20 lat samorządu w Wołominie

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory. W tym roku przypada okrągła – 20. rocznica tego wydarzenia. W wielu gminach naszego powiatu odbywają się z tej okazji spotkania samorządowców kolejnych kadencji. 10 czerwca XX-lecie samorządu obchodzono w Wołominie.Wolna, demokratyczna Polska. Młode pokolenia do końca nie potrafią zrozumieć co to oznaczało dla starszych czyli naszych rodziców czy dziadków. 20 lat temu Polacy ruszyli do urn, wzięli udział w wolnych wyborach. Po raz pierwszy sami zadecydowali o tym kto będzie rządził w kraju. Odbyły się pierwsze wybory do samorządu terytorialnego, w których wybierano radnych do rad gmin i miast. Pierwsza kadencja radnych w każdej gminie nie należała do łatwych. To na barkach, często młodych i niedoświadczonych ludzi, spoczęło budowanie samorządu lokalnego i nadawanie mu właściwego charakteru.

Przez dwadzieścia lat wiele się zmieniło. I kadencja Rady Miasta miała wiele do zrobienia, nie było miejsca na partyjne „przepychanki”, radni musieli stawiać swoje gminy na przysłowiowe nogi. Tworzyli zręby samorządu lokalnego.

Pierwsza kadencja Rady Miejskiej w Wołominie liczyła 32 radnych, którzy zostali wyłonieni wynikiem wyborów z 27 maja 1990 roku. Kilka z osób, które wchodziły w skład I kadencji rady odeszło na zawsze, ale każdy będzie pamiętał o ich zasługach dla naszej małej ojczyzny jaką jest Wołomin. Na obchodach pojawili się radni, którzy rozpoczynali tworzenie struktur samorządu lokalnego w gminie Wołomin. To było po części Ich święto.

10 czerwca Wołomin obchodził rocznicę XX-lecia samorządu terytorialnego, z tej okazji do miasta przybył prof. dr hab. Michał Kulesza, specjalista z zakresu samorządu terytorialnego. Zgromadzeni w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie goście, mieli okazję wysłuchania referatu nt: „20 lat Samorządu Terytorialnego ? początki, stan obecny, wyzwania i dylematy”. Goście z zainteresowaniem wsłuchiwali się w wykład profesora.

– Dwadzieścia lat w życiu miasta takiego jak Wołomin to niewiele, ale to dwudziestolecie to okres niebywały, oczywiście w każdej gminie czy powiecie bywało różnie. Jeżdżę po kraju i widzę, że ten skok cywilizacyjny jest ogromny. Jak się patrzy na Polskę wydaje się, że nastąpiła eksplozja cywilizacyjna ? mówił prof. Michał Kulesza

Przygotowany referat miał w sobie przesłanie, profesor apelował do władz by na poziomie lokalnym samorządowcy nie zachowywali się jak dzieci w piaskownicy zabierając sobie łopatki czy też sypiąc piaskiem w oczy. Głosił by dobro gminy przedłożyli ponad partyjne nieporozumienia. Garść wspomnień oraz szereg złotych myśli powinno dać do myślenia naszym lokalnym włodarzom. Po wykładzie mimo ograniczonego czasu prof. Michał Kulesza odpowiedział na pytania, które zadawała publiczność.

Obchody zakończyła okolicznościowa wystawa pt.: „20 lat Samorządu Terytorialnego w Wołominie”.

Emilia Chąchira