Wypadek, uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy ? i co dalej?

Co zrobić w sytuacji wypadku komunikacyjnego, wypadku przy pracy albo gdy mamy rozbity samochód? O tym, że te sytuacje nie muszą przyprawiać o ból głowy i że pomoc dla poszkodowanych jest w zasięgu ręki, opowiada właściciel Kancelarii Prawnej Vivendum Mariusz Urbaniak.

 ? W sytuacji, gdy zdarzy nam się wypadek i w jego wyniku doznamy uszczerbku na zdrowiu, zastanawiamy się, czy są to okoliczności, w których możemy starać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie? Jakie prawa ma poszkodowany? Odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta wyrównawcza ? o co można się ubiegać?

? Na początku zacznijmy od rozróżnienia bardzo często mylonych pojęć odszkodowania i zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie jest świadczeniem mającym na celu rekompensatę doznanego bólu, cierpienia oraz wszelkich szkód niematerialnych, będących następstwem wypadku. Natomiast odszkodowanie ma za zadanie zwrot poszkodowanemu poniesionych przez niego kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją, jak również utraconych korzyści majątkowych, na przykład wynagrodzenia za pracę. Jeżeli doznany uszczerbek na zdrowiu uniemożliwia nam dalszą pracę lub też zwiększyły się nasze potrzeby życiowe, na przykład poprzez konieczność stałego przyjmowania leków, możemy starać się także o rentę wyrównawczą.

? Kto może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?

? O odszkodowanie i zadośćuczynienie mogą starać się wszystkie osoby poszkodowane, które podczas wypadku drogowego, w czasie wykonywania pracy zawodowej, na skutek poślizgnięcia, na przykład na oblodzonym chodniku, nie ze swojej winy doznały uszczerbku na zdrowiu lub urazu w sferze psychicznej.

? Co należy zrobić zaraz po wypadku, aby uzyskać odszkodowanie?

? By mieć pewność, że uzyskamy należne nam odszkodowanie, należy zastosować się do kilku praktycznych zasad: W wypadku kolizji drogowej podstawową rzeczą jest zanotowanie wszystkich danych sprawcy wypadku (nazwisko, adres, telefon), numeru rejestracyjnego pojazdu wraz z numerem polisy OC i nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma on wykupione ubezpieczenie. Jeśli mamy możliwość, dobrze jest zrobić zdjęcie rozbitych samochodów w pozycji, w której się zatrzymały. Niezwłocznie po zdarzeniu, nawet z pozoru niegroźnym, należy wezwać policję. Po przyjeździe policjanci spiszą notatkę ze zdarzenia, na podstawie której w późniejszym czasie zostanie sporządzony protokół. Jeżeli ktoś oprócz samych uczestników widział przebieg zdarzenia (świadek), koniecznie trzeba zwrócić się do niego o wskazanie przynajmniej nazwiska i numeru telefonu oraz poinformować o nich funkcjonariusza.

Gdy wypadek nastąpi w miejscu pracy, dobrze jest dopilnować, aby po wypadku został spisany protokół BHP, który jest odpowiednikiem notatki policyjnej i niesie ze sobą moc dowodową. Często w zakładach pracy są kamery, które mogą pomóc w ustaleniu przebiegu zdarzenia ? należy wspomnieć o tym fakcie osobie spisującej protokół.

Kancelaria Prawna Vivendum pomaga również w zakresie poślizgnięć na oblodzonym chodniku, potknięć z powodu wystającej płyty, korzenia, itp. W takich sytuacjach niezwykle istotne jest fotograficzne udokumentowanie stanu miejsca zdarzenia, jak również spisanie oświadczeń świadków. Za wszelkie zaniedbania odpowiedzialność ponosi administracja terenu bądź zatrudniona przez nią firma sprzątająca.

? Czy można starać się o odszkodowanie, jeśli w wypadku zginęła bliska osoba?

? Jeżeli ktoś z rodziny lub bliskich poniósł śmierć w wyniku wypadku, również możemy starać się o rekompensatę ze strony sprawcy. Jeśli ponieśli Państwo koszty związane z pochówkiem, przyjęciem konsolacyjnym, transportem zmarłego, można dochodzić ich pełnego zwrotu, bez względu na przysługujący zasiłek pogrzebowy.

? Jak długo czeka się na wypłatę odszkodowania?

? Procedura uzyskiwania odszkodowania jest rozciągnięta w czasie i może wynieść średnio od 3-4 miesięcy. Bywają sprawy załatwiane w ciągu jednego miesiąca, ale i takie, które ciągną się nawet 7-8 miesięcy. Wiele zależy od stopnia skomplikowania sprawy, rodzaju i wysokości zgłaszanych żądań, jak również współpracy ze strony samego poszkodowanego.

? Ile kosztuje prowadzenie sprawy przez Kancelarię Prawną Vivendum?

? Jako profesjonalna Kancelaria Prawna bierzemy pełną odpowiedzialność za powierzoną nam sprawę i zapewniamy kompleksową pomoc prawną na każdym etapie postępowania. W trakcie procesu odzyskiwania odszkodowania i zadośćuczynienia nie pobieramy od klienta żadnych zaliczek ani opłat. Nasze wynagrodzenie jest wyłącznie prowizyjne, zależne i adekwatne do efektów naszej pracy. Pozwala to na wystąpienie z roszczeniami osób, które całe oszczędności przeznaczyły na to, co najważniejsze ? powrót do zdrowia i sprawności. Analiza sprawy jest bezpłatna i zawsze warto sprawdzić, czy w Państwa przypadku możliwe jest uzyskanie odszkodowania. Często mamy do czynienia ze sprawami, w których po naszych interwencjach ubezpieczyciel zwiększał kwotę odszkodowania kilkukrotnie, a czasami nawet kilkunastokrotnie.

? Co trzeba zrobić, aby uzyskać pomoc prawną Kancelarii Prawnej Vivendum?

? Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (22) 240 52 17 lub przesłać zgłoszenie e-mailem na adres: odszkodowania@vivendum.pl. Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia nasz doradca klienta umówi się z Państwem w kancelarii lub przyjedzie bezpośrednio do Państwa w uzgodnionym terminie. Można się również zgłosić do siedziby kancelarii w Warszawie przy ul. Lwowskiej 5/3.

Rozmawiała Sylwia Powierza