16. Jak poprawnie głosować?

W najbliższą niedzielę dokonamy wyboru, który zaważy na naszej przyszłości na najbliższe kilka lat. Oto kilka porad, jak głosować?

Głosowanie odbywa się przy pomocy urzędowych kart do głosowania, opatrzonych pieczęcią. Głosować może tylko wyborca, który ukończył 18 rok życia i jest wpisany (lub dopisany) do spisu wyborców. Idąc do lokalu wyborczego nie możemy zapomnieć dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu, stwierdzającego naszą tożsamość. Przed przystąpieniem do głosowania należy okazać dokument. To warunek otrzymania karty do głosowania. W jednej z rubryk w spisie wyborców potwierdzamy fakt otrzymania karty do głosowania i już możemy głosować. W lokalach wyborczych znajdują się kabiny, w których możemy spokojnie zakreślić nazwisko naszego faworyta. Głosujemy, stawiając znak „x” przy nazwisku kandydata.
Głosowanie do Sejmu
Głos jest ważny, jeśli w kratce z lewej strony nazwiska postawimy tylko jeden „x”. Jeśli postawimy dwa lub więcej „iksów”, albo nie postawimy ich wcale, nasz głos będzie nieważny.
Głosowanie do Senatu
Inaczej niż w głosowaniu do Sejmu, tu mamy prawo oddać swój głos na jednego lub dwóch kandydatów na senatorów. Jeśli postawimy trzy lub więcej „iksów”, albo nie postawimy ich wcale, nasz głos będzie nieważny.
Głosować można tylko na jedną listę, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Postawienie znaku „x” wskazuje na jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu. Gdy postawimy „x” obok kandydatów z więcej niż jednej listy, nasz głos będzie nieważny.
W podziale mandatów będą uczestniczyć partie, które otrzymają co najmniej 5% ważnych głosów w skali kraju. Wybory będą ważne niezależnie od frekwencji.
Lokale wyborcze otwarte będą od 6.00 do 20.00.
Radosław Wasilewski