27. Niezłe szkło

Krystyna Grzymała

W poprzednim miesiącu omawiane były szkła niskoindeksowe mineralne, dziś postaram się przedstawić szkła wysokoindeksowe.

Należą do nich szkła o współczynniku załamania 1,6; 1,7; 1,8; 1,9. potocznie niektórzy nazywają je szkłami pociemnianymi . Soczewki te polecałabym osobom ze średnią lub dużą wadą krótkowzroczności.

Wcześniej osoby te były skazane na noszenie grubych i ciężkich szkieł, które można było włożyć do równie grubych plastikowych oprawek. Obecnie możemy zaproponować tym klientom odpowiednio dobrane do danej twarzy delikatne metalowe ramki jak i równie dużo cieńsze szkła tak mineralne jak i plastikowe.

W tej tak ważnej dla Państwa kwestii powinniście się zwrócić tam, gdzie przygotowany do tego fachowiec znajdzie dla Państwa czas i pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Należy pamiętać, że im większa wada wzroku tym indeks powinien być wyższy. Soczewki o wysokim współczynniku załamania z powodu wysokiego stopnia refleksów przez wiele firm produkowane są seryjnie z wysokojakościową powłoką antyrefleksyjną.

Na dzień dzisiejszy służymy szkłami krajowymi jak i zagranicznymi z Niemiec, Japonii, Austrii, Włoch, Belgii, Ameryki. Ceny niektórych szkieł zbliżone są do cen krajowych. Terminy oczekiwania wahają się od 2 do 14 dni (dotyczy soczewek na specjalne zamówienie).

Pragnę poinformować, że obecnie są na rynku fotochromy o współczynniku załamania 1,7, przez co mogą je nosić osoby przy bardzo wysokiej wadzie wzroku +/- 20,00 dptr. Dodatkowym atutem tych soczewek jest to, że równomiernie się zabarwiają, dzięki naklejonej powłoce z uszlechetniającego materiału fotochromatycznego. Dodatkowo przy soczewkach ujemnych zredukowana jest gr. środkowa, dlatego nie są grubsze od innych soczewek.

To nieprawda, że oczy za mocnymi (grubymi) szkłami muszą wyglądać brzydko.

Wymyślono soczewki asferyczne, czyli bardziej płaskie, są cieńsze od pocienianych w indeksie tej samej mocy. Dzięki nim oczy krótkowidza nie wydają się mniejsze, a dalekowidza większe niż w rzeczywistości.

Spłaszczenie tej krzywizny powoduje zniekształcenie na obrzeżach tej soczewki. Należy pamiętać o tym, że żadne szkła nie zapewniają prawidłowej korekcji na całej powierzchni. Dobrze widać tylko w centrum, czyli w osi ogniskowej. Pole martwe występuje w samym obwodzie – tam widzimy praktycznie jak bez okularów. Efekt ten można zmniejszyć dobierając odpowiednie ramki do rozstawu źrenic. Jednak najlepszy efekt uzyskamy po zastąpieniu okularów soczewkami kontaktowymi.