25 lat wołomińskiej ?Siódemki?

Wspomnienia, wzruszenia, spotkania po latach ? najmłodsza wołomińska szkoła skończyła 25 lat. Jubileuszowa uroczystość zgromadziła wielu absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli, rodziców i przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 7 w Wołominie.

?Siódemka? czyli Szkoła Podstawowa nr 7 swoją pierwszą siedzibę miała w budynku, w którym obecnie mieści się Zespół Szkół nr 3. Obecna siedziba szkoły to już jej drugi budynek. ? Historia ?siódemki jest trochę zawiła ze względu na zmiany jakie przez te 25 lat zachodziły w naszym kraju. Do dziś w świadomości mieszkańców Wołomina funkcjonują nazwy ?stara siódemka? i ?nowa siódemka? ? rozpoczęła witając uczestników uroczystości Henryka Kosowska, wicedyrektor szkoły.

Początki szkoły pamiętają, jakże inne od obecnych, czasy o czym świadczą choćby statystyki, które przypomniał Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina. ? W pierwszym roku w tej szkole naukę rozpoczęło 1366 uczniów dla których utworzono 36 oddziałów. Pracę podjęło 56 nauczycieli ? mówił. ? Dziś ta szkoła to nowoczesna placówka, która posiada nowoczesną infrastrukturę sportową ? salę i kompleks boisk ? mówił burmistrz dziękując wszystkim za zaangażowanie w tworzenie szkoły i jej wizerunku. Ze przytoczonych statystyk wynika, że oddziały klasowe tworzyły wówczas 40 osobowe zespoły uczniów, co dziś wydaje się nie do pomyślenia.

? W życiu nie ma przypadków. W 1987 pełniłam funkcję zastępcy inspektora Wydziału Oświaty w Wołominie i to mi było dane otwierać tę placówkę. Obok mnie stał wówczas zespół kierowniczy a wśród nich Śp Jerzy Szcześniak ? pierwszy dyrektor, który niestety nie doczekał tego jubileuszu. W roku1992 szkoła przyjęła imię Królowej Jadwigi. W 1999 roku oddany został do użytku nowy budynek przy ulicy Poprzecznej 6 i od tej pory sprawuję tu funkcję dyrektora ? wspominała Alicja Olszewska, dyrektor szkoły.

Jubileusz 25 lecia to nie tylko święto miejsca ale przede wszystkim tych, którzy przez 25 lat tę szkołę tworzyli, wpływali na jej atmosferę, kształtowali rzeszę uczniów. ? Ale współczesna szkoła to nie tylko uczniowie i nauczyciele, to również rodzice, którzy przez lata, nawet jak ich dzieci opuszczają mury szkolne, dalej nam pomagają. Otwartość tych ludzi na problemy szkoły zostaje

w pamięci ? mówiła dyrektor dziękując wszystkim za zaangażowanie.

W imieniu absolwentów głos zabrał Krzysztof Gawkowski, wieloletni radny Rady Miejskiej w Wołominie obecnie radny w Sejmiku Województwa i Sekretarz Generalny SLD. ? Pierwszy raz od wielu miesięcy mam dużą tremę. Jadąc tu czułem, że jadę do miejsca, które noszę głęboko w sercu. Jak patrzę na osoby, które tu dziś przybyły, to widzę historię mojego życia.

W 1987 roku, kiedy miałem 7 lat ? we wrześniu ? zacząłem właśnie w tej szkole swoją edukację. My wówczas zaczęliśmy rok szkolny 9 września,

a nie tak jak wszyscy pierwszego. To był dla nas taki zupełnie inny tydzień, kiedy inni chodzili już do szkoły a my jeszcze nie musieliśmy się uczyć… ? przypomniał.

Teresa Urbanowska