15 lat z Marynarką Wojenną RP

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Wołominie od 1994 roku nosi imię Marynarki Wojennej RP. Zanim jednak do tego doszło przez wiele lat była szkołą bezimienną.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Wołominie datuje swoje istnienie od 1935 roku i do 1994 roku była szkołą bezimienną. Dwukrotnie próbowano ochrzcić placówkę. Przed wojną Grono Pedagogiczne wyszło z propozycją nadania szkole imienia Edwarda Rydza ? Śmigłego, reprezentującego dumę i honor żołnierza polskiego. W 1986 roku ówczesny dyrektor, Tadeusz Kielak, wybrał na patrona placówki Józefa Świerczyńskiego ? zasłużonego pedagoga, wybitnego organizatora pracy dydaktyczno ? wychowawczej. Jednak oba projekty nie zostały rozpatrzone.

W latach osiemdziesiątych jako nauczyciel języka angielskiego rozpoczął pracę w SP nr 4 Zygmunt Sokołowski. To właśnie on wraz z ówczesnym dyrektorem Karolem Małolepszy wystąpił z inicjatywą nadania szkole imienia Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej.

Kim był inicjator tego przedsięwzięcia?

Zygmunt Korwin ? Sokołowski pełnił funkcję prezesa Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Urodził się i wychował w rodzinie wojskowej. Jak mówił, w swojej pamięci na zawsze zapisał słowa marszałka Piłsudskiego: ,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości?. Po zdaniu matury w 1943 roku w ramach ewakuacji wojskowej Zygmunt Sokołowski przedostał się z ojcem do Hiszpanii, a następnie znalazł się na Gibraltarze, gdzie służył w kompanii wojskowej. W tym czasie cumował tam polski okręt wojenny ,,Błyskawica?. Sokołowski spotkał tam wielu marynarzy i wtedy był już pewien, że wstąpi do Marynarki. Tymczasem ojciec bohatera został wezwany do służby wojskowej. Specjalnym samolotem udał się z synem do Algieru, gdzie przebywał ówczesny naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych – gen. K. Sosnkowski. Dzięki jego pomocy Zygmunt Sokołowski przedostał się do Anglii. Tam pełnił służbę na krążowniku ORP ,,Conrad?. Jednak najdłużej, bo do końca wojny, przebywał na ,,Garlandzie? ? okręcie niszczycielu. Po wojnie skończył studia ekonomiczne i morskie w brytyjskiej szkole, gdzie otrzymał dyplom oficera Brytyjskiej Marynarki Handlowej. W 1956 roku Sokołowski podjął decyzję o powrocie do Polski. W kraju został skierowany do pracy w gospodarce morskiej w Szczecinie. Przez długi czas zajmował się eksportem statków Stoczni Szczecińskiej, stoczni rzecznej w Płocku i we Wrocławiu oraz remontem statków zagranicznych. Mieszkając w Szczecinie Zygmunt Sokołowski, otrzymał uprawnienia kombatanckie. Po przejściu na emeryturę zdecydował się powrócić w rodzinne strony. Wybrał Wołomin. Tu rozpoczął pracę jako nauczyciel w naszej placówce.

Tradycje wychowania morskiego w SP nr 4 sięgają lat trzydziestych, czyli początków wołomińskiej ,,czwórki?. Wtedy to działało w szkole Koło Ligi Morskiej i Kolonialnej. W najstarszej kronice szkolnej można zobaczyć zdjęcia z 1938r, na których uczniowie występują podczas akademii w białych marynarskich bluzach. W tej samej kronice czytamy, że członkowie Szkolnego Koła LMiK organizowali przedstawienia dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę brzegu morskiego. W ten sposób zbierali pieniądze na Fundusz Obrony Narodowej. Ponadto młodzież zdawała egzaminy na stopień historyka morskiego.

To właśnie te tradycje sprawiły, że Zygmunt Sokołowski zasugerował, żeby opiekuna poszukać w Marynarce Wojennej.

Na pismo wystosowane do dowództwa Marynarki z prośbą o przyjęcie patronatu nad SP nr 4 pozytywna odpowiedź przyszła bardzo szybko. Uroczystość nadania imienia szkole połączono z dniem, kiedy to 77 lat temu, tj.28 listopada 1918 roku, Naczelnik Państwa powołał do życia Marynarkę Wojenną. Główne obchody poprzedziły liczne spotkania młodzieży z marynarzami pełniącymi służbę na morzu i weteranami II wojny światowej. Uczniowie poznawali historię i tradycje Marynarki Wojennej. Odbywały się liczne konkursy o tematyce marynistycznej. 9 listopada 1994 r. powołano do życia Szkolny Klub Żeglarski, który w 1995 r. przyjął nazwę ?Junga?. Pomysłodawcami stworzenia organizacji byli: ówczesny dyrektor szkoły ? Karol Małolepszy oraz Jacek Wąsik ? harcerz, żeglarz i wychowawca młodzieży.

