31. Próchnica utrudnia mówienie

Izabela Kieś

Coraz częściej występuje u dzieci próchnica zębów mlecznych. Jej przyczyny są różne: – stosowanie antybiotyków, – niewłaściwe odżywianie, – zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej.

Leczenia antybiotykami często nie da się uniknąć. Można natomiast zadbać o właściwą dietę u dziecka i unikać podawania batoników, cukierków, słodkich napojów (lepsza jest woda). Powinno się również unikać podawania starszym dzieciom w nocy mleka i napojów. Ciągle jeszcze wielu rodziców nie ma świadomości, że należy dbać o zęby już od momentu ich pojawienia się. Zęby mleczne można przemywać niemowlakom gazikiem zmoczonym w rumianku lub wykorzystać specjalne szczoteczki dla najmłodszych. U starszych dzieci wyrabiamy nawyk samodzielnego mycia zębów. Udajemy sie także na kontrolę zębów mlecznych do stomatologa i dbamy o ich leczenie, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Niestety zdarza się, że rodzice lekceważą problem próchnicy zębów mlecznych, ponieważ uważają, że z chwilą wymiany zębów problem sam sie rozwiąże. Zanim jednak to nastąpi (a jest to proces długotrwały), może dojść do utraty wielu mlecznych zębów. Ponieważ tworzą one naturalną zaporę dla języka, gdy ich zabraknie, język wysuwa się w powstałe szczeliny i niewłaściwie układa. Utrudniona zostaje pionizacja języka. Tworzą się niewłaściwe warunki dla kształtowania się dorosłego typu połykania (z językiem uniesionym do podniebienia) oraz artykulacji bardzo wielu głosek. Wadliwa artykulacja polegająca na seplenieniu międzyzębowym w takiej sytuacji jest niezwykle trudna do usunięcia. Warto temu zapobiec. Jeśli jednak się to nie uda, koniecznie należy skorzystać z pomocy ortopedy, który może zaproponować stosowanie płytki przedsionkowej pozwalającej utrzymać język we właściwej pozycji, ewentualnie protezy. Daje to szansę na uniknięcie zaburzeń w zakresie wymowy.

Pamiętajmy, zaniedbanie zębów mlecznych stwarza konieczność korzystania z pomocy wielu specjalistów