27. Edukacja ekologiczna

Dzieci z Wołomińskich przedszkoli biorą udział w II edycji akcji „Czysty Wołomin”. Maluchy mają za zadanie stworzyć wraz ze swoimi opiekunami programy artystyczne dla swoich rodziców. Pierwsze przedstawienia już za nami.

Nowością II edycji akcji ekologiczno-edukacyjnej „Czysty Wołomin” jest udział przedszkolaków. Dzieci z tzw. Zielonych Grup miały za zadanie przygotowanie programu edukacyjnego dla swoich rodziców. Pierwsze wywiązały się z tego obowiązku dwa przedszkola: Przedszkole nr 5 i Przedszkole nr 10 im. Misia Uszatka w Wołominie. Dzieciaki przygotowały wspaniałe przedstawienia dla swoich rodziców. Wcieliły się w krasnoludki, leśne zajączki, barwne motylki, a wszystko po to, aby przygotowany przez nich program spodobał się rodzicom. Wykonały i wręczyły kwiaty z surowców wtórnych. Pracowicie układały torebki foliowe, kolorową bibułę, papier z opakowań po różnych produktach. W efekcie powstały piękne, kolorowe i przede wszystkim barwne kwiaty.

– Miały przy tym mnóstwo zabawy. Rodzicom się one bardzo podobały i byli dumni ze swoich pociech – mówi Małgorzata Izdebska, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Miejskiego w Wołominie – Obie grupy przygotowały i złożyły w Urzędzie piękne sprawozdania z tych przedstawień – dodaje.

Barwne i wesołe przedstawienia miały jednak określony cel. Poprzez zabawę przedszkolaki uczyły się podstaw ekologii. – Przedstawienie miało na celu rozwijanie w dzieciach troski o rośliny, zwierzęta, czy porządek na Ziemi – mówi Teresa Wosińska, dyrektor Przedszkola nr 10 im. Misia Uszatka – To bardzo dobry pomysł, by u przedszkolaków już kształtować umiejętność mądrego współżycia z przyrodą i wpajać im konieczność sortowania śmieci – dodaje.

Nie były to jednak pierwsze spotkania przedszkolaków z ekologią. Program „Czysty Wołomin” przewidywał bowiem wizyty Zielonych Klas z gimnazjów właśnie u przedszkolaków. O jednej z lekcji dla maluchów pisaliśmy już w numerze 5(59) ŻPW. Teraz w nagrodę Zielone Klasy wybrały się na wycieczkę do Instytutu Biologii Doświadczalnej w Sękocinie na lekcję pt. „Rozpoznajemy drzewa naszych lasów i parków”.

– Była to nagroda za ich pracę, ale nie pozbawiona sensu, ponieważ na wycieczce młodzież mogła nauczyć się rozpoznawać różne gatunki drzew i krzewów – mówi Małgorzata Izdebska – Z pewnością zdobyta wiedza przyda im się na gminnym finale konkursu wiedzy ekologicznej, który już niebawem – dodaje.

Każdy z uczestników warsztatów stworzył miniprzewodnik liści i owoców pospolitych drzew. Ponadto obejrzał ciekawą wystawę roślin objętych prawną ochroną, poznał ciekawostki z życia naszej flory i fauny. Na koniec gimnazjaliści bawili się w ekologiczne podchody. Trasa wiodła ścieżką edukacyjną wśród kwitnących przylaszczek, hiacyntów, zawilców, krokusów i pierwiosnków.

– Było miło, serdecznie, pracowicie i z ogromną korzyścią dla naszej wiedzy biologicznej – mówią uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie – Teraz nikt nie pomyli grabu i wiązu i nie będzie szukał szyszki pod jodłą. Każdy na zawsze zapamiętał, że aby narysować liść dębu, trzeba zacząć od „jajka”- dodają.

Anna Sajnog