152. rocznica Powstania Styczniowego w Boruczy

Mszą św. we Franciszkowie rozpoczęto uroczystość 152. rocznicy Powstania Styczniowego w gminie Strachówka. Na obchody zorganizowane przez Kazimierza Rakowskiego, starostę wołomińskiego oraz Piotra Orzechowskiego, wójta gminy Strachówka w dniu 29 marca przybyło liczne grono przedstawicieli władz samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej i mieszkańców.

Oficjalna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem bohaterów Powstania Styczniowego w Boruczy. Gospodarz Starosta Kazimierz Rakowski i wójt gminy Strachówka w swoich przemówieniach przypomnieli o bohaterstwie powstańców oraz o ofierze jaką złożyły poprzednie pokolenia w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Podziękowali również mieszkańcom gminy Strachówka i okolic za kultywowanie pamięci o historii, która tworzy tożsamość tego regionu.

Następnie kompania honorowa 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej poprowadziła Apel Poległych i wykonała salwę honorową, po której licznie przybyłe delegacje złożyły wieńce pod Pomnikiem bohaterów Powstania Styczniowego w Boruczy. Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych Orkiestry Wojskowej z Siedlec.

W uroczystości udział wzięli: burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski, burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka, wójt gminy Poświętne Jan Cymerman. W uroczystościach w Boruczy wzięli udział również radni powiatowi, w tym m.in. przewodniczący RPW Janusz Werczyński, Halina Bonecka, Magdalena Suchenek, Andrzej Olszewski, Andrzej Zbyszyński, Janusz Czarnogórski oraz radni gminni. W uroczystościach wziął udział także Pan Eugeniusz Bądzyński, przedstawiciel Związku Inwalidów Wojennych. Licznie reprezentowane były również stowarzyszenia i ugrupowania działające na terenie powiatu wołomińskiego, w tym m.in. Mazowiecką Wspólnotę Samorządową, Prawo i Sprawiedliwość, Zarząd Powiatowy PSL. Wśród uczestników byli także strażacy z OSP w Równem, Boruczy i Strachówki, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, sołtysi ze wsi Borucza, Kąty Miąski, reprezentanci Nadleśnictwa Łochów, nauczyciele i młodzież z LO w Urlach, z LO z Wołomina oraz ZS w Strachówce im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Uroczystą oprawę obchodów w Boruczy uświetniła swoja obecnością Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Warszawy-Wesołej oraz Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Dodatkową oprawę zapewnili kawalerzyści Stowarzyszenia im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce dowodzonych przez rtm. Andrzeja Michalika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.