne. Stanowi to dla niektórych wystarczający argument do uzasadnienia bierności, natomiast dla innych jest źródłem nieustannej frustracji.
Czy naprawdę musi tak być? Wbrew pozorom finanse nie zawsze decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Często pojawia się nawet zjawisko odwrotne – zbyt łatwo pozyskane pieniądze są w stanie uśpić czujność i stają się pierwszym krokiem do klęski.
Każde przedsięwzięcie finansowane jest w dwojaki sposób: z wykorzystaniem środków pochodzących z zasobów właściciela, uzupełnionych czasami pożyczkami zaciąganymi wśród członków najbliższej rodziny, znajomych, przyjaciół lub ze środków zewnętrznych, np. w formie kredytów, dotacji czy też przez inwestorów. Bez względu jednak na to, czy przedsięwzięcie sfinansowane będzie z własnych zasobów czy też przedsiębiorca skorzysta z opcji outsourcingowej, zawsze najpierw muszą zostać rzetelnie ocenione potrzeby finansowe.
Nasze szkolenie pozwala dostrzec pewne działania i czynniki efektywności, które nie są jeszcze powszechnie znane, ale leżą w zakresie możliwości każdego człowieka. Ich skuteczność została wielokrotnie udowodniona, dlatego jako ilustracja przedstawione zostaną konkretne przypadki wzięte z praktyki osób, które je prezentują.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wielcy przedsiębiorcy stali się takimi, dlatego, że nie mieli na starcie odpowiednio dużych zasobów finansowych. Dzięki temu zostali zmobilizowani do aktywnego działania, do poszukiwania rozwiązań alternatywnych. Warto już teraz przygotować się do ich zastosowania