Ceremonia nadania szkole imienia Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej odbyła się 25 listopada 1994 roku w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział: szef oddziału MW komandor B. Kurzyca, kurator oświaty W. Paszyński, wizytator kuratorium oświaty A. Tyczyńska, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sił Zbrojnych na Zachodzie Zygmunt Sokołowski, z-ca burmistrza miasta M. Szymański, przewodniczący Rady Miejskiej C. Sitarz, prezes ZNP B. Dunajska, prezes ogniska ZNP A. Wojtkowska oraz dyrektorzy wołomińskich szkół, uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Niezwykle podniosłą chwilą było przekazanie przez dowództwo Marynarki Wojennej na ręce dyrektora szkoły Karola Małolepszy: bandery (bandera: flaga, która jest znakiem przynależności państwowej okrętu, podnoszona zarówno przez okręty wojenne, jak i statki handlowe) i proporca (proporzec: specjalna flaga podnoszona w dni uroczyste na okrętach wojennych na drzewcu dziobowym). Następnie delegaci z poszczególnych klas złożyli uroczyste przyrzeczenie uczniowskie. Szkoła otrzymała również inne wizualne symbole więzi między Marynarką Wojenną a SP 4: obraz olejny przedstawiający okręt ?Błyskawica? oraz autentyczne koło sterowe okrętu bojowego, które dotychczas stanowiło eksponat muzeum MW.

Obecnie elementem wprowadzającym najmłodszych w charakter szkoły jest uroczyste ślubowanie w obecności przedstawicieli Marynarki Wojennej. Pierwszoklasiści zobowiązują się do godnego reprezentowania szkoły i jej Patrona. Każdy uczeń otrzymuje kołnierzyk marynarski, który staje się uroczystym elementem stroju szkolnego.

Dotychczas uczniowie ,,czwórki? odwiedzili: 3 Flotyllę Okrętów w Gdyni ? Oksywiu, 3 Brygadę Kutrów Torpedowych, 7 Dywizjon Niszczycieli, dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego, dywizjon Okrętów Szkolno ? Badawczych, 9 Flotyllę Obrony Wybrzeża na Helu, 34 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, 18 Eskadrę Lotnictwa Ratowniczo ? Łącznikowego w Gdyni-Babich Dołach, Ośrodek Nurków i Płetwonurków WM w Gdyni-Obłużu, Akademię Marynarki wojennej w Gdyni-Oksywiu i wiele innych. Ponadto zwiedzili: Półwysep Helski, gdańską Starówkę, Sopot, Gdynię oraz latarnię morską na Rozewiu i w Jastarni.

Obecnie uczniowie szkoły poznają historię Marynarki Wojennej i jej tradycje dzięki spotkaniom z przedstawicielami Patrona oraz marynarzami – weteranami. Od września 2009 r. po uzgodnieniach obecnej p. dyrektor Małgorzaty Posmyk z dowództwem MW wizyty będą odbywać się w każdym miesiącu.

Współpraca z Patronem oraz wychowanie morskie i patriotyczne to, obok edukacji, jeden z priorytetów Zespołu Szkół nr 4.

Idea marynistyczna w życiu szkoły po nadaniu jej imienia jest kultywowana po dzień dzisiejszy. Należą do nich: Dni Patrona Szkoły – najważniejsza uroczystość szkolna obchodzona pod koniec listopada. Jest ona podsumowaniem całorocznej pracy wychowawczej placówki. Z tej okazji co roku organizowanych jest wiele konkursów o tematyce marynistycznej, w których uczniowie muszą wykazać się znajomością historii Marynarki Wojennej RP, literatury oraz filmów o tematyce morskiej. W ostatnim etapie uczestnicy prezentują swoje umiejętności praktyczne, np. wiązanie węzłów i kamizelek ratowniczych. W tym dniu następuje podsumowanie i wręczenie nagród w innych szkolnych konkursach: plastycznym, recytatorskim, publicystycznym, ortograficznym oraz strzeleckim. Jednym z najważniejszych elementów obchodów Dni Patrona jest uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla szkoły ludzi ,,Iskrą Szefa?. Statuetka wykonana ze srebra przedstawia okręt wojenny ,,Iskra?. Wyróżniono nią do tej pory m.in.: matkę Jacka Wąsika ? Wandę Wąsik, Zygmunta Sokołowskiego ? głównego pomysłodawcę nadania szkole imienia, komandora B. Kurzycę, Bogdana Ornowicza ? ojca uczniów działających w Szkolnym Klubie Sportowym ,,Junga?, Teresę Urbanowską ? wieloletnią przewodniczącą Rady Rodziców, ks. Proboszcza Józefa Kamińskiego. c.d. za tydzień

Opracowała Bożena Kowalewska na podstawie książki

J. Lech ,,Szkoła Podstawowa

Nr 4 w Wołominie

im. Marynarki Wojennej RP?

oraz Rocznika

Wołomińskiego ? tom II.

Jedno przemyślenie nt. „15 lat z Marynarką Wojenną RP

Możliwość komentowania jest wyłączona.