15. Menopauza

Według ginekologa menopauza to ostatnia miesiączka – ostatnie krwawienie będące wynikiem prawidłowej czynności hormonalnej jajników. Stwierdzić, że to menopauza, można po 6 miesiącach braku krwawień. Dla endokrynologa menopauza jest stanem niedoboru hormonów kobiecych – estrogenów. Przeciętny wiek wystąpienia menopauzy u Polek to 50 – 51 rok życia.

Niedobór estrogenów może być przyczyną wielu objawów, które dzielimy na wczesne (występują jako natychmiastowa reakcja na obniżenie ich stężenia we krwi) i późne (po dłuższym czasie niedoboru)
Objawy wczesne to: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, depresja, wydłużenie lub skrócenie cykli miesiączkowych, skąpe lub bardzo obfite. Bardzo dokuczliwe sa zmiany zanikowe układu moczowo płciowego na które składają się: suchość pochwy, zapalenia pochwy, zaburzenia w oddawaniu moczu, bóle podczas współżycia, obniżenie popędu płciowego. Do tej grupy zaliczamy również zaburzenia statyki narządu rodnego czyli obniżenie i wypadanie macicy i ścian pochwy.
Późne objawy niedoboru estrogenów występują kilka lub kilkanaście lat po ostatniej miesiączce. Zaliczamy do nich choroby układu sercowo naczyniowego i osteoporozę.
Kobiety najczęściej skarżą się na objawy wypadowe – uderzenia gorąca (wary) i napadowe pocenie się. Wary to nagłe, trwające kilka minut stany gwałtownego rozszerzania naczyń krwionośnych w skórze głowy i klatki piersiowej. Dochodzi wówczas do obniżenia temperatury wewnętrznej, kobieta odczuwa ciepło – pojawia się ono najpierw na twarzy i karku, po czym rozprzestrzenia się na klatkę piersiową. Towarzyszy temu przyspieszenie czynności serca, nie obserwuje się natomiast zmian w EKG i ciśnieniu tętniczym krwi. Po uderzeniu gorąca pojawia się obfity pot. Nagle występujące poty nocne to również częsta dolegliwość. Jeśli kobieta budzi się cała zlana potem i musi zmieniać bieliznę w ciągu nocy, może to być pierwszy sygnał przekwitania. Nocne uderzenia gorąca i pocenie się przyczyną bezsenności.. Opisane objawy, często o niewielkim nasileniu, występują u około 40% kobiet w 5 dekadzie życia, nawet u tych, które jeszcze dość regularnie miesiączkują.. Jeszcze 10 lat po menopauzie miewa je ponad połowa kobiet. Większość kobiet odczuwa objawy wypadowe przez okres co najmniej dwóch – trzech lat. Jak łagodzić te nieprzyjemne doznania – będziemy rozważać w kolejnych odcinkach.

5 przemyśleń nt. „15. Menopauza

  1. No wlasnie!!!!!Jak sie mamy my mezczyzni przygotowac do tegp okresu i jak go ? To ze sie poce nie jest jeszcze oznaka niczego u mnie?Ale u mezczyzn to chyba dopiero po 40 -tce?Tym humorystycznym akcentem zapraszam do dyskusji i odpowiedzi z pani strony .

  2. w TV był program o menopałzie mężczyzn i prawdopodobnie ,mężczyżni nie wiedząc o tym przechodzą tę fazę znacznie gorzej jak my kobiety ,
    więć powinniśmy więcej uwagi poświęcić mężczyznom dla naszego dobra i tak jak Andrzej :Tym humorystycznym akcentem zapraszam do dyskusji i odpowiedzi z pani strony .

  3. Amazonki muszą mieć energię, najlepiej z pożywienia. Wystarczy mniemam, że spożywanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. Indeks Żywieniowy czyli IŻ produktu wystarcza, aby MENOPAUZA lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem. Samopoczucie musi być wynikiem jedzenia czystego pożywienia, głównie bez TOKSYN i oczywiście nie powodującego CUKRZYCY typu 2.
    E. H. Przemyśl

Możliwość komentowania jest wyłączona.