25. Piękną w ciąży być

dr Ryszard Stańczak

Huśtawka emocjonalna w ciąży to rzecz normalna. Gdy czujesz, że najchętniej schowałabyś się w kąt i popłakała. Bądź piękna w ciąży i nie pozwól, by dopadła Cię chandra.

Zadbaj o swoją szafę. Muszą się w niej znaleźć ubrania, w których poczujesz się kobieco i pięknie. Warto zaznaczyć, że spódnice, czy spodnie przyszłych mam często mają na brzuchu wstawiony rozciągliwy klin, który pozwala zmieścić się coraz większemu brzuszkowi. Nie musisz więc co miesiąc kupować nowego stroju. W dzisiejszych czasach nikogo również nie zdziwi widok kobiety w ciąży ubranej w opiętą sukienkę czy sweterek. Pięknie wyeksponowany brzuszek jest przecież powodem do dumy.   Nie zapomnij o dodatkach – kolorowa apaszka, modna torebka, delikatna biżuteria, wygodne buty. A jeżeli i Twoja bielizna będzie ładna i wygodna – na pewno poczujesz się piękna. Pamiętaj również oczywiście o delikatnym makijażu i ładnej fryzurze.

Dbaj o skórę

W ciąży, pod wpływem hormonów, zwiększa się pigmentacja skóry, co może powodować widoczne plamy na twarzy i ciele. Te brązowe przebarwienia, zwane ostudą, znikają po porodzie. Słońce sprawia, że mają bardziej intensywny kolor. Pamiętaj więc, aby posmarować twarz przed wyjściem z domu kremem z filtrem. Zwiększona masa ciała wystawia na próbę wytrzymałość skóry na rozciąganie, a sucha i słabo odżywiona skóra na pewno tego testu pomyślnie nie przejdzie. Nawilżaj całe ciało kremami i balsamami. Wybieraj kosmetyki dobrych firm, mające atesty Państwowego Zakładu Higieny. Do mycia ciała stosuj płyny o neutralnym pH, które nadmiernie nie wysuszają skóry. W czasie kąpieli zastosuj peeling lub zrób masaż szorstką rękawicą lub gąbką. Wiotczeniu skóry zapobiegnie również naprzemienny strumień wody zimnej i gorącej z prysznica. Skóra będzie jędrna i bardziej elastyczna, a przez to mniej podatna na rozstępy.

Ciąża bez rozstępów

Rozstępy są trwałą deformacją skóry – uszkodzeniami włókien kolagenu i elastyny – skutek słabej rozciągliwości przy szybkim i znacznym przyroście masy ciała. Aby im zapobiegać – bo wyleczyć rozstępów się nie da – skórę w podatnych na rozstępy miejscach należy regularnie nawilżać i odżywiać za pomocą specjalnych preparatów. Używaj ich począwszy od 4. miesiąca ciąży i stosuj raz lub dwa razy dziennie. Wzrost ilości hormonów – estrogenu i progesteronu – powoduje, że Twoje piersi powiększają się, są teraz obrzmiałe, wrażliwe na dotyk. Noś wygodny, elastyczny biustonosz o szerokich ramiączkach – najlepiej z włókien naturalnych. Piersi możesz delikatnie masować, hartując w ten sposób skórę wokół brodawek i przygotowując je do karmienia. Całą dłoń (palce złączone) przesuwaj dookoła piersi od obwodu w stronę brodawek, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na końcu uchwyć brodawkę dwoma palcami i delikatnie wyciągnij ją do przodu. Taki masaż możesz wykonać oliwką lub preparatem przeciw rozstępom.

Wizyta u dentysty

W ciąży często pogłębiają się istniejące już problemy, jak np.

z próchnicą. Jest to spowodowane zmianami, jakie w czasie ciąży zachodzą w mikroflorze jamy ustnej. Już w pierwszych tygodniach ciąży wybierz się do stomatologa, aby ubytki wykryć i naprawić od razu. Staraj się myć zęby po każdym posiłku dobrą pastą, stosuj płyny do płukania jamy ustnej i nitki do zębów. Ogranicz słodycze, a dietę wzbogać o potrawy zawierające witaminę C, która wzmacnia dziąsła i zmniejsza częstotliwość krwawień. Pobudza krążenie, wzmacnia mięśnie, dodaje zwinności i optymizmu, a także pozwala utrzymać wagę w normie, co gwarantuje powrót do młodzieńczej sylwetki.

Ćwicz i wypoczywaj

Idealne dla kobiety w Twoim stanie są spacery. Warto te odwiedzić pływalnię. Umiarkowana gimnastyka uelastyczni Twoje mięśnie. Wiele ośrodków sportu organizuje specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Być może uczestnicząc w nich łatwiej Ci będzie się zmobilizować? Może to być joga lub po prostu seks – jeśli nie ma przeciwwskazań. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem uprawiania sportu poradzić się lekarza. Staraj się jak najwięcej spać, przynajmniej 8 godzin dziennie. Pamiętaj, że wystarczy kilka dodatkowych godzin snu i rano poczujesz się rześka, wypoczęta, pełna energii. Wzmocni się Twój system odpornościowy, poprawi koncentracja. Nie odmawiaj sobie również drzemki w ciągu dnia.