22. Wspomnienie o Katyniu

Uroczystości 67. rocznicy zbrodni Katyńskiej odbyły się w Zielonce

18 kwietnia, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej.

W obchodach wzięli udział mieszkańcy, samorządowcy, związki kombatanckie, przedstawiciele wojska

i służb mundurowych.

Mieszkańcy Zielonki

i przybyli goście oddali hołd zamordowanym w Katyniu, Charkowie, Twerze i upamiętnili deportacje w latach 1939 – 1956 ludności z powiatu wołomińskiego na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji.

W czasie Mszy św. odprawionej w kościele parafii Matki Bożej Częstochowskiej siedmioro mieszkańców Zielonki zostało odznaczonych przez Mirosława Suleja, wicedyrektora Departamentu Wojskowego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krzyżem Zesłańców Sybiru. Wyróżnienie nadane przez Prezydenta RP, ustanowione

w 2003 r. jest wyrazem pamięci o deportowanych Polakach

i hołdem dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Krzyżem Zesłańców Sybiru odznaczane są osoby deportowane i ich dzieci urodzone na zesłaniu.

Przy tablicach pamiątkowych, wiszących już na ścianach kościoła, przybyli goście złożyli kwiaty. Obok tych tablic zawisną wkrótce kolejne, poświęcone w czasie mszy przez proboszcza parafii ks. Dziekana Mieczysława Stefaniuka. Widnieją na nich nazwiska ofiar, przede wszystkim nazwiska pracowników Centrum Badań Batalistycznych w Zielonce, komórki ówczesnego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, dziś Wojskowego Instytutu Uzbrojenia.

Mszę św. swoim występem uświetniła młodzież z Gimnazjum Miejskiego w Zielonce. Marsz Sybiraków został odśpiewany przez Wojciecha Bardowskiego, a akompaniował mu na akordeonie Robert Kuśmierski.

Anna Sajnog